PODR Szepietowo. Konferencja "Dobre praktyki w produkcji kiszonek – podstawą żywienia bydła mlecznego". Rolnicy poszerzyli swoją wiedzę

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się 15 lutego w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników.
Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się 15 lutego w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników. Edyta Porowska/PODR Szepietowo
Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się dzisiaj w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników. Na zaproszenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz firmy Magia Sp. z o. o. przybyli głównie po to, aby poznać najnowsze technologie związane z produkcją dobrej jakości kiszonek, a także uzyskać informacje dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

W spotkaniu wzięli udział Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Katarzyna Roszkowska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, Henryk Dębowski – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Białymstoku, Grzegorz Żochowski – Kierownik BP ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, Krzysztof Czajkowski – Kierownik PT KRUS w Wysokiem Mazowieckiem, Arkadiusz Kalinowski – Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie oraz przedstawiciele szkół rolniczych. Gospodarzami wydarzenia byli Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z zastępcą Adamem Zarembą. Konferencja miała na celu ukazanie istoty produkowania dobrej jakości kiszonki z roślin motylkowatych i mieszanek motylkowo-trawiastych, a także omówienia sposobów zapobiegania chorób wśród bydła mlecznego.

Podczas konferencji prof. dr hab. Marcin Gołębiewski – dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW zaprezentował zebranym wyniki badań w walce z mastitis. Innowacyjne rozwiązania jakie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się schorzenia, które niestety powoduje największe straty w przemyśle mleczarskim.

Podczas spotkania p. Alina Maciąg – PODR Szepietowo, w ramach kampanii informacyjnej – „Nowe możliwości wsparcia – poznaj PS WPR na lata 2023-2027” prowadzonej przez Ośrodek zapoznała rolników z możliwościami jakie niosą za sobą nowe rozwiązania w PS WPR. Nowością w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników są ekoschematy. To rodzaj płatności bezpośrednich dot. realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące wymogi. Ekoschematy są dobrowolne. Zaprojektowano je w taki sposób, aby w jak największym stopniu realizowały korzyści środowiskowe.

Zobacz też:Sokoły. Druga Podlaska Aukcja Bydła już 19 lutego. Najlepsze sztuki bydła zostaną zaprezentowane w Sokołach

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie