Podlaskie. Wojewoda uruchamia drugi szpital tymczasowy. Podpisano też apel o zachowanie reżimu sanitarnego i poddanie się szczepieniom

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Konferencja na temat sytuacji epidemicznej w woj. podlaskim i podpisanie apelu do mieszkańców regionu (21.10.2021 r.).
Konferencja na temat sytuacji epidemicznej w woj. podlaskim i podpisanie apelu do mieszkańców regionu (21.10.2021 r.). Izolda Hukałowicz
Udostępnij:
Wojewoda, lekarze epidemiolodzy, dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele podlaskiego sanepidu podpisali dziś (21.10) apel do mieszkańców naszego województwa, w którym proszą o zachowanie zasad sanitarnych oraz poddanie się szczepieniom przeciwko COVID-19. To reakcja na rosnącą liczbę zakażeń i hospitalizacji. Pojęto też decyzję o uruchomieniu drugiego szpitala tymczasowego przy ul. Wołodyjowskiego. Pierwszy - przy ul. Żurawiej - posiada już niewielki zapas wolnych miejsc.

Sytuacja gorsza niż rok temu

Podczas dzisiejszej konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przedstawił analizę obecnej sytuacji epidemicznej, która - jak zwrócił uwagę - jest gorsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Przyznam, że z dużym niepokojem obserwuję codzienne raporty. Zdarzają się wzrosty nawet o 80 osób dziennie. To świadczy o problemie. Porównując dane z analogicznego okresu ubiegłego roku, możemy zauważyć, że niestety, mamy teraz więcej pacjentów na oddziałach covidowych. Nie chciałbym, aby doszło do sytuacji, kiedy w listopadzie ubiegłego roku, w szczytowym momencie poprzedniej fali, na oddziałach covidowych mieliśmy nawet 900 pacjentów. W tej chwili jest ich 513.

Przeczytaj też:

Wojewoda podlaski mówił, że liczba łóżek covidowych ostatnio jest zwiększana, choć - jak podkreślał - odbywa się to kosztem zdolności zabezpieczania niezbędnych potrzeb medycznych w obszarach niecovidowych. Innymi słowy - zmniejsza się baza łóżek na innych oddziałach. Dlatego tak ważne jest niedopuszczanie do dalszego rozwoju pandemii.

- Pandemia ewidentnie przyspiesza, stąd nasz apel do tych, którzy zastanawiają się i wahają, aby zweryfikowali swoje poglądy odnośnie szczepień. Gdyż tylko szczepiąc się pokonamy epidemię szybciej - mówiła Prof. Joanna Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii. - Z jednej strony przygotowywanie miejsc szpitalnych będzie pomagało chorym, z drugiej zaś najlepiej jest zapobiegać. Nikt nie wymyślił lepszych zasad niż szczepienie i przestrzeganie zasad DDM, czyli dystans, dezynfekcja rąk i maseczki.

COVID-19 to nie grypa

Dr Jolanta Ostrowska, wojewódzka konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, rozwiewała mity mówiące, że COVID-19 to zwykła grypa niepozostawiająca w organizmie żadnych śladów.

- Owszem, część osób przechodzi COVID-19 łagodnie, ale zdarzają się też takie sytuacje, że COVID-19 przebiega pod postacią ciężkiego zapalenia płuc, z dusznością, omdleniami, zaburzeniami rytmu serca. Tacy pacjenci nie powinni czekać długo w domu. Im szybciej zostaną objęci opieką, tym mają większe szanse na wyjście z choroby bez zmian w płucach, które potem uniemożliwiają normalną aktywność życiową. Dlatego zachęcam osoby, które mają wstępne objawy, np. kaszel, katar, gorączkę, aby zgłaszali się wcześniej do lekarzy rodzinnych.

Przeczytaj też:

Potrzeba otwarcia drugiego szpitala tymczasowego

Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku mówił, że sytuacja epidemiczna w regionie jest trudna i konieczne jest podjęcie działań, które wyprzedziłyby postępującą falę pandemii:

- W szpitalu klinicznym w ostatnich dniach doszło do skokowego wzrostu liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Kończą nam się miejsca w szpitalu tymczasowym nr 1 przy ul. Żurawiej, dlatego jesteśmy zmuszeni uruchomić szpital tymczasowy nr 2 na hali sportowej UMB. Wzorem poprzednich fal pandemii będziemy tam umieszczać pacjentów w lżejszym stanie, gdyż warunki hospitalizacji są tam gorsze. Otwarcie szpitala przy ul. Wołodyjowskiego jest takim buforem, który pozwoli nam zachować wyspecjalizowane miejsca w placówce przy ul. Żurawiej dla cięższych przypadków.

Przeczytaj też:

Dr Kochanowicz negatywnie ocenił obecną sytuację epidemiczną w województwie podlaskim, zwracając uwagę na jej przyczyny.

- Nasze województwo w skali kraju przedstawia się w bardzo złym świetle. Podczas poprzednich fal pandemii słabo przechorowaliśmy COVID-19, gdyż poprzednie warianty koronawirusa były mniej zakaźne. Natomiast, szczepienia nie były naszą mocną stroną. Zaszczepiły się głównie osoby, które już przechorowały COVID-19, w związku z tym odporność populacyjna jest u nas bardzo niska.

Dyrektor USK podkreślił też, że obecnie w szpitalu chorują ciężko przede wszystkim osoby niezaszczepione.

Wzmożone kontrole sanepidu i policji

Ewa Jakubowicz, p.o. podlaskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, mówiła o tym, że mieszkańcy naszego regionu nie zachowują zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), choć rozporządzenia w tej sprawie nadal obowiązują.

- Od dzisiaj inspekcja sanitarna łącznie z policją będzie prowadziła wzmożone kontrole w obiektach handlowych, ponieważ ta liczba zakażeń, z którą mamy do czynienia w ostatnich dniach jest skutkiem nie stosowania zasad DDM. Kontrole będą przeprowadzać wspólnie z policją osoby wytypowane głównie z pionu bezpieczeństwa żywienia z sanepidu. Wobec osób, które nie będą przestrzegać zasad, zostaną zastosowane restrykcje karne, czyli mandaty.

Przeczytaj też:

52 ogniska koronawirusa w regionie

Ewa Jakubowicz odniosła się też do sytuacji epidemicznej w regionie, wskazując na dużą liczbę ognisk koronawirusa.

- W naszym województwie mamy odnotowane 52 ogniska koronawirusa. To są ogniska, które rozwinęły się przede wszystkim w placówkach nauczania i wychowania. To jest kilka bądź kilkanaście osób. Mamy też 7 ognisk zidentyfikowanych w podmiotach medycznych.

Na koniec wszystkie obecne na konferencji osoby podpisały apel, w którym zwracają się do mieszkańców regionu z prośbą o przestrzeganie norm sanitarnych, zachowanie reżimu oraz skorzystanie z możliwości szczepień przeciwko COVID-19. Apel zostanie rozesłany do różnych instytucji społecznych na terenie województwa podlaskiego.

Przeczytaj też:

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 października, 19:23, AB:

Zauważyliście, jak sprytnie został wprowadzony podatek od powietrza? Oddychanie w masce — 5 zł. Bez maski — 500 zł

Antypolskie chore dzbany

[email protected] prawnie zakazane

Antyszczepionkowe zyeby

Psychole ciężko porypane .

Za nic mają rodaków

Ich zdrowie i pieniądze .

Byle zajadłe świry mogły

Głosić przesądy światło ćmiące .

Ci neoluddyści* wiecznie

[email protected]ć na postęp promuja

skamlać głośno o pomoc

czynią , jak źle się czują .

*"Ned Ludd był prawdopodobnie wyimaginowanym przywódcą ruchu luddystów, którzy na początku XIX wieku protestowali przeciwko rzeczywistości cywilizacji przemysłowej, niszcząc maszyny przędzalnicze."

G
Gość
22 października, 07:06, AB:

szczepany nie martwcie się – od martwienia się o was są inni – zawodowcy – a oni sprawią, że nie będziecie mieli nic, nawet zdrowia ale będziecie szczęśliwi

Kiedy przyjdą zarazić twój dom

ten w którym mieszkasz - Polskę

Gdy poczujesz ich niemyty srom

Kiedy runą trolli głupich wojskiem

i pod drzwiami staną , i nocą

Covidem w drzwi załomocą -

ty , ze snu podnosząc skroń

spuść im taaaaki mega wprdol

i Polskę przed antyszczepionkowym

Adolfem ABadonem psycholem

chroń , chroń , chroń .

Trzeba wybronić ten skrawek ziemi dla naszych dzieci i wnuków. Nie myślcie, że oni, kiedy Polacy zajmą Białoruś (jak oni by chcieli) wszyscy tu będą naczelnikami. Traficie pod bat, i to jeszcze jaki – mówił Łukaszenko, występując przed "kolektywem pracowniczym" Biełkoopsojuzu, zrzeszenia białoruskich spółdzielców."

"12 października, 19:53, AB:

Żydowski reżim IIIRP rozmiękczył mózgi wielu ludziom.

„Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”

Skoro syjonistyczna reżimowa swołocz IIIŻydo-RP/Polin prowadzi przeciw Białorusi wywrotową, agenturalną, robotę, skoro powszechne żydo-media IIIŻydo-RP/Polin atakują Białoruś i A.Łukaszenko, to i on ma prawo tę swołocz atakować w dowolny sposób i robi to."

G
Gość
22 października, 10:28, Gość:

No niestety. W Białymstoku zawsze silna była wiara w zabobony, szeptuchy i różnego rodzaju teorie spiskowe. "Ludziska, chowajta się. Doktory jadą !!!". I teraz mamy na tle Polski sukces. Jesteśmy na trzecim miejscu pod względem liczby zachorowań. Musimy otwierać szpital tymczasowy. I poczytajcie komentarze poniżej. 90% jest przeciwna szczepieniom, choć do tej pory szczepili się bez opamiętania przeciw grypie, ospie, żółtaczce, WZW, odrze, krztuścowi itp. I nikt nie czytał ulotek na szczepionkach. I dzieci zwoje szczepili zgodnie z harmonogramem szczepień. I było ok. Ale teraz ta szczepionka na diabelski Covid ich zabije. Szok.

22 października, 12:55, AB:

oj tam covidioci i covidiotki niech się szczepią, szczepią i szczepią = im więcej i szybciej tym lepiej, bo zycie wśród debili jest odrobinę nieznośne...

ci którzy uwierzyli w bezobjawową pandemię to przecież ci sami którzy uwierzyli w bezobjawowego bozia o bozię...

chcą iść do nieba więc nie wolno im przeszkadzać...

Od rana do wieczora

[email protected] Adolfa ABadona

wyobraźnia bardzo chora

Od 1,5 roku w urojeń swych blasku

rzuca się do kompa o brzasku

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt nie chce takiego głąba szczepić

Bo po co ratować takiego ch..uja

co całe dnie po necie się buja

Świat więc ma go w swej doopie

a on codziennie w delirium

sadzi swe teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem psychozą najaranem

klei bezrozumnie bzdury z netu

będąc tylko tępym , antysemickim baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Szuka popleczników ta rozumu mara

wszak debilów w sieci jest co niemiara.

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu na " sezonową grypkę"

tego antyszczepionkowego sk.syna .

"Abadon

24.05.2021, 17:45

..

buahahahah Brawo Łukaszenko. Jeszcze trochę i resztę tych gnid ( chodzi o porwanego wraz z samolotem antyreżimowego aktywistę Pratasiewicza ) wyłapie.

ma jaja Łukaszenka… ale za plecami ma też niedźwiedzia jakby co"

2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

"Abadon

wczoraj, 21:37

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

"Mało tego! Gdyby Kaczyńskie, Tuski, Kukizy, Kosiniaki, Kamysze, Biedronie czy Winnickie zechcieli przestać na chwilę robić z siebie idiotów, pohukiwać tupiąc nóżkami na Białoruś i wybrali się tam na sąsiedzką wizytę to dowiedzieliby się, że Baćka nadal chce robić interesy, a nie puszczać br[orbaźliwe]e bąkiewicze. Odsyłam do oststniego wpisu Pani Agnieszki Piwar o jej wizycie w Mińsku lub do opracowań dotyczących polityki wschodniej dr. Leszka Sykulskiego, gdzie rzeczowo i obszernie wyjaśnia, co moglibyśmy zrobić by odbudować nasze relacje z sąsiadami."

cyt"Nawet nie wspominamy im [Polsce i innych zachodnim krajom – przyp. red.] dzisiaj o tym, że Białystok i Białostocczyzna to są ziemie białoruskie, że Wilno to też białoruskie miasto i ziemie wokół. Przecież o tym nie mówimy - dodał nieoczekiwanie Łukaszenko. Zgromadzone w Mińsku „siły patriotyczne" przyjęły słowa prezydenta brawami i gwizdami aprobaty."

AB

02/10/2021, 12:13

"Demokracja s[obraźliwe]onego Zachodu nie przyjęła się na Białorusi"

A
AB
22 października, 10:28, Gość:

No niestety. W Białymstoku zawsze silna była wiara w zabobony, szeptuchy i różnego rodzaju teorie spiskowe. "Ludziska, chowajta się. Doktory jadą !!!". I teraz mamy na tle Polski sukces. Jesteśmy na trzecim miejscu pod względem liczby zachorowań. Musimy otwierać szpital tymczasowy. I poczytajcie komentarze poniżej. 90% jest przeciwna szczepieniom, choć do tej pory szczepili się bez opamiętania przeciw grypie, ospie, żółtaczce, WZW, odrze, krztuścowi itp. I nikt nie czytał ulotek na szczepionkach. I dzieci zwoje szczepili zgodnie z harmonogramem szczepień. I było ok. Ale teraz ta szczepionka na diabelski Covid ich zabije. Szok.

oj tam covidioci i covidiotki niech się szczepią, szczepią i szczepią = im więcej i szybciej tym lepiej, bo zycie wśród debili jest odrobinę nieznośne...

ci którzy uwierzyli w bezobjawową pandemię to przecież ci sami którzy uwierzyli w bezobjawowego bozia o bozię...

chcą iść do nieba więc nie wolno im przeszkadzać...

G
Gość
No niestety. W Białymstoku zawsze silna była wiara w zabobony, szeptuchy i różnego rodzaju teorie spiskowe. "Ludziska, chowajta się. Doktory jadą !!!". I teraz mamy na tle Polski sukces. Jesteśmy na trzecim miejscu pod względem liczby zachorowań. Musimy otwierać szpital tymczasowy. I poczytajcie komentarze poniżej. 90% jest przeciwna szczepieniom, choć do tej pory szczepili się bez opamiętania przeciw grypie, ospie, żółtaczce, WZW, odrze, krztuścowi itp. I nikt nie czytał ulotek na szczepionkach. I dzieci zwoje szczepili zgodnie z harmonogramem szczepień. I było ok. Ale teraz ta szczepionka na diabelski Covid ich zabije. Szok.
A
AB
szczepany nie martwcie się – od martwienia się o was są inni – zawodowcy – a oni sprawią, że nie będziecie mieli nic, nawet zdrowia ale będziecie szczęśliwi
G
Gość
21 października, 18:39, Ciekawy:

Hmm... Ciekawe dlaczego oni na tych zdjęciach, pomimo tego że najprawdopodobniej wszyscy są zaszczepieni, mają te maski na twarzy? Czyżby nie wierzyli w skuteczność tych szczepionek pomimo że namawiają do szczepień nimi innych?

21 października, 19:19, Gość:

Jak takiś ciekawy wsadź [email protected]@tasa do goracej kawy .

.

"USA: "Przed zaintubowaniem pacjenci błagają o szczepionkę. Odpowiadam: przykro mi, już za późno" .

Wariant delta koronawirusa odpowiada już za 83 proc. nowych zakażeń w USA. I napędza kolejną falę pandemii, w której ofiarami są w zdecydowanej większości niezaszczepieni.

– Znajdujemy się w kolejnym punkcie zwrotnym tej pandemii. Znów przybywa przypadków, a szpitale w niektórych regionach zbliżają się do zapełnienia – ostrzegła w czwartek Rochelle Walensky, szefowa federalnej agencji Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

"Z badania przeprowadzonego między 20 czerwca a 17 lipca wynika, że po dwóch dawkach szczepionka w 39 proc. zabezpiecza przed zakażeniem, a w 40 proc. – przed rozwinięciem objawów. Za to preparat nadal skutecznie – aż w 91 proc. – chroni przed ciężką postacią COVID-19.

– To ważne, by podkreślić, że – jeśli chodzi o ochronę przed poważną chorobą, hospitalizacją i zgonem – szczepionka pfizera nadal jest bardzo skuteczna – tłumaczy cytowany w "Wall Street Journal" Nadav Davidovitch"

CDC właśnie opublikowało informacje, że śmiertelność wśród niezaszczepionych jest wyższa o 11,1% niż wśród zaszczepionych. BByć mmoże gdyby wzięto pod uwagę wiek, choroby współistniejące okazało by się że różnica jest jeszcze mniejsza

G
Gość
21 października, 14:49, xyz:

wprowadzić płatne leczenie dla tych którzy celowo nie zaszczepili się jak zobaczą rachunek z jednej doby pobytu na OIO-mie to im skóra na tyłku zmarszczy się ( może nie im tylko rodzinie bo ich już prawdopodobnie nie będzie ).

Za to darmowe powinno być usypianie poyebow, ciesz się ze nie jest...

A
Aga
21 października, 18:39, Ciekawy:

Hmm... Ciekawe dlaczego oni na tych zdjęciach, pomimo tego że najprawdopodobniej wszyscy są zaszczepieni, mają te maski na twarzy? Czyżby nie wierzyli w skuteczność tych szczepionek pomimo że namawiają do szczepień nimi innych?

21 października, 19:19, Gość:

Jak takiś ciekawy wsadź [email protected]@tasa do goracej kawy .

.

"USA: "Przed zaintubowaniem pacjenci błagają o szczepionkę. Odpowiadam: przykro mi, już za późno" .

Wariant delta koronawirusa odpowiada już za 83 proc. nowych zakażeń w USA. I napędza kolejną falę pandemii, w której ofiarami są w zdecydowanej większości niezaszczepieni.

– Znajdujemy się w kolejnym punkcie zwrotnym tej pandemii. Znów przybywa przypadków, a szpitale w niektórych regionach zbliżają się do zapełnienia – ostrzegła w czwartek Rochelle Walensky, szefowa federalnej agencji Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

"Z badania przeprowadzonego między 20 czerwca a 17 lipca wynika, że po dwóch dawkach szczepionka w 39 proc. zabezpiecza przed zakażeniem, a w 40 proc. – przed rozwinięciem objawów. Za to preparat nadal skutecznie – aż w 91 proc. – chroni przed ciężką postacią COVID-19.

– To ważne, by podkreślić, że – jeśli chodzi o ochronę przed poważną chorobą, hospitalizacją i zgonem – szczepionka pfizera nadal jest bardzo skuteczna – tłumaczy cytowany w "Wall Street Journal" Nadav Davidovitch"

Jeżeli Twój iloraz inteligencji jest za niski aby odpowiedzieć na to pytanie to nie nic lepiej nie pisz. Ośmieszasz się. Ludzie po prostu mają oczy i myślą, a nie tylko bezczynnie oglądają TV, najprawdopodobniej jak Ty.

A
AB
Zauważyliście, jak sprytnie został wprowadzony podatek od powietrza? Oddychanie w masce — 5 zł. Bez maski — 500 zł
G
Gość
21 października, 16:44, AB:

"Info od znajomego , ktory pracuje w szpitalu. Tylko jedna nocka i takie wyniki :

Pracowita noc miałem. Wszystko po szczypawie:

1. Zgon oddział wewnętrzny Pani 62 lata godzina 22:45. Szczepionką Johnson

2. Zgon chirurgia ogólna 23:05 Pan lat 62. Szczepionka Pfizer - tydzień po aplikowaniu.

3. Zgon oddział paliatywny chłopak lat 36 godzina 23:20 turbo rak szczepionka Moderna

4. Oddział wewnętrzny 1:20 Pan 59 lat. Szczepionka zeneca

5. Oddział neurologiczny Pani wiek 55 lat godzina wywozu 3:20. Szczepionka Astra Zeneca zawał

1. Godzina 19:17 chłopak lat 28 po Pfizer

2. Godzina 21:02 dziewczyna lat 33 Moderna.

Od rana do wieczora

[email protected] Adolfa ABadona

wyobraźnia bardzo chora

Od 1,5 roku w urojeń swych blasku

rzuca się do kompa o brzasku

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt nie chce takiego głąba szczepić

Bo po co ratować takiego ch..uja

co całe dnie po necie się buja

Świat więc ma go w swej doopie

a on codziennie w delirium

sadzi swe teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem psychozą najaranem

klei bezrozumnie bzdury z netu

będąc tylko tępym , antysemickim baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Szuka popleczników ta rozumu mara

wszak debilów w sieci jest co niemiara.

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu na " sezonową grypkę"

tego antyszczepionkowego sk.syna .

"Abadon

24.05.2021, 17:45

..

buahahahah Brawo Łukaszenko. Jeszcze trochę i resztę tych gnid ( chodzi o porwanego wraz z samolotem antyreżimowego aktywistę Pratasiewicza ) wyłapie.

ma jaja Łukaszenka… ale za plecami ma też niedźwiedzia jakby co"

2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

"Abadon

wczoraj, 21:37

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

"Mało tego! Gdyby Kaczyńskie, Tuski, Kukizy, Kosiniaki, Kamysze, Biedronie czy Winnickie zechcieli przestać na chwilę robić z siebie idiotów, pohukiwać tupiąc nóżkami na Białoruś i wybrali się tam na sąsiedzką wizytę to dowiedzieliby się, że Baćka nadal chce robić interesy, a nie puszczać br[orbaźliwe]e bąkiewicze. Odsyłam do oststniego wpisu Pani Agnieszki Piwar o jej wizycie w Mińsku lub do opracowań dotyczących polityki wschodniej dr. Leszka Sykulskiego, gdzie rzeczowo i obszernie wyjaśnia, co moglibyśmy zrobić by odbudować nasze relacje z sąsiadami."

cyt"Nawet nie wspominamy im [Polsce i innych zachodnim krajom – przyp. red.] dzisiaj o tym, że Białystok i Białostocczyzna to są ziemie białoruskie, że Wilno to też białoruskie miasto i ziemie wokół. Przecież o tym nie mówimy - dodał nieoczekiwanie Łukaszenko. Zgromadzone w Mińsku „siły patriotyczne" przyjęły słowa prezydenta brawami i gwizdami aprobaty."

AB

02/10/2021, 12:13

"Demokracja s[obraźliwe]onego Zachodu nie przyjęła się na Białorusi"

"Trzeba wybronić ten skrawek ziemi dla naszych dzieci i wnuków. Nie myślcie, że oni, kiedy Polacy zajmą Białoruś (jak oni by chcieli) wszyscy tu będą naczelnikami. Traficie pod bat, i to jeszcze jaki – mówił Łukaszenko, występując przed "kolektywem pracowniczym" Biełkoopsojuzu, zrzeszenia białoruskich spółdzielców."

G
Gość
21 października, 18:39, Ciekawy:

Hmm... Ciekawe dlaczego oni na tych zdjęciach, pomimo tego że najprawdopodobniej wszyscy są zaszczepieni, mają te maski na twarzy? Czyżby nie wierzyli w skuteczność tych szczepionek pomimo że namawiają do szczepień nimi innych?

Jak takiś ciekawy wsadź [email protected]@tasa do goracej kawy .

.

"USA: "Przed zaintubowaniem pacjenci błagają o szczepionkę. Odpowiadam: przykro mi, już za późno" .

Wariant delta koronawirusa odpowiada już za 83 proc. nowych zakażeń w USA. I napędza kolejną falę pandemii, w której ofiarami są w zdecydowanej większości niezaszczepieni.

– Znajdujemy się w kolejnym punkcie zwrotnym tej pandemii. Znów przybywa przypadków, a szpitale w niektórych regionach zbliżają się do zapełnienia – ostrzegła w czwartek Rochelle Walensky, szefowa federalnej agencji Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

"Z badania przeprowadzonego między 20 czerwca a 17 lipca wynika, że po dwóch dawkach szczepionka w 39 proc. zabezpiecza przed zakażeniem, a w 40 proc. – przed rozwinięciem objawów. Za to preparat nadal skutecznie – aż w 91 proc. – chroni przed ciężką postacią COVID-19.

– To ważne, by podkreślić, że – jeśli chodzi o ochronę przed poważną chorobą, hospitalizacją i zgonem – szczepionka pfizera nadal jest bardzo skuteczna – tłumaczy cytowany w "Wall Street Journal" Nadav Davidovitch"

C
Ciekawy
Hmm... Ciekawe dlaczego oni na tych zdjęciach, pomimo tego że najprawdopodobniej wszyscy są zaszczepieni, mają te maski na twarzy? Czyżby nie wierzyli w skuteczność tych szczepionek pomimo że namawiają do szczepień nimi innych?
A
Ahoj....przygodo....
21 października, 14:20, Hhh:

Pierniczyć wirusa. Nudny temat. Ciekawsze są.

21 października, 17:07, wirus:

Pozdrawiam

Qirus możesz mnie pocałował w rzope...

w
wirus
21 października, 14:20, Hhh:

Pierniczyć wirusa. Nudny temat. Ciekawsze są.

Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie