Podlaskie Laury Mleczne. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Udostępnij:
Uhonorowano właścicieli najwydajniejszych gospodarstw mlecznych w regionie. W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala Podlaskich Laurów Mlecznych.

Mleczne Laury to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Od 2019 roku nagradzani są najlepsi hodowcy za wysokie wyniki wydajności w każdym województwie.

We wtorek (10 maja) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, z okazji gali Podlaskich Laurów Mlecznych, pojawili się najlepsi producenci mleka w całym regionie. Podczas wydarzenia wyróżnienia odebrało łącznie 36 hodowców, którzy konkurowali ze sobą w 13 kategoriach.

Nagrodzeni zostali hodowcy z najwyższą wydajnością w zależności od wielkości stada (do 20 sztuk, od 20 do 50, od 50 do 100, od 100 do 200, od 200 do 300 i powyżej 300 sztuk). Dodatkowo po raz pierwszy uhonorowano hodowców za wysokie wyniki suchej masy - sumy kilogramów tłuszczu i białka oraz wartość Indeksu Ekonomicznego.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Bogdan i Joanna Wnorowscy z Nowego Grabowa (pow. wysokomazowiecki). Zajęli pierwsze miejsca w kategoriach "Największa wydajność w stadach od 20 do 50 sztuk" i "Największa wydajność w województwie podlaskim".

- Te wyróżnienia są dla nas wielkim docenieniem naszej ciężkiej pracy. Dają nam ogromną satysfakcję i motywację do dalszego działania - przyznaje małżeństwo, które gospodarstwo przejęte od rodziców mężczyzny prowadzi już od siedmiu lat.

W ubiegłym roku ich 34 krowy dały w sumie 13039 kg mleka.

- Klucz do sukcesu tkwi przede wszystkim w ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniach. Bardzo istotna jest też genetyka i żywienie - mówi pan Bogdan.

Podlaskie Laury Mleczne są uhonorowaniem hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane w 2021 roku. Jest to także miejsce spotkań i wymiany poglądów pomiędzy hodowcami, a przedstawicielami świata nauki, polityki i biznesu. Wydarzenie to jest ukierunkowane na promocję polskiego rolnictwa oraz przedstawienie dynamiki zmian w polskiej hodowli bydła i produkcji mleka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda podlaski oraz marszałek województwa podlaskiego.

Laureaci:

 • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.
 • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.
 • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.
 • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.
 • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.
 • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.
 • NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ – RASA RODZIMA – BIAŁOGRZBIETA - nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej - 8 283 kg mleka.
 • STADO Z NAJWYŻSZYM INDEKSEM EKONOMICZNYM - nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.
 • KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ LAKTACYJNĄ - wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.
 • KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce - 164 596 kg.
 • STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).
 • NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ TŁUSZCZU I BIAŁKA W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).
 • NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie