Podlaskie. Barwny korowód śpiewaków i tancerzy odwiedza klimatyczne wsie - tak Muzeum Małej Ojczyzny pielęgnuje tradycje [ZDJĘCIA,WIDEO]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Udostępnij:
Jeszcze w połowie XX wieku, w okresie wielkanocnym, młodzi ludzie chodzili po domach, składając gospodarzom życzenia, śpiewając pieśni pobożne i charakterystyczne dla zwyczaju pieśni wołoczebne, wypraszając dary. Pod oknami młodych panien ten zwyczaj przybierał charakter zalotny – śpiewano konopielkę. W okolicach Bielska Podlaskiego i Narwi śpiewano natomiast ohulki, pieśni wiosenne o charakterze bajkowym i symbolicznym.

Muzeum Małej Ojczyzny ze Studziwód w Bielsku Podlaskim wciąż aktywnie promuje nasze lokalne tradycje poprzez żywy kontakt z mieszkańcami podlaskich wsi. Działające przy muzeum zespoły (dziewczęcy - Żemerwa i męski - Osoczniki) po raz kolejny ruszyły w trasę po regionie. Z pieśnią na ustach, ubrani w tradycyjne stroje zachęcają do wspólnych tańców, śpiewów i wspomnień. W muzycznej podróży uczestniczyli też goście z zagranicy: Abra i Bierendiejka (Łotwa)

Najstarsze pokolenia z rozrzewnieniem obserwują jak dzieci i młodzież śpiewają pieśni z ich młodości, jak tańczą zapomniane niemal tańce. Młodzi z kolei ze zdziwieniem i zaciekawieniem przyglądają się jak wyglądały kiedyś stroje, jak tańczyło się na ulicach czy mostach, jak brzmiały pieśni, których słowa zawsze coś znaczyły.

Jak mówi założyciel muzeum Doroteusz Fionik

Nie robimy koncertów na ulicy. My idziemy do ludzi, idziemy z nimi porozmawiać. Z otwartym sercem i widzimy tą relację wzajemną. To jest piękne i tego żadna najlepsza scena nie zastąpi

W ostatni weekend (6-8.05) artyści wyszli do ludzi z życzeniami, ze śpiewem, z tańcami i obrzędami aby cieszyć się radosnym, wiosennym czasem

 • 6.05 - piątek - Dzień Świętego Jerzego (Juryja) w Studziwodach -
 • Obchody zasiewów żyta z korowajem
 • 7.05 - sobota - Ohulki spud Puszczy Ladzkuj – śpiewanie pieśni
 • wiosennych w Zbuczu, Nowinach, Łosince i Przybudkach
 • 8.05 - niedziela - Obchody zasiewów żyta z korowajem w Toplicu oraz
 • obrzędy wołoczebne w Baciutach gm. Turośń Kościelna

Na polu w Studziwodach odbyła się również prezentacja książki autorstwa Ewy Zwierzyńskiej „Podlaska mozaika – reportaże z raju, krainy błota i mgły”.

Muzeum prowadzone z pasją

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (przedmieście Bielska Podlaskiego) powstało w 1986 roku z inicjatywy Doroteusza Fionika, regionalisty, historyka i dziennikarza. Jako stowarzyszenie działa od 2000 r. Tworzą je ludzie, którzy kochają swoją ziemię, tradycję i język. Co budujące wokół instytucji wciąż pojawiają się nowi, młodzi ludzie, którzy aktywnie uczestniczą w wydarzeniach realizowanych przez muzeum. Organizacja działa bardzo efektywnie, m.in. także na niwie wydawniczej. Wydali np.

 • Bieżeństwo. Droga i Powroty. 1915-1922 - Doroteusz Fionik
 • Trzy światy. Wspomnienia (nie tylko własne) - Igor Zakrzewski
 • Wieś Gregorowce i ... ludzie - Eugeniusz Siemieniuk
 • Kotły na Gościńcu Litewskim - Jan Minkiewicz i Włodzimierz Kiryluk
 • Podych temry. Steżkami pereżytoho - Wiktor Stachwiuk

Niewątpliwie strażnicy tradycji ze Studziwód już wkrótce wyruszą w kolejny rajd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie