Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Zakażenia Sars-CoV-2 wśród zaszczepionych. Ile takich przypadków odnotowano w naszym regionie?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Pierwsze szczepienia medyków w USK w Białymstoku (27 grudnia 2020 r.)
Pierwsze szczepienia medyków w USK w Białymstoku (27 grudnia 2020 r.) Wojciech Wojtkielewicz
Choć szczepienia w ogromnym stopniu chronią przed zakażeniem i ciężkim przebiegiem COVID-19, to nie gwarantują 100-procentowej skuteczności. Ile przypadków zakażeń Sars-CoV-2 odnotowano w naszym regionie wśród osób w pełni zaszczepionych? I czy takie osoby trafiają do szpitali?

Choć szczepienia wyraźnie wpłynęły na spadek liczby zakażeń oraz hospitalizacji, to nie gwarantują 100-procentowej ochrony. Dlatego co raz możemy usłyszeć o przypadkach osób w pełni zaszczepionych, które jednak zakaziły się koronawirusem.

Ile takich przypadków odnotowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku? Od 1 kwietnia do 25 lipca dodatnie wyniki testów w kierunku koronawirusa potwierdzono u 29 osób w pełni zaszczepionych oraz 38 osób zaszczepionych jedną dawką.

Oto szczegółowe dane w rozbiciu na ostanie 4 miesiące:

  • w kwietniu 2021 r. przeprowadzono 8970 wywiadów epidemiologicznych, 33 osoby z dodatnim wynikiem w kierunku SARS CoV-2 były zaszczepione szczepionkami p/COVID-19, w tym jedną dawką 18 osób, dwoma dawkami 15 osób;
  • w maju 2021 r. przeprowadzono 1830 wywiadów epidemiologicznych, 20 osób było zaszczepionych, w tym 14 jedną dawką i 6 osób dwoma dawkami;
  • w czerwcu 2021 r. przeprowadzono 209 wywiadów epidemiologicznych, 5 osób zaszczepionych miało pozytywny wynik w kierunku SARS CoV-2, w tym 3 osoby zaszczepione jedną dawką i 2 osoby dwoma dawkami;
  • od 1 lipca 2021 r. do 25 lipca 2021 r. przeprowadzono 89 wywiadów epidemiologicznych, 9 osób zaszczepionych miało dodatni wynik testu w kierunku SARS CoV-2, w tym 3 osoby zaszczepione jedną dawką i 6 osób dwoma dawkami.

Zaszczepieni na szpitalnych oddziałach covidowych

W ciągu ostatnich tygodni oddziały covidowe w szpitalach albo pozostają puste albo przyjmują pojedyncze osoby. W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zawsze ktoś jest leczony na oddziale z powodu COVID-19. Mimo to - jak informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji w szpitalu w Łomży - żadna z osób, które do tej pory były hospitalizowane w Łomży, nie była podwójnie zaszczepiona.

- Pacjenci po pojedynczych dawkach zdarzają się, ale wiadomo, że wtedy jeszcze pacjenci nie mają pełnej ochrony. Mogli też zakazić się jeszcze przed zaszczepieniem. Natomiast, pacjentów podwójnie zaszczepionych jeszcze nie mieliśmy.

Przeczytaj:

Inaczej sprawa wygląda w jednym z największych w regionie szpitali, który od początku zajmuje się leczeniem pacjentów covidowych - w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Tu również cały czas są pacjenci, choć ich liczba ostatnio spadła do kilku osób.

- Mieliśmy niedawno trzy przypadki pacjentów podwójnie zaszczepionych, którzy zachorowali na COVID-19 - mówi prof. Wojciech Naumnik, Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy UMB, który leczy pacjentów w szpitalu zakaźnym przy ul. Żurawiej w Białymstoku. - Cała trójka zachorowała po powrocie z wakacji za granicą. Nie chorowali bardzo ciężko, ale jednak wymagali hospitalizacji.

Przypomnijmy, że jednym z pacjentów zaszczepionych, który trafił na oddział w szpitalu przy ul. Żurawiej był mężczyzna zakażony wariantem Delta.

Przeczytaj:

Szczepionki nie gwarantują 100-procentowej ochrony

Dlaczego pomimo zaszczepienia zdarzają się przypadki zakażeń koronawirusem?

- Szczepienie nie chroni bowiem przed zakażeniem - mówi prof. Joanna Maria Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii. - Nie uchroni nas przed tym, że ktoś na nas nachucha zakaźnym aerozolem. Ale już przed ciężkim przebiegiem COVID-19 - tak. Spośród tych 29 przypadków było zaledwie kilka hospitalizacji i nie były to poważne przebiegi. A to jest najważniejsze. Pokazuje nam to, że szczepienia zdają egzamin i że warto się szczepić.

Jak mówi prof. Zajkowska, to że zdarzają się przypadki zachorowań na COVID-19 po zaszczepieniu wynika z indywidualnych predyspozycji naszych układów odpornościowych.

- Mamy tzw. non-responderów, czyli osoby, których organizmy nie reagują na szczepionkę lub są osoby, u których ta reakcja występuje, ale jest słabsza.

***

Dziś (26 lipca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w województwie podlaskim. Dwie osoby pochodzą z Białegostoku, jedna z powiatu białostockiego, jedna z bielskiego i jedna z hajnowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna