Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. 95. rocznica powołania Policji Kobiecej. Niezwykła sesja podlaskich funkcjonariuszek [zdjęcia, wideo]

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Dokładnie 26 lutego 1925 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych – Cyryl Ratajski - polecił utworzyć policję kobiecą.

Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały mieć nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem do wstąpienia do służby były także dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 cm wzrostu.

A dziś? Podczas rekrutacji do służby w policji kobiety muszą sprostać takim samym wymaganiom, jak mężczyźni. Takie samo jest też umundurowanie, a spódnice kobiety w przeciwieństwie do swoich koleżanek z okresu międzywojennego, są jedynie elementem umundurowania wyjściowego. W dzisiejszych czasach kobiety wykonują zadania służbowe we wszystkich pionach: prewencyjnym, drogowym, oraz kryminalnym.

Tak też jest w garnizonie podlaskim. Obecnie służy tu 638 kobiet (nie licząc pracownic cywilnych), co stanowi około 25 proc. wszystkich funkcjonariuszy. Panie pracują laboratorium kryminalistycznym, w dochodzeniówce, w oddziale prewencji przy zabezpieczaniu imprez masowych. Są przewodniczkami psów służbowych, a także pirotechnikami.

Białystok. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej (zdjęcia, wideo)

W korpusie szeregowych 125 policjantek, w korpusie podoficerów 186, w korpusie aspirantów 260, natomiast 67 policjantek nosi dystynkcje oficerskie. Panie zajmują stanowiska kierownicze. Są naczelnikami wydziałów w KWP, a na czele Komendy Powiatowej Policji w Mońkach stoi kobieta - insp. Anna Bajeńska.

- To świadczy o tym, że też w policji panie mogą robić karierę - podkreśla szef podlaskiej policji, nadinsp. Daniel Kołnierowicz.

W dzień 95. rocznicy powołania Policji Kobiecej, otworzył wystawę fotograficzna policjantek garnizonu podlaskiego. Kilkanaście wyjątkowych zdjęć funkcjonariuszek w różnych sceneriach, można było zobaczyć już od rana w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Ekspozycja "Dziewczyny w granacie" zostanie potem przeniesiona do siedziby komendy wojewódzkiej przy ul. Sienkiewicza.

Z okazji jubileuszu zorganizowano briefingu prasowy. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku niejednokrotnie podkreślał, że kobiety w policji wnoszą istotny wkład w jej funkcjonowanie. A teza, że nie poradzą sobie z obowiązkami służbowymi, to tylko stereotyp.

Piękne funkcjonariuszki pracujące w policji. Galeria zdjęć pięknych policjantek [ZDJĘCIA]

- Panie wykonują różne zadania, można powiedzieć wszystkie zadania, które realizują policjanci. Sprawdzają się tak samo. Nie ma tutaj różnicy, jeżeli chodzi o kwestie wyszkolenia, czy podejścia do obowiązków służbowych. Może nawet cechuje je większa dokładność i większa sumienność, empatia, większe zrozumienie problemu - zaznaczał nadinsp. Daniel Kołnierowicz.

Ta empatia pomaga, gdy jest stres, napięta sytuacja, którą trzeba rozładować, gdy liczy się nie tylko profesjonalne, ale i ludzkie podejście do obywatela.

- Najbardziej trudne są interwencje z pokrzywdzonymi dziećmi, które - na przykład - trzeba zabrać pijanym rodzicom, odwieźć do domu dziecka. To są niestety interwencje, które bardzo mocno zapadają w pamięć. Tym bardziej, że jako kobiety, mamy ten instynkt macierzyński - przyznaje mł. asp. Sylwia Ołdziejewska z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego białostockiej komendy, przewodniczka psa służbowego o imieniu Wanda.

Mł. asp. Ołdziejewska uczestniczyła w wystawie przy Odeskiej. Nie tylko ona.

- Pracuję od 14 lat. Jeśli chodzi o ruch drogowy, to moim zdaniem płeć odgrywa troszkę mniejsze znaczenie - uważa sierż. sztab. Ewa Kotowska, z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Białymstoku. - Wykonujemy czynności na miejscu zdarzenia drogowego, pilnujemy porządku na drogach. Ja i moi koledzy wykonujemy te same obowiązki, w takich samych warunkach. Ale może być trochę prawdy w tym, że kobieta nieco łagodzi obyczaje. Wśród kierowców zdarza się opinia, że od kobiety troszkę przyjemniej dostać mandat - uśmiecha się funkcjonariuszka.

Także w operze odbyła się w środę premiera spotu stworzonego przez podlaskich policjantów. Jego hasło przewodniei: "Jest nas więcej, dużo więcej. Do zobaczenia wkrótce bądź kiedyś!"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna