MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie > Uczniowie z Gib odkrywali tajemnice obławy augustowskiej

Redakcja
Uczniowie z Gib przez ponad rok szukali miejsc związanych z niewyjaśnionymi okolicznościami obławy augustowskiej, podczas której NKWD zamordowało ok. 600 osób związanych z AK. Odkryli i sporządzili dokumentację niektórych miejsc, gdzie sowieci przetrzymywali zatrzymanych.

Młodzież z Gib wzięła udział w edukacyjnym projekcie IPN "Śladami zbrodni". Realizuje go od końca 2006 roku Biuro Edukacji Publicznej IPN. Program ma na celu odnalezienie miejsc związanych ze zbrodniami komunistycznymi lat 1944-1989, świadków tych zbrodni i utrwalenie pamięci o nich. Składa się z części naukowo-badawczej i edukacyjnej.

Jak powiedziała wczoraj dyrektor gimnazjum w Gibach Katarzyna Milewska, 10-osobowa grupa młodzieży z pomocą nauczycielki historii zajęła się jednym z wątków niewyjaśnionej dotąd tajemnicy obławy augustowskiej.

Chodzi o tzw. areszty filtracyjne, w których NKWD przetrzymywało od kilku godzin do kilku dni ofiary obławy od momentu ich zatrzymania do przewiezienia do siedzib urzędu bezpieczeństwa w Sejnach, Augustowie lub Suwałkach. Były to głównie stodoły, ziemianki lub prywatne domy.

Uczniowie fotografowali budynki i nagrywali wywiady ze świadkami tych wydarzeń. Jeden z nich - starszy mieszkaniec Gib - pokazał im swój dom, w którym, gdy był mały, znajdował się właśnie taki areszt filtracyjny.

Milewska wyjaśniła, że uczestnictwo w projekcie wpisuje się w cykl działań szkoły związanych ze staraniami o nadanie jej w 2010 roku (65-lecie obławy) imienia zaginionych w obławie augustowskiej.

Jak powiedział Andrzej Muczyński z białostockiego oddziału IPN, który nadzorował część edukacyjną projektu w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, dla uczniów była to przede wszystkim "żywa lekcja historii", która dodatkowo uzupełniła dotychczasową wiedzę historyków na temat miejsc związanych ze zbrodniami komunistycznymi na terenie północno-wschodniej Polski.

Część edukacyjna projektu "Śladami zbrodni" realizowana była od września zeszłego roku i w regionach zakończyła się w październiku tego roku. Z północno-wschodniej Polski uczestniczyło w niej siedem szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, m.in. z Gib, Zambrowa i Mrągowa.

Pacyfikacja Suwalszczyzny, nazwana później obławą augustowską, rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku. Jest największą dotąd niewyjaśnioną zbrodnią NKWD na Polakach. Podczas obławy zatrzymano około sześciuset osób, które miały być powiązane z AK-owskim podziemiem. Ich los do dziś nie jest znany. Przyjmuje się, że zostały zamordowane, ale nie wiadomo dokładnie, gdzie zginęły i czy nie zostały deportowane na Wschód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna