Wiesz, skąd się wzięła bieda? Lub dlaczego licho nigdy nie śpi? Tymi i innymi straszydłami od pokoleń operowano ku przestrodze. Poznaj te, które obecne były, a może wciąż są, w naszym regionie.

Podlaskie duchy i demony słowiańskie. Tym straszono dzieci i dorosłych!

Może pamiętasz je z przysłów. Z dzieciństwa, przestróg dziadków czy rodziców. Być może przestrzegano Cię przed nimi, gdy w planie miałeś coś zbroić lub już zbroiłeś. Skąd wzięły się takie postaci jak licho i bieda? Czym jest wągier lub utopiec (topielec)?

Sprawdź naszą listę podlaskich demonów i duchów obecnych w przekazach ludowych. Kliknij w zdjęcie główne lub przycisk poniżej, by przejść do galerii.

Zobacz galerię

Podlaskie duchy i demony. Wierzenia Słowian na Podlasiu

Wraz z rosnącym wpływem chrześcijaństwa demony zaczęto utożsamiać przede wszystkim ze złem, bowiem wszelkie uwikłanie w materię uważano za złe (a więc i istoty powiązane z materią choćby częściowo). W późniejszym okresie, wraz z ekspansją katolicyzmu, często jako demony zaczęto przedstawiać również etnicznych Bogów słowiańskich (degradując ich do poziomu demonów, rzadziej ich nadpisując świętymi katolickimi).

FLESZ DNI WOLNE 2019