Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Sławny otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński odwiedził rodzinne strony i promował swoją książkę

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Prof. Henryk Skarżyński odwiedził rodzinne strony i promował swoją najnowszą książkę.
Prof. Henryk Skarżyński odwiedził rodzinne strony i promował swoją najnowszą książkę. Źródło: Urząd Gminy w Czyżewie
Prof. Henryk Skarżyński, najsłynniejszy otolaryngolog w Polsce, gościł dziś (29.09) w Czyżewie, aby promować swoją najnowszą książkę "Powrót Beethovena". Dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach urodził się we wsi Rosochate Kościelne i jest Honorowym Obywatelem Gminy Czyżew. Naukowiec zawsze ciepło wypowiada się o rodzinnych stronach i chętnie tu wraca.

Prof. Skarżyński odwiedził Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie, gdzie m.in. przybliżył uczniom tajniki budowy ucha. Pojawił się też w Muzeum Ziemi Czyżewskiej, by promować swoją książkę "Powrót Beethovena". W Czyżewie powitali go Tomasz Madras, I wicewojewoda podlaski, senator Jacek Bogucki oraz burmistrz miasta Anna Bogucka.

Prof. Skarżyński w swoim wystąpieniu przede wszystkim koncentrował się na młodych mieszkańcach Czyżewa.

- Młodym koleżankom i kolegom życzę, aby nie zapominali, skąd pochodzą. W pewnym okresie mojego życia może tak o tym nie myślałem, chociaż ciągle tęskniłem. I te tęsknoty są wyrażone w tej książce.

"Powrót Beethovena" to powieść, która ukazała się 26 marca w rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, który choć zmagał się z utratą słuchu, to jednak nadal tworzył i komponował.

- W tej książce nie ma mojej biografii - podkreślał prof. Skarżyński. - Moim marzeniem było, aby uzmysłowić światu znaczenie osiągnięć współczesnej polskiej medycyny przez pryzmat dramatu osoby znanej w świecie - Ludwika van Beethovena. Chciałem przez pryzmat jego tragedii pokazać coś, co dokonało się w Polsce, a co nie jest oczywiste. W powieści zawarte są prawdziwe życiorysy wielu osób, które odzyskały słuch, które ukazały możliwości nauki i medycyny w wymiarze światowym. Nie było to łatwe, ale udało się. Książka pokazuje osiągnięcia i kariery moich bohaterów. Osiągnięcia w wielu zawodach, m.in. medycznych czy artystycznych.

Profesor, który w świecie słynie jako wybitny naukowiec i lekarz - dzielił się swoimi "ciągotami" artystycznymi i zdradził, że pisać zaczął jeszcze jako młody chłopak:

- Pod koniec drugiej klasy liceum napisałem sztukę w trzech aktach. Pokazałem ją koleżankom i kolegom, aby wyrazili swoje krytyczne oceny. I rzeczywiście, były one na tyle krytyczne, że nie odważyłem się jej nikomu więcej pokazywać. Ale mam ją do dziś.

Z okazji wizyty prof. Skarżyńskiego w Czyżewie mieszkańcy gminy mogli też skorzystać z bezpłatnych przesiewowych badań słuchu prowadzonych przez pracowników Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach w mobilnym punkcie na parkingu przy Ośrodku Zdrowia w Czyżewie.

Najsłynniejszy otolaryngolog w Polsce

Biografia i dokonania prof. Skarżyńskiego są niezwykle bogate. To światowej sławy lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego. Od roku 2011 jest konsultantem krajowym w dziedzinie otolaryngologii.

Największym osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej profesora było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu – największego w świecie ośrodka naukowego i klinicznego, w którym jego zespół od 18 lat wykonuje najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. On sam wykonał ich ponad 210 tys.

Profesor - oprócz dziesiątek publikacji naukowych i udziału w licznych projektach związanych z otolaryngologią - interesuje się też kulturą. Od 2015 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” i z jego finalistami brał udział w 2018 i 2019 w specjalnych sesjach Parlamentu Europejskiego.

W roku 2019, na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, zostały przedstawione w Musicalu „Przerwana Cisza” losy jego pacjentów, bohaterów, w części granych przez nich samach. Jest autorem libretta do tego musicalu. Aktualnie przygotowuje dwa scenariusze filmowe dot. problemów komunikacji międzyludzkiej we współczesnym społeczeństwie.

Z pełną biografią prof. Henryka Skarżyńskiego można zapoznać się na jego stronie internetowej www.henrykskarzynski.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna