Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie firmy mogą dostać wsparcie na innowacyjne projekty

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Przedsiębiorcy mogą uzyskać od kilkuset tysięcy do nawet dwustu milionów złotych dofinansowania na działalność rozwojową i wspieranie innowacyjnych projektów biznesowych
Przedsiębiorcy mogą uzyskać od kilkuset tysięcy do nawet dwustu milionów złotych dofinansowania na działalność rozwojową i wspieranie innowacyjnych projektów biznesowych Anatol Chomicz
Przedsiębiorcy, którzy mają unikalny pomysł na realizację projektu w ramach prowadzonej przez siebie działalności, mogą skorzystać z pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawiciele NCBR w piątek bezpłatnie szkolili właścicieli firm z Białegostoku i okolic, jak zdobyć dofinansowanie na realizację innowacyjnych projektów.

Jak skorzystać ze wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i na jakie działania można otrzymać dofinansowanie – na te i inne pytania odpowiedzi otrzymali przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w specjalnym spotkaniu z ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tylko w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy z województwa podlaskiego otrzymali dofinansowanie w wysokości ok. 160 mln zł. Wśród firm, które skorzystały z funduszy europejskich są m.in. 45stages i WHITE HILL.

Misją NCBR jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce.

Budżet tegorocznej edycji Programu Szybka Ścieżka, prowadzonego przez NCBR, wynosi 2,73 mld zł. W jego ramach przedsiębiorcy mogą uzyskać od kilkuset tysięcy do nawet dwustu milionów złotych dofinansowania na działalność rozwojową i wspieranie innowacyjnych projektów biznesowych. Eksperci podkreślali, że wychodząc naprzeciw potrzebom prowadzącym firmy, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wprowadziło proste zasady ubiegania się o dofinansowanie w konkursach Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Ważne jest ograniczenie formalności i liczne ułatwienia (np. decyzja o udzieleniu wsparcia jest wydawana w terminie do 90 dni od złożenia dokumentów).

Konkursy w ramach Szybkiej Ścieżki obejmują wsparcie badań przemysłowych i prac rozwojowych. O dofinansowanie mogą się ubiegać zarówno duże firmy, jak i start-upy, które realizują innowacyjne projekty, polegające np. na opracowaniu nowej lub rozwoju już istniejącej technologii, produktu czy usług.

– Podczas spotkań z przedsiębiorcami chcemy przekonać ich, aby się nie bali brać udziału w naszych konkursach – mówi Izabela Lewandowska z NCBR. – Jeśli ktoś ma dobry pomysł, to może otrzymać nawet do 80 proc. kosztów kwalifikowanych na dany projekt. Warto się zapoznać ze stroną internetową NCBR. Mamy też aplikację online dla osób zainteresowanych realizacją nowatorskich projektów. Dzięki Asystentowi Innowacji przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą bezpłatnie zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, na ile wpisują się one w kluczowe kryteria oceny projektów dofinansowywanych przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Kolejne spotkanie informacyjno-warsztatowe z cyklu NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój odbędzie się w Białymstoku 21 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna