Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Nowe krzyże zastąpiły dawne i dalej służą mieszkańcom

Adam Białous
W ostatnim czasie na terenie gmin Narew oraz Czyże pojawiły się piękne, nowe, dębowe krzyże. Zastąpiły one dawne krzyże, które skruszył ząb czasu. Miłośnicy najważniejszego symbolu chrześcijańskiej wiary, który jest świadkiem historii, na szczęście nie pozwolili na to, aby z podlaskich ziem znikły przydrożne krzyże.

Specyfiką Podlasia są m.in. obecne tu w wielu miejscach krzyże. Były one stawiane tak we wsiach i miastach jak przy drogach w szczerym polu. Zachowane do dziś krzyże, choć już chylące się ku ziemi, stawiane byłe w wieku XIX i na początku XX. - Te krzyże już się chylą, lub upadły. Intencją naszego zespołu było to, aby w ich miejsce postawić nowe krzyże. Wykonaliśmy je z solidnego drewna dębowego – mówi Dariusz Łuczak, generał brygady w stanie spoczynku i miłośnik dawnych krzyży, który bierze udział w ich przywracaniu na Podlasiu.

Nowe krzyże, które stawia wraz z grupą przyjaciół Dariusz Łuczak. Otrzymują teraz, w czasie pandemii, tabliczki z suplikacją „Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas panie.” - W imieniu mieszkańców gmin postawiliśmy już trzy takie krzyże. Na krzyżach, pod suplikacją, jest napisane „mieszkańcy gminy Narew” lub „mieszkańcy gminy Czyże”. - tłumaczy Dariusz Łuczak.

Krzyż to wiara, tradycja i historia. Nowe krzyże postawiono m.in. niedaleko wsi Hoźna, w miejscu, w którym w roku 1864 miała miejsce potyczka Powstańców Styczniowych z wojskiem carskim. Inne krzyże zastąpiły te stare, które zniszczył upływ czasu. Stoją one często przy polnych drogach. Jeden z nich znajduje się obok wsi Wieżanka, gmina Czyże. Dawny krzyż ustawiono najpewniej na początku XX wieku w intencji ochrony okolicznych mieszkańców przed "zarazą". Posiada on dwa pionowe ramiona (górne krótsze). Nazywany jest krzyżem morowym lub "Karawaką". Spróchniał on z czasem i spadł na ziemię. Jego szczątki zostały przeniesione. Obecnie znajduje się obok kaplicy budowanej przez Fundację Ekologiczne Forum Młodzieży w Czerlonce (Puszcza Białowieska).

Nowy krzyż obok wsi Wieżanka postawiony został na miejscu poprzedniego - Karawaki. Na krzyżu widnieje tabliczka z wyrytą treścią - "Od powietrza głodu ognia i wojny/Wybaw nas Panie/W czasie pandemii koronawirusa/Mieszkańcy gminy Czyże/AD, 2020/." Oba krzyże - stara Karawaka i nowy, dębowy krzyż, który ją zastąpił, zaprezentowane są na zdjęciach dołączonych do tego materiału prasowego. Należy jeszcze dodać, że organizatorami akcji wymiany wiekowych, zniszczonych zębem czasu krzyży na nowe jest Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, mieszkańcy gmin Narew i Czyże, wójtowie tych gmin oraz gen. Dariusz Łuczak i ks. Tomasz Duszkiewicz.

„Bogu na chwałę, cierpiącym na pociechę, błądzącym jako drogowskaz” - głosi napis na jednym z przydrożnych krzyży, który od wieku stoi na podlaskiej ziemi. To motto najlepiej chyba oddaje funkcję krzyża przydrożnego. Przez wieki Polacy stawiali je jako świadectwo ich wiary, w intencji upamiętnienia ważnego wydarzenia, w podzięce za wyzdrowienie, pełniły funkcję ochronną, „ pisały” historię danego regionu i lokalnej społeczności. Krzyże są integralnie związane z polskim pejzażem kulturowym. Te obiekty kultu religijnego wyrosły z ducha chrześcijańskiej Europy

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna