Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Policja tropi niebezpieczne miejsca rozrywki na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pomóc mogą mieszkańcy

(ika)
Po tragicznym w skutkach pożarze escape roomu w Koszalinie, strażacy skontrolowali dziewięć tego typu miesc w woj. podlaskim. Niemal w każdym wykryto nieprawidłowości
Po tragicznym w skutkach pożarze escape roomu w Koszalinie, strażacy skontrolowali dziewięć tego typu miesc w woj. podlaskim. Niemal w każdym wykryto nieprawidłowości W. Wojtkielewicz
Parki linowe, escape roomy i inne miejsca gier oraz zabaw. Te lokalizacje można już nanosić na internetową Krajową Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Właśnie pojawiła się nowa kategoria.

Jej nazwa to „Miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej”. Zaznaczenie (kliknięcie) na mapie równoznaczne jest z anonimowym zgłoszeniem na policję. Funkcjonariusze będą sprawdzać lokalizacje i weryfikować zasygnalizowane nieprawidłowości. Jest pewien warunek.

– Prosimy o wypełnienie pola z opisem zagrożenia. Im zgłoszenie jest bardziej precyzyjne i wyczerpujące, tym łatwiej jest zidentyfikować i wyeliminować problem. To ułatwi pracę policjantom – tłumaczy nadkom. Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Na razie na KMZB naniesiono trzy punkty niebezpiecznej rozrywki w woj. podlaskim. Dla internautów będą widoczne na mapie dopiero w momencie, gdy zostaną potwierdzone przez służby. Weryfikacja trwa.

Kontrole straży w podlaskich escape roomach. Strażacy wykryli kilkadziesiąt uchybień [ZDJĘCIA]

Nie trudno doszukać się związku nowego narzędzia ze styczniowym pożarem escape roomu w Koszalinie (zginęło w nim pięć nastolatek). Po nim straż pożarna rozpoczęła kontrole takich miejsc w całej Polsce. W woj. podlaskim ustalono i skontrolowano dziewięć escape roomów. W ośmiu stwierdzono nieprawidłowości (dokładne 33, z czego niemal co 5. dotyczyło warunków ewakuacji). W stosunku do dwóch lokali wydano decyzję o zakazie eksploatacji (jeden zakaz wydał inspektorat nadzoru budowlanego ze względu na liczne uchybienia w zakresie budowlanym).

– Cały czas monitorujemy sytuację. W momencie uzyskania informacji o usunięciu nieprawidłowości przeprowadzany kontrolę sprawdzającą – mówi bryg. Tomasz Gierasimiuk, rzecznik podlaskiej straży pożarnej.

Dzięki KMZB służby będą miały dodatkowe źródło informacji o nieoficjalnie funkcjonujących miejscach rozrywki lub o działających pod niejednoznacznym szyldem.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce. Program pilotażowy w lipcu (zdjęcia)

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Podlaskiem działa od połowy 2016 r. Obecnie jest coraz bardziej popularną formą komunikacji obywateli z policją. Tylko w 2018 r. mieszkańcy woj. podlaskiego nanieśli 63.849 zgłoszeń, z czego potwierdzono aż 39.934 (62,5 proc.). Najwięcej zgłoszeń odnotowano w kategoriach: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (18.315, czyli 29 proc. wszystkich) oraz przekraczanie dozwolonej prędkości (17 456, tj. 27 proc.).

Kontrole straży w podlaskich escape roomach. Strażacy wykryl...

FLESZ - WZMOŻONE KONTROLE ESCAPE ROOMÓW W CAŁYM KRAJU, KILKADZIESIĄT JEST JUŻ ZAMKNIĘTYCH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna