Podlaskie. Sześć szkół i punktów przedszkolnych zostanie zamkniętych. Dwie szkoły uniknęły likwidacji

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Sześć szkół i punktów przedszkolnych zniknie z podlaskiej mapy placówek oświatowo-wychowawczych od września 2021 r.
Sześć szkół i punktów przedszkolnych zniknie z podlaskiej mapy placówek oświatowo-wychowawczych od września 2021 r. Pixabay
Sześć szkół i punktów przedszkolnych zniknie z podlaskiej mapy placówek oświatowo-wychowawczych od września 2021 r. Dwie zostaną przekształcone. Taką decyzję podjęło Kuratorium Oświaty w Białymstoku, do którego wpłynęły wnioski od lokalnych samorządów, które chciały zmian.

W 2021 r. do podlaskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 11 wniosków o likwidację lub przekształcenie szkół, punktów przedszkolnych i przedszkoli z naszego regionu.

Samorządy, które składały wnioski do Kuratorium uzasadniały zamiar likwidacji szkoły małą liczbą dzieci i niskimi prognozami demograficznymi oraz względami ekonomicznymi. Ostatecznie Kuratorium pozytywnie rozpatrzyło dziewięć wniosków. Do dwóch odniosło się negatywnie.

- Kurator, wyrażając opinię, bierze pod uwagę m.in. liczebność placówki, prognozy demograficzne, wyniki nauczania, warunki lokalowe placówki - mówi Małgorzata Palanis z podlaskiego Kuratorium Oświaty. - Wydając opinię kurator kieruje się przede wszystkim dobrem dzieci, natomiast aspekt finansowy nie jest główną przesłanką przy podejmowaniu decyzji.

Placówki do likwidacji

Od września 2021 r. zlikwidowane zostaną następujące placówki:

  • PUNKT PRZEDSZKOLNY PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W KOBYLINIE-BORZYMACH "BAJKA"
  • II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH W BIAŁYMSTOKU ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 3 W BIAŁYMSTOKU
  • SZKOŁA POLICEALNA W GRAJEWIE
  • SZKOŁA POLICEALNA W SZCZUCZYNIE
  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W JABŁOŃSKICH
  • PUNKT PRZEDSZKOLNY W OLSZANCE

Do szkoły w Jabłońskich uczęszczało 32 dzieci ze wsi Jabłońskie i Topiłówka. Do klasy zerowej chodziło z kolei 5 dzieci. Po likwidacji szkoły w Jabłońskich od września 2021 roku dzieci mają być dowożone do szkoły w Janówce.

Z kolei wychowankowie zlikwidowanego Punktu Przedszkolnego w Olszance będą uczęszczać do oddziałów przedszkolnych w Szkole Filialnej im. gen. pilota Witolda Urbanowicza w Olszance Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Nowince.

O likwidację szkół policealnych w Grajewie i Szczuczynie wnioskowało Starostwo Powiatowe w Grajewie, zaś o likwidację szkoły policealnej w Białymstoku - tutejszy magistrat. We wszystkich przypadkach powodem było nikłe zainteresowanie uczniów edukacją w tych placówkach.

Od września dwie placówki ulegną też przekształceniom. To Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Płaskiej, który został przekształcony w Przedszkole w Płaskiej oraz Przedszkole w Tykocinie, które zmieni swoją siedzibę.

Dwie szkoły nadal będą działać

Kuratorium negatywnie rozpatrzyło wniosek o likwidację Szkoły Podstawowej w Babikach i utworzenie w jej miejsce szkoły filialnej. Władze gminy chciały przenieść uczniów klas cztery-osiem do szkoły w Szudziałowie. Rodzice uczniów i kadra szkoły w Babikach byli temu przeciwni. Ostatecznie wygrali batalię o szkołę.

Kurator nie zgodził się też na likwidację Szkoły Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych. Władze Dubicz Cerkiewnych chciały przekazać palcówkę Stowarzyszeniu Edukator z Łomży, ze względu na wysokie koszty utrzymania placówki. Środki z subwencji oświatowej przestały wystarczać i gmina musiała dokładać spore kwoty z własnego budżetu.

W województwie podlaskim znajduje się ogółem 1455 placówek oświatowych i przedszkolnych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie