Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Seniorzy chcą się szczepić. Ale lista punktów szczepień jest nieaktualna

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Seniorzy chcą przyjmować czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Tak wynika i z danych NFZ, i z poszczególnych punktów.
Seniorzy chcą przyjmować czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Tak wynika i z danych NFZ, i z poszczególnych punktów. Archiwum Polska Press
Seniorzy chcą przyjmować czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Tak wynika i z danych NFZ, i z poszczególnych punktów.

Problemy z rejestracją. Mapa punktów nieaktualna

Problemem bywa tylko rejestracja. W interaktywnej mapie na rządowych stronach nadal są ujęte bowiem punkty, które od dawna już nie szczepią.

– Kilka godzin spędziłem przy telefonie. W wielu punktach nikt w ogóle nie podnosił słuchawki. Później w kilkunastu usłyszałem: od dawna już nie szczepimy – denerwuje się pan Andrzej, nasz czytelnik. Na szczęście w końcu mu się udało – w jednym z białostockich punktów szczepienie wyznaczono mu jeszcze tego samego dnia. Jak mówi pan Andrzej, przy wyszukiwaniu punktów szczepień korzystał z interaktywnej mapy zamieszczonej na stronach rządowych.

Prof. Joanna Zajkowska: Nie zapominajmy o częstym myciu rąk, a nawet maseczkach

Jak wyjaśnia Beata Leszczyńska, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na mapie są punkty, funkcjonujące w ramach narodowego programu szczepień. Mapa aktualizowana jest, gdy świadczeniodawca zgłosi do NFZ nowy punkt szczepień lub zgłosi zamknięcie dotychczasowego punktu.

Rzeczniczka przyznaje, że na mapie są również punkty, które dziś już tych szczepień nie prowadzą. Jak mówi: wszystko zależy od „zgłaszalności”. Podkreśla przy tym, że rejestracja telefoniczna to tylko jeden ze sposób na zapisanie się na szczepionkę. Do wyboru jest jeszcze bezpłatna infolinia 989, aplikacja IKP lub strona internetowa gov.pl. Tu zaś od razu widać, które punkty faktycznie zamawiają szczepionki, a które działają tylko na papierze.

Przeczytaj też:

Kto może się zapisać na szczepienie?

Na czwartą, przypominającą dawkę szczepionki, można się zapisywać od 22 lipca. Na razie jednak nie każdy może to zrobić:

– Obecnie zaszczepić się przeciwko COVID-19 może każda osoba, która skończyła pięć lat. Dodatkowo osoby po 12. roku życia mogą przyjąć dawkę przypominającą, osoby 60 plus oraz osoby chore przewlekle, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą – wyjaśnia Beata Leszczyńska z NFZ.

Prof. Joanna Zajkowska, szpital zakaźny USK przy Żurawiej w Białymstoku: Na pewno za mało jest testów na koronawirusa (wideo)

Jak poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia, do 3 sierpnia na czwartą dawkę szczepionki zarejestrowało się już 750 tys. osób, z czego 300 tys. przyjęło już szczepionkę. Popularność szczepionki potwierdza również Beata Leszczyńska z NFZ. Nie umie jednak podać, ile osób w naszym województwie zaszczepiło się od 22 lipca, kiedy ruszyły zapisy.

Jak mówi, poszczególne punkty rozliczają się z funduszem do 10. dnia każdego miesiąca, nie ma więc jeszcze konkretnych danych. Podaje tylko, że w sumie wykonano u nas już przeszło 1,5 mln szczepień, a pierwszą dawką przypominającą zaszczepiło się 308 tys. pacjentów.

Seniorzy chcą szczepić się

– Warto się szczepić – przekonuje prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii. I tłumaczy: – Znów coraz więcej osób choruje. Ja się już zaszczepiłam – zapewnia.

Tak jak ona myśli wielu mieszkańców województwa: – Pierwszego dnia było największe zainteresowanie. A teraz szczepimy po 50-60 osób dziennie – mówi Piotr Żuk z punktu szczepień Medica w Łomży.

– Działamy dopiero od kilku dni. Ale już widzimy, że zainteresowanie jest. Przychodzi do nas od 10 do 30 osób dziennie – dodaje Stanisław Malec z aptecznego punktu szczepień w aptece Arnika w Suwałkach.

Przeczytaj też:

Zainteresowanie ochroną przed koronawirusem widać również w Białymstoku. – Nie jest duże, ale nasz punkt szczepień cały czas działa. Szczepimy około 50-60 osób tygodniowo – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka USK. Jak mówi – większej frekwencji spodziewa się po wakacjach.

Z kolei olbrzymie zainteresowanie szczepionką wykazują pacjenci przychodni, którą prowadzi lekarka rodzinna Joanna Zabielska-Cieciuch. – Seniorzy uderzyli do nas już pół godziny po konferencji ministra zdrowia – uśmiecha się. I przyznaje: – Byli bardzo rozgoryczeni, że nie mogą zaszczepić się od razu. A przecież my wtedy szczepionek jeszcze nie mieliśmy.

Na szczęście teraz – jak zapewniają przedstawiciele wszystkich punktów, z którymi rozmawialiśmy – nie ma problemu z ich zamówieniem.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie. Seniorzy chcą się szczepić. Ale lista punktów szczepień jest nieaktualna - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna