Wzrost zakażeń i zgonów
To już kolejny dzień, kiedy liczba dobowych zakażeń koronawirusem w naszym regionie niepokojąco wzrasta. 6 października odnotowano 268 nowych przypadków, co sprawia, że Podlaskie jest trzecim województwem z najwyższą liczbą zakażeń Sars-CoV-2.
Najwięcej przypadków potwierdzono w Białymstoku - 100; powiecie białostockim - 79, bielskim - 19, wysokomazowieckim - 12, monieckim i hajnowskim - po 11, zambrowskim - 9, augustowskim - 8, sokólskim - 4, siemiatyckim i Suwałkach - po 3, sejneńskim, grajewskim, suwalskim i Łomży - po 2, kolneńskim - 1.
Przeczytaj też:
Województwo podlaskie jest na 2. miejscu w kraju pod względem dobowej liczby zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców województwa.
Niestety, w ciągu ostatniej doby zmarło 6 osób chorych na COVID-19: dwie z Białegostoku i po jednej z powiatów augustowskiego, hajnowskiego, kolneńskiego i wysokomazowieckiego. Wraz z liczbą chorych rośnie też liczba zajętych łóżek w szpitalach.
Przeczytaj też:
Covidowy horror w POZ-tach
Lekarze rodzinni obserwują wzrost liczby osób zgłaszających się z infekcjami. I coraz częściej wśród nich wyłapują pacjentów zakażonych koronawirusem.
- Wczoraj mieliśmy prawdziwy covidowy horror - przyznaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinna z Białegostoku. - Zgłosiło się mnóstwo osób z prośbą o skierowanie na testy, bo miały kontakt z zakażonymi koronawirusem. Całe klasy są kierowane na kwarantannę, bo np. pan katecheta nie zaszczepił się, zachorował i miał kontakt z kilkoma klasami. I rodzice nie wytrzymują psychicznie i proszą o przetestowanie dzieci.
Przychodnia, którą kieruje Joanna Zabielska-Cieciuch dysponuje testami antygenowymi w kierunku Sars-CoV-2.
- Wykonaliśmy wczoraj 5 testów i 2 wyszły pozytywne - mówi lekarka z przychodni przy ul. Gajowej. - I te osoby przez pół godziny siedziały w poczekalni, bo przyszły nieumówione. To jest bardzo niebezpieczne.
Przeczytaj też:
Szpital w Suwałkach ogranicza odwiedziny
W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 szpital w Suwałkach zdecydował się na wprowadzenie zakazu odwiedzin na oddziałach przekształconych na covidowe (Oddział Chorób Zakaźnych, Oddział Pulmonologiczny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii) oraz na Oddziale Onkologii Klinicznej oraz Hematologii.
Jak na razie, białostockie szpitale - USK, Śniadecja, szpital MSWiA oraz szpital miejski - nie zdecydowały się na ograniczenia w odwiedzinach. Jeśli jednak liczba zakażeń będzie rosnąć, prawdopodobnie i inne szpitale pójdą w ślady suwalskiej placówki.
Przeczytaj też:
Wciąż jest czas, aby zaszczepić się
Lekarze i epidemiolodzy nie mają wątpliwości, że duży wzrost zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 w województwie podlaskim to efekt rozluźnienia w kwestii reżimu sanitarnego oraz słabego poziomu wyszczepienia. Wyraźnie można dostrzec prawidłowość, że regiony, w których mieszkańcy nie chcą się szczepić, mają teraz problemy z rosnącą falą zakażeń. Chodzi nie tylko o Podlaskie, ale też województwa lubelskie, świętokrzyskie czy podkarpackie.
- Z niepokojem obserwuję wzrost liczby osób w szpitalach chorujących na COVID-19 - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Mamy wprawdzie opracowany plan zabezpieczenia miejsc dla takich pacjentów, który polega na stopniowym zwiększaniu liczby tzw. łóżek covidowych, ale wolałbym takiej sytuacji uniknąć. To obciążenie dla personelu medycznego, to dramat rodzin, które muszą być rozdzielone z chorującymi bliskimi, dlatego apeluję do mieszkańców naszego regionu, zaszczepmy się i zatrzymajmy kolejną falę pandemii.
W województwie podlaskim w pełni zaszczepiono do tej pory ok. 500 tys. osób – to niewiele ponad 40% mieszkańców. To dużo poniżej progu odporności zbiorowej. Dlatego lekarze wciąż zachęcają do szczepień.
Przeczytaj też:
Na chętnych do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 czeka ponad trzysta punktów szczepień w całym regionie, w tym 24 punkty powszechne (masowe).
W październiku nadal działają tymczasowe punkty szczepień zorganizowane przez Podlaski Urząd Wojewódzki, w których nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja na szczepienie. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym i tak jak w innych miejscach - wypełnić kwestionariusz i pomyślnie przejść kwalifikację do szczepienia:
- punkt w Centrum Handlowym Alfa w Białymstoku (ul. Świętojańska 15, poziom +2) działa od poniedziałku do soboty w godz. 15 - 19;
- punkt w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku (ul. gen, Andersa 40, boks nr 321) działa w środy i piątki w godz. 7 - 11 i w soboty w godz. 7 - 13
- punkt szczepień w Siemiatyczach - kontener na parkingu starostwa powiatowego przy ul. Legionów Piłsudskiego 3 - czynny od wtorku do piątku w godz. 13 - 16 i w soboty od 10 do 14.
Co ważne, w punktach tych można też zaszczepić się trzecią dawką. Szczepionkę marki Pfizer mogą przyjąć osoby powyżej 50. roku życia oraz pracownicy medyczni.
Przeczytaj też:
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?