Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Polska 2050 dopytuje o poziom bezpieczeństwa w regionie w związku z planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Polska 2050 Podlaskie zadaje pytanie o poziom bezpieczeństwa w województwie podlaskim. Obawy związane są z sytuacją na granicy, planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego i problemem braku ratowników medycznych.
Polska 2050 Podlaskie zadaje pytanie o poziom bezpieczeństwa w województwie podlaskim. Obawy związane są z sytuacją na granicy, planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego i problemem braku ratowników medycznych. Wojciech Wojtkielewicz
W związku z napięciami na granicy polsko-białoruskiej rząd wystąpił o wprowadzenie stanu wyjątkowego w ponad 180 miejscowościach strefy przygranicznej. Pojawiają się również liczne informacje o brakach w składach ratowników medycznych w karetkach. - To powoduje, że poziom niepewności i braku poczucia bezpieczeństwa mieszkańców województwa jest duży. A brakuje rzetelnych informacji - mówi Maciej Żywno, pełnomocnik PL 2050 ds. samorządu.

- Warto się spytać co z tym stanem wyjątkowym się wiąże. Nie wiemy co ten stan będzie oznaczał dla mieszkańców tych 183 miejscowości i całego regionu. Osoby mieszkające przy granicy nie wiedzą czy będą mogły w ten weekend pojechać i zrobić zakupy, czy muszą się już zaopatrzyć we wszystkie niezbędne środki. Osoby prowadzące działalność turystyczną nie wiedzą czy będą mogły przez ten miesiąc tę działalność prowadzić. Jeżeli jest uzasadnienie bezpieczeństwa, ci ludzie powinni być w pierwszej kolejności poinformowani - wyjaśnia Maciej Żywno.

Ruch Polska 2050 zauważa konieczność ochrony granicy, jednak domaga się wyjaśnienia sytuacji w związku z niepewnością mieszkańców regionu.

Maciej Żywno dodaje też, że samorządowcy dalej nie wiedzą jakie są ich zadania 48 godzin po ogłoszeniu stanu wyjątkowego, a stan ten m. in. ogranicza kompetencje burmistrzów i wójtów na rzecz wojewody.

Dodatkowo przedstawiciele Polska 2050 domagają się wyjaśnienia nieścisłości w przekazie informacji. Chcą by wytłumaczono jakie jest zagrożenie dla mieszkańców województwa, w związku z sytuacją na granicy. Obawiają się też czy narzędzie stanu wyjątkowego nie będzie nadmiernie wykorzystywane w przyszłości. Radny miasta Białystok Maciej Biernacki odniósł się do odpowiedzi Wojewody Podlaskiego udzielonej posłance Polski 2050 Hannie Gill Piątek, z której wynika, że sytuacja w województwie jest opanowana. Natomiast niedługo po tej odpowiedzi pojawiła się informacja rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

- My jako obywatele mamy prawo wiedzieć, w jakiej jesteśmy sytuacji i dlatego zwrócimy się z pismem do wojewody o udzielenie pełniejszej informacji.

Działacze PL 2050 Podlaskie poruszają także temat zdrowotnego bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Zauważają, że w mediach pojawiają się liczne informacje, że zaczyna brakować ratowników medycznych. Wciąż brakuje jednak odpowiedzi władz na te obawy.

- Uważamy, że ratownictwo medyczne powinno zostać uznane za dziedzinę priorytetową z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego Państwa. Polska 2050 apeluje do samorządu o natychmiastowe podjęcie rozmów z ratownikami medycznymi. Rząd informuje nas, że zbliża się czwarta fala pandemii. Pytanie kto będzie nas ratował - mówi Tomasz Kalinowski, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Zdrowia w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie. Polska 2050 dopytuje o poziom bezpieczeństwa w regionie w związku z planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna