Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Potrzebujący czekają na żywność. Gdzie zostawić poświąteczne potrawy?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jadłodzielnia w Białymstoku czeka na tych, którzy zechcą podzielić się żywnością.
Jadłodzielnia w Białymstoku czeka na tych, którzy zechcą podzielić się żywnością. Wojciech Wojtkielewicz
W białostockiej Jadłodzielni zarówno w pierwszy, jak i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zjawiali się mieszkańcy, którzy dzielili się świątecznymi potrawami. Żywność długo nie czekała na półkach. Prawie od razu znajdowali się na nią chętni. Tak jest też dziś. Przed południem półki były puste, a do lokalu przy ul. Krakowskiej zaczęli zaglądać pierwsi potrzebujący. Koordynatorka Jadłodzielni zachęca więc białostoczan do dzielenia się poświątecznym jedzeniem. Gdzie jeszcze mieszkańcy naszego regionu mogą pozostawić żywność?

Choć Święta Bożego Narodzenia już za nami, to w lodówkach i spiżarniach wielu z nas pozostało jeszcze sporo poświątecznych potraw i produktów. Często nie jesteśmy w stanie ich "przejeść", więc zamiast wyrzucać, możemy podzielić się nimi z potrzebującymi. W Białymstoku, Łomży i Suwałkach działają placówki, które chętnie przyjmą poświąteczne potrawy.

Białystok

Jadłodzielnia, ul. Krakowska 1

Żywność można przynieść do działającej od lipca 2018 r. Jadłodzielni. Mieści się ona w lokalu gminnym przy ul. Krakowskiej 1, naprzeciwko Centrum Aktywności Społecznej. W lokalu można pozostawić niezagospodarowaną żywność nadającą się do jedzenia – świeżą i taką, która nie przekroczyła terminu ważności do spożycia.

Przeczytaj też:

- Dużo osób przychodziło w trakcie świąt do Jadłodzielni i przekazywało nam żywność - mówi Monika Lewko, koordynatorka Jadłodzielni z Fundacji Spe Salvi. - Prosiliśmy, aby były to przede wszystkim produkty zapakowane fabrycznie, ale zdarzało się, że ludzie przynosili też żywność niezapakowaną, której jednak nie wyrzucaliśmy, gdyż zapotrzebowanie jest bardzo duże.

Jak mówi Monika Lewko, białostoczanie przynosili głównie ciasto, sałatki, ryby, ale też mięso mielone czy jogurty. Produkty nie czekały długo na nowych właścicieli.

- Żywność znika w mgnieniu oka i nic się nie marnuje. Dziś też ludzie dowożą jedzenie, a to szybko znika - podkreśla koordynatorka Jadłodzielni.

Jadłodzielnia czynna będzie każdego dnia do Sylwestra włącznie w godzinach 9.00-18.00. Na razie nie wiadomo, czy w nowym roku Fundacja Spe Salvi nadal będzie prowadziła Jadłodzielnię. Złożyła ofertę w tej sprawie do Urzędu Miasta Białystok i czeka na wyniki konkursu.

Przeczytaj też:

- Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to Jadłodzielnia ruszy 3 stycznia - informuje Monika Lewko.

Kto może skorzystać z jedzenia przyniesionego do Jadłodzielni? Otóż, każdy może przyjść do lokalu i wziąć żywność. Opiekunowie, którzy pracują w Jadłodzielni nie wydzielają produktów. Dbają jedynie o porządek w lokalu.

- Apelujemy, aby zwracać uwagę na świeżość potraw, które przynosimy - zaznacza Monika Lewko. - Zawsze mówię, żebyśmy dzielili się taką żywnością, którą sami byśmy zjedli. Dlatego zwracajmy uwagę, czy któreś z naszych poświątecznych potraw już się nie zepsuły i nie powinny raczej wylądować w koszu niż na naszych półkach.

Kontakt do Jadłodzielni:
ul. Krakowska 1
Telefon: 791 082 612

Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei, ul. Grunwaldzka 76

Drugim punktem na mapie Białegostoku, który chętnie przyjmie żywność jest Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei przy ul. Grunwaldzkiej 76. Działa tu Ośrodek Wychodzenia z Bezdomności “Zakątek Nadziei”, przy którym funkcjonuje ogrzewalnia, noclegownia i schronisko. To właśnie z bezdomnymi możemy podzielić się poświątecznym jedzeniem.

Przeczytaj też:

Kontakt do Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei:
Ośrodek Wychodzenia z Bezdomności “Zakątek Nadziei” (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę), ul. Grunwaldzka 76:

  • Ogrzewalnia: tel. 85 674 87 17
  • Noclegownia: tel. 85 674 87 17
  • Schronisko: tel. 881 321 900

Suwałki

Lodówki społeczne, ul. Sejneńska i ul. Chłodna

Poświąteczną żywność, która nadal jest świeża, możemy przekazać do lodówek społecznych umiejscowionych w dwóch punktach w Suwałkach. Mogą z nich skorzystać wszyscy mieszkańcy Suwałk i okolic. Jedna z nich ustawiona jest na bazarze tuż przy wejściu przy ulicy Sejneńskiej. Działa od końca sierpnia 2020 r. i powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Młodych Demokratów w Suwałkach. Drugą lodówkę ustawił właściciel Piwiarni "Warka" na ulicy Chłodnej.

Przeczytaj też:

Noclegownia dla bezdomnych, ul. Sportowa 24

Żywność możemy również przekazać do suwalskiej noclegowni mieszczącej się w Ośrodku Profilaktyki i Wsparcia dla Osób Nietrzeźwych, Bezdomnych i Uzależnionych przy ulicy Sportowej 24. Noclegownia otwarta jest całą dobę.

Kontakt do noclegowni w Suwałkach:
ul. Sportowa 24

  • (87) 566 34 19
  • (87) 563 00 83

Przeczytaj też:

Łomża

Noclegownia dla bezdomnych, Dworna 24a

Z kolei w Łomży poświątecznymi produktami możemy podzielić się z podopiecznymi tutejszej noclegowni i ogrzewalni dla bezdomnych.

Kontakt do łomżyńskiej noclegowni:
ul. Dworna 24a
Tel. (86) 2162112

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna