Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie diecezje szykują się do organizacji pielgrzymek. Jak będą wyglądały w dobie pandemii? Zobacz wytyczne GIS!

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Zobacz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. Kliknij w strzałkę, by przejść do kolejnych zaleceń.
Zobacz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. Kliknij w strzałkę, by przejść do kolejnych zaleceń. Wojciech Wojtkielewicz
Okres wakacyjny otwiera tradycyjny sezon pielgrzymkowy. Wierni kościoła katolickiego i prawosławnego wyruszają do wybranych miejsc kultu, by wspólnie modlić się w wybranych intencjach. Jeszcze niedawno trzecia fala pandemii stawiała pod znakiem zapytania możliwość organizacji pielgrzymek. Jednak spadek liczby zakażeń dał zielone światło organizatorom. Jak będą wyglądały pielgrzymki w dobie pandemii?

Tegoroczne pielgrzymki nie będą wyglądały tak jak zwykle. Organizatorzy i uczestnicy muszą spełnić wymogi i zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Wśród nich jest m.in. ograniczenie liczby pątników do 300 osób (nie wliczając w tę pulę tych, którzy są w pełni zaszczepieni) czy też nocleg w oddzielnych namiotach lub pokojach jednoosobowych. Pątnicy nie rozstaną się też z maseczkami i środkami dezynfekcyjnymi.

Jakie wytyczne będą obowiązywały w trakcie pielgrzymek? Aby zobaczyć szczegółowe wytyczne, przejdź do galerii zdjęć!

Archidiecezja Białostocka

Zalecenia GIS-u nie zniechęcają podlaskich diecezji do organizowania pielgrzymek. Archidiecezja Białostocka zamierza zorganizować trzy tradycyjne piesze pielgrzymki: 3-dniową do Różanegostoku oraz na Jasną Górę i do Wilna.

- Oczywiście obowiązywały będą podczas nich wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego - zaznacza ks. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej. - W pielgrzymce będzie mogło wziąć udział 300 osób, nie licząc zaszczepionych; noclegi przewidziane będą w pomieszczeniach albo namiotach jednoosobowych (nie dotyczy to rodzin); pątnicy będą mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego, np. chusteczek higienicznych, ręczników papierowych.

Diecezja Drohiczyńska

Także Diecezja Drohiczyńska zorganizuje tradycyjną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.

- Na pewno będzie ona wyglądać inaczej - przyznaje ks. Marcin Gołębiewski, rzecznik kurii drohiczyńskiej. - Zwykle brało w niej udział dużo więcej niż 300 osób. Będziemy musieli pomyśleć, w jaki sposób ograniczyć zgłoszenia chętnych. Mamy jeszcze trochę czasu, aby to ustalić. Na pewno wymóg zapewnienia oddzielnych pomieszczeń do noclegów będzie pewnym utrudnieniem. Dla samych pątników z kolei konieczność noszenia maseczek może być uciążliwa.

Jak mówi ks. Gołębiewski, oprócz pielgrzymek diecezjalnych, również poszczególne parafie będą mogły organizować swoje pielgrzymki. Bierze w nich udział mniej osób, więc ich organizacja może być prostsza.

Diecezja Ełcka

Diecezja Ełcka z niecierpliwością czeka na otwarcie sezonu pielgrzymkowego.

- Tegoroczne obostrzenia są dużo łagodniejsze niż w ubiegłym roku, kiedy w pielgrzymkach praktycznie mogli uczestniczyć jedynie sami księża. Także patrzymy na to pozytywnie i na pewno będziemy organizować pielgrzymki zgodnie z wytycznymi GIS - informuje ks. kan. dr Marcin Maczan, rzecznik kurii ełckiej.

Jak mówi ks. Maczan, diecezja przymierza się do organizacji dwóch sztandarowych pielgrzymek - na Jasną Górę oraz do Ostrej Bramy w Wilnie. Ta druga będzie wymagała odpowiednich ustaleń ze stroną litewską. Być może wierni z Diecezji Ełckiej powędrują też w lokalnych, mniejszych pielgrzymkach często związanych z odpustami.

- Zawsze organizowaliśmy też pielgrzymkę teściowych do Lipska, czy pielgrzymki z Suwałk do Żylina oraz z Ełku do Grabnika. W tym roku jeszcze nie rozmyślaliśmy, jak je przeprowadzimy, ale mamy nadzieję, że się uda - mówi ks. Maczan. - Sami wierni sygnalizują nam, że bardzo chcą wyruszyć na szlaki. Cieszymy się, że w tym roku będą mieli taką możliwość.

Diecezja Łomżyńska

Diecezja Łomżyńska na razie nie opracowała jeszcze szczegółów, ale zamierza zorganizować tradycyjną pielgrzymkę na Jasną Górę.

- Na pewno uwzględnimy wszystkie wytyczne GIS-u - zapewnia ks. Artur Akimowicz, jeden z organizatorów pieszej pielgrzymki łomżyńskiej na Jasną Górę. - Natomiast, w jakiej formie będzie przebiegać pielgrzymka - czy w sztafetowej, czy innej - o tym zadecydujemy na początku przyszłego tygodnia. Parafie mogą też organizować lokalne pielgrzymki, jak np. bardziej znaną w naszej diecezji - zambrowską do Hodyszewa.

W łomżyńskiej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w ubiegłych latach uczestniczyło ok. 750 osób.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna