Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Forum Ekonomiczne. Dwa dni debat m.in. o globalnych wyzwaniach, cyfryzacji w rolnictwie i wsparciu dla firm

Opr. Andrzej Matys
Podlaskie Forum Ekonomiczne - drugi dzień debat
Podlaskie Forum Ekonomiczne - drugi dzień debat UMWP w Białymstoku
O polityce lokalnej wobec globalnych wyzwań, rewolucji cyfrowej w rolnictwie, wsparciu publicznym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na takie m.in. tematy rozmawiali paneliści podczas drugiego dnia konferencji w środę, 12 października. W środę zakończyło się I Podlaskie Forum Ekonomiczne, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w naszym województwie w ostatnich latach.

– Polityka samorządu województwa to m.in. Targi Expo w Dubaju oraz misje gospodarcze, jakie odbyliśmy w tym roku odbyliśmy w Brukseli, Paryżu i Londynie gdzie promowaliśmy firmy lokalne, które chcą dołączyć do tych bardzo dużych eksporterów żywności. Są to m.in. trzy największe mleczarnie: Mlekovita, Piątnica, Mlekpol i np. w Londynie nie tylko mieszkający Polacy, ale także Brytyjczycy bardzo chętnie korzystają z tych produktów – mówił wicemarszałek Marek Olbryś podczas debaty polityce lokalnej wobec globalnych wyzwań.

Inny z dyskutantów prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zwrócił uwagę na nowe możliwości dla regionu, które może przynieść współpraca nauki i biznesu.

Czytaj również:

– Kiedy możemy rozwijać nowe gałęzie technologii przemysłu. Mam tu na myśli żywność funkcjonalną, co jest absolutnym "must have" dla naszego regionu. Mamy do tego możliwości i potencjał, by pomóc naszym producentom żywności nie tylko w tworzeniu dotychczasowych produktów, ale w wybiegnięciu kilku lat do przodu i tworzeniu z żywności, nad którą teraz pracują, już nie tylko żywności, ale wyrobów medycznych opatrzonych certyfikatem, które będą przynosiły pomoc w konkretnych jednostkach chorobowych – tłumaczył prof. Marcin Moniuszko.

Kolejny panel, jaki odbył się drugiego dnia PFE dotyczył rewolucji cyfrowej w rolnictwie, któremu przysłuchiwał się wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz odpowiedzialny w zarządzie m.in. za rolnictwo. Uczestniczyli w nim: Sarah-Ann Madi (Attaché Ekonomiczny Izraela w Polsce), prof. Andrzej Borusiewicz (prorektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łomży), rolnik Jacek Słoma i Adam Ławicki z Centrum Badawczo-Rozwojowe White Hill, który mówili, że rolnictwo precyzyjne staje się normą na całym świecie. Większe gospodarstwa wdrażają nowe technologie, dzięki czemu zmniejszają koszty produkcji, a tym samym poprawiają wydajność i pozwalają oszczędzać czas pracy rolnika. Zdaniem dyskutantów, w Podlaskiem (które ma cztery parki narodowe i duże tereny w sieci Natura 2000), nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają lepiej dbać o naturę, czyniąc bardziej precyzyjnymi procesy produkcyjne w rolnictwie.

Dodajmy, że dużym zainteresowaniem cieszył się też panel zatytułowany "Influencer marketing i biznes w sieci".

PFE to międzynarodowa konferencja poświęcona rozwojowi Polski Wschodniej oraz współpracy gospodarczej z wybranym regionem świata. W tym roku była to Azja, a uczestnicy forum debatowali też m.in. o bezpieczeństwie ekonomicznym i gospodarce cyfrowej.
Uczestniczyli w nim m.in. dyplomaci m.in. z Korei Płd., Japonii, Chin i Malezji oraz przedstawiciele świata biznesu, nauki i podlaskich samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna