Nasza Loteria

Podlaskie Laury Mleczne. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Uhonorowano właścicieli najwydajniejszych gospodarstw mlecznych w regionie. W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala Podlaskich Laurów Mlecznych.

Mleczne Laury to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Od 2019 roku nagradzani są najlepsi hodowcy za wysokie wyniki wydajności w każdym województwie.

We wtorek (10 maja) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, z okazji gali Podlaskich Laurów Mlecznych, pojawili się najlepsi producenci mleka w całym regionie. Podczas wydarzenia wyróżnienia odebrało łącznie 36 hodowców, którzy konkurowali ze sobą w 13 kategoriach.

Nagrodzeni zostali hodowcy z najwyższą wydajnością w zależności od wielkości stada (do 20 sztuk, od 20 do 50, od 50 do 100, od 100 do 200, od 200 do 300 i powyżej 300 sztuk). Dodatkowo po raz pierwszy uhonorowano hodowców za wysokie wyniki suchej masy - sumy kilogramów tłuszczu i białka oraz wartość Indeksu Ekonomicznego.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Bogdan i Joanna Wnorowscy z Nowego Grabowa (pow. wysokomazowiecki). Zajęli pierwsze miejsca w kategoriach "Największa wydajność w stadach od 20 do 50 sztuk" i "Największa wydajność w województwie podlaskim".

- Te wyróżnienia są dla nas wielkim docenieniem naszej ciężkiej pracy. Dają nam ogromną satysfakcję i motywację do dalszego działania - przyznaje małżeństwo, które gospodarstwo przejęte od rodziców mężczyzny prowadzi już od siedmiu lat.

W ubiegłym roku ich 34 krowy dały w sumie 13039 kg mleka.

- Klucz do sukcesu tkwi przede wszystkim w ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniach. Bardzo istotna jest też genetyka i żywienie - mówi pan Bogdan.

Podlaskie Laury Mleczne są uhonorowaniem hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane w 2021 roku. Jest to także miejsce spotkań i wymiany poglądów pomiędzy hodowcami, a przedstawicielami świata nauki, polityki i biznesu. Wydarzenie to jest ukierunkowane na promocję polskiego rolnictwa oraz przedstawienie dynamiki zmian w polskiej hodowli bydła i produkcji mleka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda podlaski oraz marszałek województwa podlaskiego.

Laureaci:

  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.
  • NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ – RASA RODZIMA – BIAŁOGRZBIETA - nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej - 8 283 kg mleka.
  • STADO Z NAJWYŻSZYM INDEKSEM EKONOMICZNYM - nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.
  • KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ LAKTACYJNĄ - wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.
  • KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce - 164 596 kg.
  • STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).
  • NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ TŁUSZCZU I BIAŁKA W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).
  • NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).

Zobacz też:

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna