MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PODR Szepietowo. Konferencja "Dobre praktyki w produkcji kiszonek – podstawą żywienia bydła mlecznego". Rolnicy poszerzyli swoją wiedzę

Jakub Wróblewski
Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się 15 lutego w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników.
Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się 15 lutego w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników. Edyta Porowska/PODR Szepietowo
Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się dzisiaj w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników. Na zaproszenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz firmy Magia Sp. z o. o. przybyli głównie po to, aby poznać najnowsze technologie związane z produkcją dobrej jakości kiszonek, a także uzyskać informacje dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

W spotkaniu wzięli udział Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Katarzyna Roszkowska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, Henryk Dębowski – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Białymstoku, Grzegorz Żochowski – Kierownik BP ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, Krzysztof Czajkowski – Kierownik PT KRUS w Wysokiem Mazowieckiem, Arkadiusz Kalinowski – Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie oraz przedstawiciele szkół rolniczych. Gospodarzami wydarzenia byli Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z zastępcą Adamem Zarembą. Konferencja miała na celu ukazanie istoty produkowania dobrej jakości kiszonki z roślin motylkowatych i mieszanek motylkowo-trawiastych, a także omówienia sposobów zapobiegania chorób wśród bydła mlecznego.

Podczas konferencji prof. dr hab. Marcin Gołębiewski – dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW zaprezentował zebranym wyniki badań w walce z mastitis. Innowacyjne rozwiązania jakie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się schorzenia, które niestety powoduje największe straty w przemyśle mleczarskim.

Podczas spotkania p. Alina Maciąg – PODR Szepietowo, w ramach kampanii informacyjnej – „Nowe możliwości wsparcia – poznaj PS WPR na lata 2023-2027” prowadzonej przez Ośrodek zapoznała rolników z możliwościami jakie niosą za sobą nowe rozwiązania w PS WPR. Nowością w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników są ekoschematy. To rodzaj płatności bezpośrednich dot. realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące wymogi. Ekoschematy są dobrowolne. Zaprojektowano je w taki sposób, aby w jak największym stopniu realizowały korzyści środowiskowe.

Zobacz też:Sokoły. Druga Podlaska Aukcja Bydła już 19 lutego. Najlepsze sztuki bydła zostaną zaprezentowane w Sokołach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna