Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Policja przy cmentarzach i wzmożone kontrole na drogach. Ruszyła akcja "Znicz 2019" (zdjęcia, wideo)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Medialna inauguracja podlaskiej akcji "Znicz" odbyła się przed cmentarzem miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku.
Medialna inauguracja podlaskiej akcji "Znicz" odbyła się przed cmentarzem miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Piotr Sawczuk
Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to tradycyjnie okres, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich. Nad bezpieczeństwem nad drogach przy wzmożonym ruchu codziennie czuwać będzie prawie 250 podlaskich policjantów.

Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Znicz”. W tym roku akcja potrwa od 31 października do 3 listopada.

Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo i porządek przy cmentarzach i drogach dojazdowych do nekropolii. W miejscach utrudnień możemy spodziewać się kierowania ruchem przez funkcjonariuszy. W związku z tym, że w okolicach wielu cmentarzy czasowo zmieniana jest organizacja ruchu, policjanci będą informować o zalecanych objazdach i wyznaczonych parkingach.

Mowa była o tym w czwartek w Białymstoku na spotkaniu przedstawicieli komendy wojewódzkiej z mediami.

- Przede wszystkim będziemy pomagać. Taka jest nasza rola - podkreślał nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Białystok: Wszystkich Świętych 2019. Organizacja ruchu wokół cmentarzy oraz rozkłady kursowania autobusów [1 listopada]

Apeluje do kierowców, aby odświeżyli swoją wiedzę na temat znaczenia gestów wydawanych przez funkcjonariusza podejmującego ręczną regulację ruchu na drodze. Co ważne: sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, czy tzw. "reguła prawej ręki".

W nadchodzący długi weekend policjantów nie zabraknie również na głównych trasach, gdzie będą sprawdzać m.in. stan trzeźwości kierowców.

- Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na te osoby, które za nic sobie mają przepisy bezpieczeństwa ruchu drogowego, którzy nie tolerują innych na drodze, spokojnej jazdy. Policjanci będą działali zdecydowanie - zapewniał nadkom. Dariusz Matynka, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w KWP w Białymstoku.

Na drogi wyjadą zarówno pojazdy oznakowane jak też nieoznakowane z wideorejestratorami.

Wszystkich Świętych 2019 w woj. podlaskim. Zmiana organizacji ruchu drogowego. Zobacz, jak będzie w Twoim mieście [MAPKI]

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych.

- Przypominamy, że po zmroku poza terenem zabudowanym, każda osoba piesza poruszająca się po drodze ma obowiązek być wyposażona w odblaski. Dla kierowcy jest wtedy widoczna z około 150 metrów (przy złych warunkach atmosferycznych, bez odblasków - z około 20 metrów - przyp. red.). To daje możliwość kierowcy na wykonanie manewru obronnego, na zatrzymanie się, po to żeby nie doszło do tragedii - tłumaczy nadkom. Krupa. - Te odblaski tak na prawdę ratują życie.

Dlatego podczas całej akcji "Znicz" podlascy policjanci będą rozdawać pieszym opaski odblaskowe. Piesi powinni też pamiętać, że przechodzenie przez jezdnię jest dozwolone tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna