MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. 2,5 mln złotych dotacji dla szpitali podległych marszałkowi województwa

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Białostockie Centrum Onkologii.
Białostockie Centrum Onkologii. Wojciech Wojtkielewicz
Nowy aparat do brachyterapii, nowoczesny tomograf oraz wymiana systemu radiologicznego - to część inwestycji, na które dotacje z zarządu województwa otrzymały trzy podlaskie szpitale. Szpitale wojewódzkie w Białymstoku i Łomży oraz Białostockie Centrum Onkologii otrzymają łącznie 2,5 mln złotych.

Śniadecja wejdzie we współpracę ze szpitalem z Mińska

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku otrzyma 1,43 mln zł dotacji z budżetu województwa na sfinansowanie wkładu własnego do projektu transgranicznego realizowanego wspólnie z Mińskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym. Projekt ma ułatwić dostęp do systemu opieki zdrowotnej w chorobach układu krążenia i w intensywnej opiece medycznej.

- To jest już kolejny projekt, który realizujemy razem ze szpitalami na Białorusi - mówi dr Cezary Nowosielski, dyrektor Śniadecji. - Oprócz tego, że w jego ramach możemy kupić sprzęt, to dodatkowo wymieniamy się doświadczeniami i spostrzeżeniami, prowadzimy szkolenia.

Dzięki projektowi w Śniadecji pojawi się nowy sprzęt medyczny (w tym tomograf komputerowy z opcją kardiologiczną), zorganizowane będą seminaria i akcje profilaktyczne. Koszt projektu – w części dotyczącej szpitala wojewódzkiego – wynosi 1,2 mln zł, a 90 proc. pokrywa dotacja unijna.

Przeczytaj też:

BCO zakupi aparat do brachyterapii

Także Białostockie Centrum Onkologii otrzyma zastrzyk finansowy od zarządu województwa. 170 tys. zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie kupna sprzętu radiologicznego – aparatu HDR wraz z wyposażeniem.

- Zakupiony aparat służyć będzie pacjentom w leczeniu zmian nowotworowych podczas wykonywania procedur brachyterapii. Brachyterapia jest to radioterapeutyczna technika leczenia polegająca na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie - tłumaczy Monika Mróz, rzecznik prasowa BCO. - Ze względu na to, że BCO jest jedyną jednostką w województwie podlaskim świadczącą usługi w zakresie takiej formy leczenia, zakup tego sprzętu jest wyjątkowo istotny w skali całego regionu.

Obecnie szpital korzysta z dwóch aparatów HDR. Nowy sprzęt zastąpi starszy, zużyty i ulegający częstym awariom aparat HDR z 2006 roku. Sprzęt trafi do BCO do końca września br., a zostanie uruchomiony w październiku po przeszkoleniu personelu.

Większość kosztu zakupu aparatu dla szpitala onkologicznego, bo aż 2,5 mln zł, pokrywa Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Sprzęt kosztuje 2,67 mln zł, dotacja z budżetu województwa pokryje więc brakującą różnicę.

Przeczytaj też:

Szpital w Łomży wymieni system radiologiczny

Z kolei Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wymieni system radiologiczny wraz ze stacjami diagnostycznymi. Dotychczasowy jest w złym stanie technicznym, przestarzały technologicznie i w znacznym stopniu nie spełnia obowiązujących standardów.

Dotacja z budżetu w wysokości 900 tys. zł pozwoli na kupno, instalację i wdrożenie nowego systemu radiologicznego oraz diagnostycznych stacji lekarskich, zintegrowanie ich z systemem szpitalnym oraz przeniesienie danych na nową platformę. Obecnie trwa przetarg na realizację projektu.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie. 2,5 mln złotych dotacji dla szpitali podległych marszałkowi województwa - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna