Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski samorząd rolniczy interweniuje w ministerstwie

d
archiwum
Podlaska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o większe wsparcie doradztwa rolniczego świadczonego przez ośrodki doradztwa rolniczego izby rolnicze.

Chodzi o właściwe przygotowanie i efektywne wykorzystanie zadań wynikających z Programu rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- W nowym okresie programowania w latach 2014-2020, doradztwo rolnicze zostało uznane za podstawowy czynnik podniesienia konkurencyjności europejskiego rolnictwa i zapewnienia transferu wiedzy - mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. - Wrasta więc rola doradztwa rolniczego, które ma szerszy zakres do spełniania - w przyszłości ma powiązać wiedzę naukę i praktyki rolnicze. Wprowadzenie od 2007 roku nowego systemu doradztwa rolniczego spowodowało pojawienie się prywatnych firm i większe zróżnicowanie na rynku usług doradczych.

0Dotychczasowe instytucje zyskały konkurencję na rynku usług doradczych, natomiast rolnicy mieli uzyskać większy wybór firm oferujących usługi doradcze. Kilkuletni okres funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego pokazał, że największe uznanie mają jednak ośródki doradztwa rolniczego i izby rolnicze, będące samorządowymi instytucjami wspierającymi rozwój wsi i rolnictwa.

W ocenie PIR doradztwo rolnicze musi być w głównej części zadaniem publicznym, które będzie realizowane za publiczne pieniądze. Dlatego, jak podkreśla samorząd rolniczy, w celu właściwego przygotowania zadań doradztwa rolniczego na najbliższe lata 2014-2020, należy w sposób priorytetowy traktować doradztwo świadczone przez ośrodki doradztwa rolniczego i izby rolnicze. Podmioty te, jak zaznacza PIR, powinny być priorytetowo potraktowane, a w szczególności w przypadku ubiegania się o pieniądze na świadczenie usług doradczych za fundusze unijne.

- Ośrodki doradztwa rolniczego oraz izby rolnicze mają już nawiązane liczne kontakty oraz wypracowane metody współpracy z rolnikami. Ponadto mają duże doświadczenie w pracy doradczej i największą tradycję w obsłudze obszarów wiejskich. Dysponują także wielkim potencjałem organizacyjnym i równie cennym kapitałem ludzkim, który od lat wspiera rolników i wiejskie społeczeństwo - dodaje Grzegorz Leszczyński.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna