Zgodnie z przyjętym przez brygadę planem w 2022 roku 42 tygodnie będą wypełnione minimum jedną z form szkolenia. Wśród nich znajdują się:
- szkolenia rotacyjne (obowiązkowa i podstawowa forma szkolenia, realizowana w
- weekendy)
- 5 terminów szkoleń zintegrowanych (obowiązkowa forma szkolenia, trwa 14-dni)
- 7 terminów szkoleń podstawowych (adresowanych do kandydatów bez złożonej
- przysięgi wojskowej)
- 7 terminów szkoleń wyrównawczych (adresowanych do kandydatów będących
- żołnierzami rezerwy)
- 2 edycje kursu podoficerskiego SONDA (umożliwiający żołnierzom OT awans na
- stopień kaprala)
Każdy z żołnierzy OT zobowiązany jest do udziału w szkoleniach rotacyjnych (jeden weekend miesiącu) oraz zaliczenia szkolenia zintegrowanego. Pierwszy cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata. Jest on podzielony na trzy etapy: indywidualny (1 rok), specjalistyczny (2 rok) oraz zgrywający (3 rok). Kolejne lata służby obejmują szkolenie zaawansowane.
Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły nowy rok szkoleniowy
Terytorialsi, jeśli posiadają odpowiednie stanowisko służbowe, mogą realizować dodatkowe kursy, np. strzelców wyborowych, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, z zakresu dowodzenia, medycyny pola walki czy dowodzenia i inne. Niezależnie od posiadanej specjalności, żołnierze OT mogę podnosić kwalifikacje w zakresie m.in. kompetencji językowych (certyfikaty STANAG wg. wymagań NATO), ratownictwa wodnego lub przetrwania (np. w niskich temperaturach).
Podlascy terytorialsi w tym roku będą szkolić się zarówno na poligonach i w koszarach, ale przede wszystkim poza obiektami wojskowymi - w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
będą także ćwiczyć z wojskami operacyjnymi, służbami podległymi MSWiA oraz partnerami zagranicznymi (m.in. z Batalionową Grupą Bojową NATO i litewskimi Ochotniczymi Siłami Obrony Narodowej).
Poza szkoleniami podlascy terytorialsi prowadzą operacje TRWAŁA ODPORNOŚĆ (wsparcie państwa w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa) oraz SILNE WSPARCIE (ochrona granicy RP). Ponadto 1 Podlaska Brygady Obrony Terytorialnej utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach sytemu zarządzania kryzysowego MON.
Nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej
Terytorialsem może zostać polski obywatel, który jest zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany, w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych) lub do 63 roku życia (podoficerowie i oficerowie). Skorzystaj z pomocy Rekrutera 1PBOT (https:// rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złóż wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach), albo poprzez platformę internetową ePUAP.
Terminy szkoleń w 2022 roku:osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 22.01-06.02; 11-26.03; 13-28.05; 01-16.07; 02-17.09; 18.11-03.12; 17-18.12+ 14 dni w ferie zimowe w 2023 żołnierze rezerwy: 30.01-06.02; 19-26.03; 21-28.05; 09-16.07; 10-17.09; 26.11-03.12; 17-18.12 + 6 dni w ferie zimowe w 2023.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto