9/10
Trafia do tego zestawienia jako jeden z liderów masowych...
fot. fot. 美國之音湯惠芸攝 domena publiczna

Jimmy Sham, polityk z Hongkongu

Trafia do tego zestawienia jako jeden z liderów masowych protestów w Hongkongu, postać uosabiająca dążenia obywateli tego terytorium zależnego Chin i jednocześnie dramat ich sytuacji w konfrontacji z reżimem z Pekinu.

W październiku tego roku świat obiegły zdjęcia Jimmy’ego Shama poranionego przez „nieznanych sprawców”, którzy zaatakowali go po jednej z wielkich prodemokratycznych demonstracji w Hongkongu. Sham to jeden z liderów hongkońskiej opozycji - przywódca Obywatelskiego Frontu Praw Człowieka. Napastnicy dopadli go przy zaparkowanym samochodzie, tłukli młotkami i kopali. Wszystkie poszlaki wskazują, że działali na zlecenie chińskich władz.

Sham był współorganizatorem już pierwszych wiosennych marszy przeciwko ustawie ekstradycyjnej. W tym zorganizowanym 9 czerwca liczba uczestników po raz pierwszy przekroczyła milion. Tydzień później demonstrantów było już 2 miliony. W kolejnych miesiącach chińskie władze stale zaostrzały represje wobec protestujących - jednak ci nie poddawali się, organizując kolejne pokojowe marsze. W listopadzie Stany Zjednoczone przyjęły ustawę, która uzależnia odnawianie uprzywilejowanego statusu handlowego Hongkongu od wyników corocznego przeglądu sytuacji w autonomii - co jest poważnym wsparciem dla obywateli Hongkongu w konfrontacji z Chinami.

10/10
Tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Od kwietnia 2018...
fot. HAKON MOSVOLD LARSEN/AFP/East News

Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii

Tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Od kwietnia 2018 roku jest premierem Etiopii - ma spore zasługi w działaniach na rzecz demokratyzacji kraju. Przejął władzę po dymisji Hajle Marjama Desalegnego - zmuszonego do ustąpienia w wyniku masowych protestów i zamieszek. Etiopia w momencie tej zmiany u sterów była krajem rządzonym bardzo autorytarnie i pogrążonym w głębokim gospodarczym kryzysie. Abiy Ahmed Ali rzucił Etiopczykom hasło „rozbierajmy mury, budujmy mosty”, po czym rozpoczął w Etiopii coś w rodzaju odwilży. Zapewniło mu to ogromną popularność w 100-milionowej Etiopii.

Abiy Ahmed uruchomił serię reform liberalizujących gospodarkę, uwolnił też większość więźniów politycznych. Zalegalizował działalność partii opozycyjnych - zniósł też cenzurę mediów. Doprowadził do wprowadzenia prawa zwiększającego udział kobiet w życiu politycznym - Etiopia wciąż zmaga się pod tym względem z ogromnymi nierównościami.

Pokojowa Nagroda Nobla została mu przyznana za inicjatywę pokojową w wieloletnim konflikcie Etiopii z Erytreą. Jednocześnie Abiy Ahmed zaangażował się też w dyplomację na rzecz poprawy stosunków między Erytreą a Dżibuti. W momencie objęcia rządów mając 41 lat był najmłodszym premierem w Afryce. Ma doktorat z filozofii, jest zielonoświątkowcem.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Oto finaliści Ligi Europy i Ligi Konferencji. Pogromca Lecha znowu gra o puchar

Oto finaliści Ligi Europy i Ligi Konferencji. Pogromca Lecha znowu gra o puchar

Męczarnie Polaków ze Słowakami w Ergo Arenie

Męczarnie Polaków ze Słowakami w Ergo Arenie

Polecamy

Drugi półfinał Eurowizji za nami. Wiemy kto wystąpi w sobotnim finale

O TYM SIĘ MÓWI
Drugi półfinał Eurowizji za nami. Wiemy kto wystąpi w sobotnim finale

Piotr Pawlicki najlepszy w eliminacjach żużlowych IMP w Krakowie. Faworyt odpadł

Piotr Pawlicki najlepszy w eliminacjach żużlowych IMP w Krakowie. Faworyt odpadł

Minister rolnictwa: Postulaty protestujących w Sejmie w dużej mierze nieaktualne

Minister rolnictwa: Postulaty protestujących w Sejmie w dużej mierze nieaktualne