MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. W części miejscowości zmienią się nazwy oraz rodzaje. Sprawdź, jakie zmiany nastąpią od przyszłego roku

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Gmina Augustów
Od 1 stycznia 2023 r. swoje nazwy może zmienić aż 228 miejscowości w Polsce. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie. Sprawdź jakie miejscowości zmienią swoją nazwę lub rodzaj w woj. podlaskim.

Łącznie zaproponowane w rozporządzeniu zmiany dotyczą 720 przypadków w tym: ustalenia 7 nazw miejscowości, 10 nazw obiektów fizjograficznych, 228 zmian nazw lub rodzajów miejscowości, zniesienia 475 nazw miejscowości na terenie 225 gmin, 146 powiatów w 16 województwach.

Jakie zmiany w woj. podlaskim?

W gminie Augustów zmiany nastąpią w czterech miejscowościach. Dotychczasowa "Kolnica, osada" zmieni swoją nazwę na "Kolnica Nowa, osada". Natomiast Obuchowizna, która była przysiółkiem wsi Świderek, stanie samodzielną wsią. Dodatkowo Cisówek oraz Stuczanka utracą urzędowe nazwy.

W gminie Wizna zmieni się rodzaj miejscowości Lisno. Dotychczas była to kolonia, a od nowego roku będzie to wieś. Poza tym zniesiona zostanie urzędowa nazwa wsi Rusiniec.

W powiecie monieckim zmiany nastąpią w dwóch miejscowościach. Formalnie dotychczas Kiślak było częścią wsi Kulesze, a teraz będzie samodzielną wsią. Jegleiny oraz Stoczek, które były częścią miasta Knyszyn utracą nazwę urzędową.

Rohazy w gminie Narew dotychczas były częścią wsi Iwanki. Od nowego roku będzie odrębną miejscowością. W gminie Korycin Mielewszczyzna zmieni swoją nazwę na Milewszczyzna. W powiecie siemiatyckim część wsi Choroszczewo, Nowosiółek utraci swoją urzędową nazwę.

Skąd wynikają zmiany?

Zaproponowane w rozporządzeniu zmiany wynikają z wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły w tym zakresie do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Wszystkie ujęte w projekcie propozycje zostały poddane konsultacjom z mieszkańcami, zgodnie z wymogami proceduralnymi. Zmiany wynikają z chęci uporządkowania nazewnictwa oraz spraw formalnych. W niektórych przypadkach potrzebna będzie wymiana dokumentów przez mieszkańców.

W latach 90 utworzono oddzielną wieś Kiślak. Jednak wówczas nie odpisane zostały grunty. Wszystko wyszło na jaw, gdy chcieliśmy postawić tabliczki ułatwiające dojazd do mieszkańców. Okazało się, że prawnie nasze grunty są częścią wsi Kulesze. Jest to uporządkowanie spraw formalnych. Mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych. - Krzysztof Sobolewski sołtys wsi Kiślak.

Jednak większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców miejscowości poparła proponowane zmiany. Przykładowo w Kolnicy w konsultacjach wzięło udział 51 osób. Spośród ważnie oddanych głosów 45 osób głosowało za zmianą nazwy miejscowości, natomiast 6 osób nie wyraziło woli zmiany nazwy.

Zobacz też:Najbiedniejsze gminy wiejskie w województwie podlaskim [TOP 20]

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna