Podlaskie stypendia artystyczne. Marszałek wręczył je laureatom na uroczystej gali (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Malarstwo, aktorstwo, muzyka, czy taniec - to niektóre z dziedzin, którymi zajmują się osoby, które otrzymały stypendia artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2021. Marszałek Artur Kosicki przekazał je laureatom podczas uroczystości w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

W piątek (12.02) 23 osoby związane z podlaską kulturą odebrały stypendia artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2021.

- To, co robicie zasługuje na największe uznanie. Wasza praca, pasja rozwija i promuje nasz region. A ja zawsze podkreślam, że kultura, obok sportu, jest najlepszą promocją - mówił podczas gali w Muzeum Podlaskim marszałek Artur Kosicki - Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych jest dla obecnego zarządu województwa sprawą wielkiej wagi. Chcemy, aby z roku na rok tych stypendiów było coraz więcej, i żeby były coraz wyższe. Ubiegły rok był bardzo ciężki, ale cały czas dbamy o to, aby zakres i obszar tego wsparcia był coraz większy – dodał.

Stypendia półroczne przyznano ośmiu osobom. Każda z nich otrzyma po 7 tys. zł wsparcia na realizację swoich projektów. Natomiast po 10 tys. zł otrzymają laureaci stypendiów rocznych.

Łącznie na stypendia dla osób dorosłych uzdolnionych artystycznie Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył 206 tys. zł.

Spotkanie miało z oczywistych względów nieco skromniejszy charakter niż zazwyczaj, ale dzięki zniesieniu części ograniczeń spowodowanych pandemią, wręczenie certyfikatów mogło odbyć się z udziałem laureatów.

Laureaci

STYPENDYŚCI PÓŁROCZNI:

TOMASZ BRAŃSKI- białostocki rysownik, karykaturzysta. Tworzy portrety historycznych i współczesnych osobistości, zasłużonych dla rozwoju społecznego i ekonomicznego Białegostoku i Województwa Podlaskiego, ponadto portretuje osoby fizyczne.
Program stypendialny: „Nora Ney i Stare Kino w przedwojennym Białymstoku” – historyczna i artystyczna wizualizacja dorobku przedwojennego kina Białegostoku i regionu oraz czołowej w tym okresie postaci – Nory Ney.
CEZARY CHWICEWSKI - wielopłaszczyznowy twórca, marketingowiec, reżyser, offowy wodzirej. Wielokrotnie nagradzany za działalność kreatywną. Program stypendialny: „Muzyka Podlasia – synergia nowoczesności i tradycji” – stworzenie cyfrowej antologii podlaskiej muzyki w postaci słuchowiska.

ANNA DOMALEWSKA - aktorka etatowa w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Współzałożycielka nieformalnej grupy teatralnej Teatr Rudzi. Program stypendialny: „Pszczoły – czytanie performatywne oraz program edukacyjny dla dzieci”.
KATARZYNA DOMALEWSKA - pracuje w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Ponadto użycza głosu lektorsko i dubbinguje.
Program stypendialny: „Moi poeci – kompozycja muzyki do wierszy poetów polskich”.
JOANNA JANUSZKIEWICZ - pedagog, kulturoznawca. Od roku 2020 tworzy program kulinarny „Gotuj z Historią”.
Program stypendialny: „Branicki od kuchni” – przygotowanie 4 odcinków programu historyczno-kulinarnego.
RADOSŁAW KOPER - Muzyk orkiestrowy (pierwszy głos) opery i Filharmonii Podlaskiej. Członek białostockich zespołów kameralnych.
Program stypendialny: Klasyka odkrywana na nowo – autorskie opracowanie i prezentacja „Pieśni kurpiowskich” Karola Szymanowskiego.
KAZIMIERZ PAWCZYŃSKI - kierownik, choreograf, konsultant Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” w Regionalnym Ośrodku kultury w Łomży.
Program stypendialny: „Taniec polski” – praca badawczo-doświadczalna nad genezą. Publikacja wyników doświadczeń.
MONIKA STPICZYŃSKA- artystka wizualna, poruszająca się w różnych dziedzinach sztuki. Zajmuje się fotografią, kolażem artystycznym, reżyseruje filmy.
Program stypendialny: „Zlepki – album kolaży artystycznych”.

STYPENDYŚCI ROCZNI:JOANNA BRZOZKO - pasjonatka malarstwa. Maluje pejzaże i kulturę romską dla siebie i rodziny.
Program stypendialny: „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko” – wystawa 20 prac malarskich o tematyce romskiej.
JERZY CHMIELEWSKI - od 30 lat redaktor naczelny miesięcznika Czasopis. Zredagował wiele tytułów książkowych, poświęconych literaturze, historii i folklorowi z polsko-białoruskiego pogranicza na Podlasiu.
Program stypendialny: „Latopis Ostrowia Wielkiego i ziemi kryńskiej” – powstanie unikatowej monografii obejmującej kilkusetletnie dzieje osady Ostrów oraz ważne wydarzenia historyczne i zjawiska społeczne w okolicy, na ziemi kryńskiej.

MAREK CICHUCKI - pracował w licznych teatrach dramatycznych w Polsce i za granicą, od 2017 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W swoim życiorysie posiada także obszerną pracę pedagogiczną i popularyzatorską.

Program stypendialny: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie?” – cykl warsztatów filmowo-multimedialnych dla dzieci i młodzieży województwa podlaskiego.

JAN GODLEWSKI – autor licznych wystaw w Polsce w latach 2008-2018. Laureat wielu konkursów.
Program stypendialny: Zakres. Zaprojektowanie i wykonanie szeregu innowacyjnych sprzętów, które ułatwią codzienne życie osobom w podeszłym wieku.
KAMIL LESZCZYŃSKI - Dyrektor Biura Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Współrealizator warsztatów genealogicznych z cyklu „Skąd nasz ród” oraz zajęć edukacyjnych dla młodzieży o tematyce historycznej .
Program stypendialny: Opracowanie Katalogu nazwisk mieszkańców parafii Ciechanowiec. Część I (wiek XVII).
ROBERT MARAT - prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi, od 15 lat jest nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występuje z orkiestrami symfonicznymi jako solista, z recitalami pianistycznymi, jako kameralista często towarzyszy śpiewakom.

Program stypendialny: Nagranie płyty i materiałów video z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera wraz z koncertem promocyjnym.
MAŁGORZATA TROJANOWSKA - Laureatka wielu konkursów wokalnych. Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami i zespołami filharmonicznymi. Ponadto gości na wielu festiwalach muzycznych w regionie i w Polsce.

Program stypendialny: we współpracy z Panem Robertem Marat - Nagranie płyty i materiałów video z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera wraz z koncertem promocyjnym.

PIOTR OSTROWSKI - Założyciel zespołu wokalno-instrumentalnego „Harmonica” przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach, prowadzi również grupę dzieci i młodzieży, które przygotowuje do dalszej przygody z muzyką. Od wielu lat prowadzi współpracę z Chórem Uniwersytetu w Białymstoku oraz prowadzi działalność jako nauczyciel gry na gitarach: klasycznej, akustycznej i elektrycznej.
Program stypendialny: „Standardy rozrywkowe na gitarę klasyczną”. Opracowanie utworów na gitarę solową bądź duet gitarowy. Efektem będzie koncert w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach.

JOLANTA POLOWCZYK - pasjonuje się rękodziełem i inną twórczością przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a także muzyką i śpiewem. W 2019 roku otworzyła własną działalność gospodarczą i autorską pracownię biżuterii handmade w Sokołach pod marką SROKA PROJEKT. Pod marką kryją się unikatowe, ręcznie wykonywane dodatki dla kobiet, które są oryginalne, eleganckie, niecodzienne.

Program stypendialny: „Podlaskie motywy w biżuterii” – elegancka kolekcja biżuterii inspirowanej dawnymi, podlaskimi, haftowanymi motywami ludowymi.

JERZY RAJECKI - prowadzi fanpage fotografii pn. „Klimaty Podlasia”, wydawca albumu „Klimaty Podlasia” w roku 2020. Współpracował przy archiwizacji rękodzieła przy programie „Historia utkana z nici” oraz współpracuje z czasopismem turystycznym „Lovetravelpoland”.

Program stypendialny: „Wielokulturowość Podlasia” – album fotograficzny składający się z 200 fotografii ukazujących specyfikę naszego regionu.

SZCZEPAN SKIBICKI - Członek grupy „Go-Podlasie”. Fotografuje od 1996 roku, filmuje od 2012 r. zawodowo starszy specjalista do spraw grafiki i filmów w Muzeum Wojska w Białymstoku. Laureat wielu festiwali i konkursów krajowych i międzynarodowych.

Program stypendialny: Noc zaduszna. Projekt filmowy realizowany w technice timelapse przez ostatnie sześć lat na różnych cmentarzach w Białymstoku, Supraślu, Wasilkowie oraz innych miejscowościach na Podlasiu.
DOMINIK SOŁOWIEJ - dziennikarz, publicysta, reporter i specjalista ds. marketingu i promocji. Na co dzień prowadzi Agencję Reklamową Studio DS. Info w Białymstoku. Od wielu lat w Książnicy Podlaskiej prowadzi spotkania poświęcone kulturze. Jako filmowiec i wykładowca współpracuje z białostockimi i podlaskimi stowarzyszeniami i instytucjami kultury.

Program stypendialny: Krajobraz Podlasia: 12 filmów o 12 miejscowościach województwa podlaskiego. Filmy będą miały reporterski charakter tzn. będą zrealizowane dynamicznie, z ciekawym, niebanalnym montażem.

BARTOSZ TRYZNA - operator kamery i montażysta w TVP Białystok. Ponadto współpracuje z licznymi organizacjami społecznymi jako reżyser filmów dokumentalnych i promocyjnych. Realizuje we własnym zakresie filmy dokumentalne i fabularne. Pisze scenariusze i reportaże.

Program stypendialny: „Moja ciocia Wiedźma” – krótkometrażowy film oparty na wspomnieniach kobiety, której ciocia zajmowała się, jako pierwsza w regionie, walką o prawa kobiet na Podlasiu.

EWA MARIA WOLSKA - reżyserka, lalkarka. Założycielka Teatru FRAKTAL, realizującego niezależne, eksperymentalne projekty, eksplorujące poetycki potencjał teatru lalkowego i plastycznego. Zajmuje się tworzeniem scenografii i lalek, oraz interesuje się filmem animowanym.

Program stypendialny: „PuppetTears” – stworzenie filmu animowanego poświęconego tematowi łez i płaczu, rozumianych jako najszczerszy wyraz naszych emocji: radości, żalu i smutku. Film będzie trwał ok. 10 minut.
CELINA ZUBRYCKA - nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej od 24 lat, od trzech lat również bibliotekarz i nauczyciel wspomagający. Pracuje z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Autorka bajek terapeutycznych, które są publikowane regularnie w Internecie.

Program stypendialny: „Bajki terapeutyczne o wartościach” – bajki terapeutyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Stypendia artystyczne przyznano też 150 dzieciom. Łącznie na stypendia artystyczne na 2021 r. dla uzdolnionych dzieci i dorosłych Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył 656 tys. złotych.

Najlepszy polski sędzia nie jedzie na Euro

Wideo

Materiał oryginalny: Podlaskie stypendia artystyczne. Marszałek wręczył je laureatom na uroczystej gali (zdjęcia) - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

http://ibialystok.blogspot.com/2020/08/uptodate.html Zamiast np. promocji lokalnych twórców w postaci nieodpłatnych koncertów, udostępnienia sceny na deptaku, miejsc do prób w instytucjach kultury lub dotacji dla www.FestiwalZubra.pl lub www.Koncerty.Bialystok.pl 500 000 zł od Urzędu Miasta w Białymstoku i 300 000 zł od Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego tylko w 2020 r. na biletowaną komercyjną imprezę UpToDate, podczas której w 2019 r. raper Koza na scenie Polskiego Radia 4 darł się na scenie: „[wulgaryzm] Mać, [wulgaryzm] Mać, (…) jak dobrze mieć [wulgaryzm]a w dupie” a dziewczyna prawie zmarła po zapaści narkotykowej (uratowała ją pomoc ekipy medycznej, gdy pracownik służb ochrony zwrócił uwagę na leżącą nieprzytomną osobę, ratując jej życie, obojętnie mijaną przez innych uczestników. Imprezy Techno związane są z narkotykami, stąd długie monotonne granie od wieczora do rana, związane z czasem działania narkotyków. Czemu Urząd Miasta w Białymstoku i Podlaski Urząd Marszałkowski od lat sponsorują tego typu patologię, chociaż organizatorzy wbrew przepisom o imprezach masowych jak twierdzą nawet nie nagrywają przebiegu imprezy (lub kłamią, by uniknąć kompromitacji?), już w 2014 r. mieli problemy z bezpieczeństwem (https://www.google.com/search?client=opera

Dodaj ogłoszenie