MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Nowe strzelnice wirtualne w regionie. Strzelnice powstały w szkołach średnich w Łomży oraz Wysokiem Mazowieckiem

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Otwarto wirtualne strzelnice w Łomży oraz Wysokiem Mazowieckiem.
Otwarto wirtualne strzelnice w Łomży oraz Wysokiem Mazowieckiem. Joanna Grabowska
Trzy wirtualne strzelnice rozpoczęły działalność w Łomży i Wysokiem Mazowieckiem. Znajdują się one w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4, Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem.

Nowe wirtualne strzelnice w woj. podlaskim

Strzelnice zakupiono w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022”, który ma na celu umożliwienie prowadzenia szkoleń strzeleckich, w szczególności wśród młodzieży, a także członków organizacji proobronnych.

Powstanie strzelnic wirtualnych pokazuje, że nasze szkoły podnoszą jakość kształcenia i dostosowują się do współczesnych form nauczania. Skorzysta na tym młodzież, jak również wojsko, gdyż pewne działania należy podejmować u podstaw, kształcąc przyszłe kadry – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Zakupione wirtualne strzelnice laserowe pozwalają zdobywać i doskonalić umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym jej obsługi manualnej, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów o „małych powiększeniach”, a także ćwiczeń w obserwacji. Dają także możliwość szkolenia z prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności oraz wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Strzelnice umożliwią prowadzenie szkoleń strzeleckich

Wirtualna strzelnica umożliwia prowadzenie szkolenia strzeleckiego w zakresie podstawowym i zaawansowanych, kształtuje i utrwala prawdziwe nawyki strzeleckie. Dzięki temu uczniowie zapoznają się z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią – podkreślała poseł na Sejm RP Aleksandra Łapiak, zachęcając samorządy do sięgania po ministerialne środki na takie inwestycje.

Uczniowie w praktyce będą mogli zobaczyć jak działa broń, jak się nią posługiwać. W dzisiejszych czasach jeżeli chcemy dbać o bezpieczeństwo, to musimy zacząć od edukacji – nie ma wątpliwości płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Pułku Logistycznego.

Strzelnica w powiecie wysokomazowieckim została utworzona w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem. Liceum zapewni uczniom powyżej 15 roku życia możliwość zdobywania umiejętności posługiwania się bronią.

Koszt zakupu wirtualnych strzelnic

Koszt zakupu strzelnic w Łomży wyniósł 310 tys. zł, zaś otrzymane do nich dofinansowanie z programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022” wyniosło 248 tys. zł. Strzelnica w Wysokiem Mazowieckiem kosztowała 177 tys. zł, natomiast dofinansowanie wyniosło 142 000 zł. Resztę kwoty samorządy pokryły z własnych środków.

Zobacz też:Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Artyści z Łomży wydali płytę Polish Stories

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna