Polska żywność wysokiej jakości, maszyny rolnicze (te stare i te nowoczesne) oraz polskie rasy zwierząt – to wszystko prezentowane było podczas Narodowej Wystawy Rolniczej, która odbywała się w miniony weekend w Poznaniu.

Wystawa została zorganizowana przez ministra rolnictwa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otworzył ją prezydent RP Andrzej Duda.

– To co było i jest najważniejsze, to pragmatyzm polskiego rolnika, który rozwija swoje gospodarstwo, unowocześnia je, ale jednocześnie odrzuca wszystko to co złe, co psuje żywność – podkreślał prezydent RP.

– Cieszę się, że polscy rolnicy starają się produkować nowocześnie. Potrzebujemy nowoczesnego rolnictwa, abyśmy mogli polską żywnością wysokiej jakości zdobywać nowe rynki zbytu dodał.

Swoje osiągnięcia zaprezentowało w Poznaniu ponad 200 wystawców – byli to m.in. producenci i przetwórcy rolni, koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne, producenci maszyn rolniczych. Nie brakowało też podlaskich akcentów. W Poznaniu zaprezentował się m.in. Pronar z Narwi, który pokazał przyczepę samozbierającą do transportu biomasy PRONAR T400R. Były szkoły rolnicze, producenci tradycyjnej żywności (m.in. serów korycińskich). Na wystawie obecny był też zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej.