Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Zakłady Zbożowe podsumowały 2020 rok: Inwestycje, pandemia i bardzo dużo pracy (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Strach, mnóstwo obaw i niepewności - taki był 2020 rok. Wszystkim, niezależnie od wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu, upłynął pod znakiem pandemii, a słowo COVID było tym wypowiadanym najczęściej. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności produkcja mąk w Podlaskie Zakłady Zbożowe SA w Białymstoku nieprzerwanie produkowały mąkę, a firma ma za sobą wiele sukcesów i udanych inwestycji.

Podlaskie Zakłady Zbożowe to jeden z największych producentów mąk pszennych i żytnich w Polsce, który istnieje na rynku od przeszło 70 lat. To stąd do sprzedaży trafia najbardziej popularna Mąka Tortowa z charakterystycznym tortem ze świeczką, ale także wiele innych produktów, takich jak mąki żytnie, pszenne, płatki czy kasze.

– Pandemia odbiła się na wszystkich branżach, nie ominęła również i naszej. Jednak mimo tego nie mogę powiedzieć, że ten rok był nieudany. Utrzymaliśmy ciągłość produkcji, nie zmniejszyliśmy zatrudnienia, a dodatkowo zrealizowaliśmy wiele planowanych inwestycji – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych SA w Białymstoku.

Profesjonalne laboratorium i piekarnia wypiekowa To dwie pierwsze inwestycje, które PZZ S.A. zrealizowały na początku 2020 roku. Profesjonalne laboratorium zostało wyposażone w najwyższej jakości sprzęt laboratoryjny. W laboratorium sprawdzane są podstawowe parametry mąk, tj. ilość i jakoś glutenu, popiołu czy liczba opadania.

Czytaj również: Mimo pandemii, PZZ-y nie zwalniają tempa. Ruszyła kolejna inwestycja (zdjęcia)
Dodatkowo, bardzo istotne jest sprawdzenie parametrów wypiekowych oferowanej mąki, co umożliwiają profesjonalne urządzenia takie jak alweograf, farinograf czy amylograf. Dzięki temu PZZ jest w stanie produkować mąki specjalistyczne, spełniające oczekiwania wymagających klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Aby mieć absolutną pewność, że mąka jest odpowiedniej jakości, cały proces kontroli wyrobu gotowego kończy się próbnym wypiekiem w piekarni laboratoryjnej. Tu z pieca wychodzi pieczywo pszenne, mieszane, żytnie oraz specjalistyczne, np. pizza czy ciastka.

– Piekarnia laboratoryjna to taka mała piekarnia, w pełni wyposażona w odpowiednie sprzęty do wypieku pieczywa. Dzięki temu wiemy, jak wyprodukowana przez nas mąka sprawdzi się w praktyce u piekarzy. Ocenie podlegają wówczas walory smakowo – zapachowe, wygląd oraz objętość wypieków. Po końcowej akceptacji gotowego produktu jesteśmy pewni, że mąka z czystym sumieniem może trafić do odbiorców – wyjaśnia Sylwia Majewicz.

Dwie spedycje – mąk i otrębów

Nowoczesna spedycja mąk została oddana do użytku w pierwszym kwartale roku. To znacznie ułatwiło pracownikom PZZ S.A. sprawną dystrybucję oraz precyzyjne wydawanie zaplanowanej ilości mąki. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz osprzętom, odbywa się to z zachowaniem bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo pokaźne zbiorniki na spedycji pozwalają zmagazynować jeszcze większe ilości mąki.

Czytaj również: https://poranny.pl/mimo-pandemii-pzzy-nie-zwalniaja-tempa-ruszyla-kolejna-inwestycja-zdjecia/ar/c3-15344845

– Nowa spedycja otrębowa to nasza ostatnia inwestycja, która jest już na finiszu prac. Po modernizacji młyna znacznie zwiększyliśmy dobowy przemiał zboża. Spowodowało to konieczność wybudowania nowej spedycji otrębowej, która będzie praktycznie całkowicie bezobsługowa. Będzie wyposażona w laser, który skontroluje ilość wsypanych otrąb w danym miejscu i przesunie rękaw zasypowy w kolejne miejsce, aby zasyp był rozłożony równomiernie – opowiada prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych SA.

Mieszalnia Buhler'a

Mieszalnia Buhler'a – to kolejna zakończona inwestycja Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku. Dzięki zastosowanej technologii białostocki młyn jest obecnie jednym z najnowocześniejszych młynów w Polsce. Mieszalnia jest w stanie wymieszać kilka partii mąk w dowolnych proporcjach. Do tego można dozować odpowiednie enzymy oraz inne dodatki z niezwykłą dokładnością, odmierzaną za pomocą najczulszych wag.

- Aktualnie piekarnie i zakłady produkujące pieczywo prześcigają się w coraz to nowszych recepturach oraz technologiach stosowanych przy wypieku pieczywa. Niesie to za sobą wyzwanie dla młyna w przygotowaniu głównego surowca w piekarnictwie – mąki. Dzięki dokładnemu mieszaniu wielu frakcji mąk oraz dodatków, w specjalistycznej mieszalni Buhler’a możemy przygotować mąkę dopasowaną do każdego profilu produkcyjnego Klienta – podkreśla Sylwia Majewicz.

Modernizacja młyna w Suwałkach

Generalna modernizacja, nowy park maszynowy, a w efekcie jeszcze większa wydajność – tak w skrócie można opisać kolejną znaczącą inwestycję – młyn w Suwałkach. Nowy młyn pszenny o wydajności kilkuset ton na dobę umożliwia produkcję tradycyjnych mąk pszennych, tj. typ 450, 500 i 750. Wielkim atutem powstającego młyna jest możliwość produkcji dużych ilości mąk makaronowych, tj. mąki krupczatki. Co ważne, wszystkie urządzenia w modernizowanym młynie są firmy Buhler.

Czytaj również: Podlaskie Zakłady Zbożowe uruchomiły nową inwestycję. Nowoczesna spedycja mąk już działa (zdjęcia)

W minionym roku na terenie młyna w Suwałkach ruszyła dodatkowo budowa nowoczesnej spedycji mąk oraz otrąb, co umożliwi sprawną dystrybucję powstających produktów przemiału. Niezwykle istotne jest również utworzenie profesjonalnego laboratorium, wyposażonego w najwyższej jakości sprzęt do analizy przyjmowanego surowca oraz produkowanej mąki.

Podlaskie Młyny, czyli debiut nowej marki

Jednym z większych sukcesów minionego roku w PZZ było wprowadzenie na rynek zupełnie nowej marki. Podlaskie Młyny – to odpowiedź na wciąż rosnące potrzeby Klientów poszukujących produktów pochodzących ze zdrowych upraw, z serca Zielonych Płuc Polski.
Nowa, elegancka kredowa torebka z transparentnym oknem, przez które widać produkt w środku, z pewnością przyciągnie uwagę wielu Klientów. Brand jest przeznaczony do sprzedaży w całej Polsce, ale oczywiście w pierwszej kolejności pojawił się na rodzimym Podlasiu i już zyskał swoich wiernych odbiorców.

PZZ produkuje Mąkę na pizzę – do użycia w domu

Nowym produktem, który pojawił się w portfolio PZZ jest specjalistyczna Mąka na pizzę włoską. Dzięki odpowiednio przygotowanej mące przygotowanie pizzy w domu będzie niesłychanie proste i przyjemne: ciasto na spód od pizzy będzie elastyczne, łatwe w wyrabianiu i formowaniu, a odpowiednio długi okres fermentacji ciasta spowoduje, że pizza będzie lekka i smaczna.

– Te wszystkie działania i inwestycje ułatwią produkcję, analizę oraz transport mąk nie tylko na terenie kraju, ale też i za granicę. Na razie skupiamy się na Litwie, ale nie jest wykluczone, że niebawem usłyszy o nas cały świat – podsumowuje Sylwia Majewicz.

Również zdaniem Krzysztofa Gwiazdy, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego miniony rok w branży był bardzo trudny.

– W pierwszej kolejności należy wymienić gwałtowny wzrost popytu na mąkę paczkowaną w opakowania detaliczne, a także zwiększone zapotrzebowanie na kasze i płatki. Na początku marca Polacy tłumnie ruszyli do sklepów, chcąc zgromadzić zapasy żywności o przedłużonej trwałości. Podlaskie Zakłady Zbożowe podołały temu wyzwaniu – podkreśla prezes Gwiazda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie Zakłady Zbożowe podsumowały 2020 rok: Inwestycje, pandemia i bardzo dużo pracy (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna