MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójna emerytura dla wdów? Niewykluczone, że to zmieni się w świadczeniach po śmierci "drugiej połówki"

Mikołaj Wójtowicz
Będąc wdowcem lub wdową nie otrzymujemy już emerytury swojej i męża lub żony, lecz tylko jedno świadczenie.
Będąc wdowcem lub wdową nie otrzymujemy już emerytury swojej i męża lub żony, lecz tylko jedno świadczenie. 123rf
Podwójna emerytura po mężu dla wdowy i po żonie dla wdowca? Jest to niewykluczone. Dodatkowe świadczenie emerytalne stanie się możliwe, jeżeli zmienią się zasady przyznawania emerytur dla wdów i wdowców. Aktualnie wraz ze śmiercią "drugiej połówki" zmniejsza się również budżet w naszym gospodarstwie domowym. Będąc wdowcem lub wdową nie otrzymujemy już emerytury swojego męża lub żony, lecz tylko jedno świadczenie. Lewica w maju złożyła w sejmie projekt ustawy, który miałby to zmienić.

Spis treści

Co z emeryturą męża lub żony po śmierci?

Obecnie po śmierci męża lub żony, wdowy i wdowcy mogą zadecydować o:

  • pozostaniu przy własnej emeryturze,
  • przejściu na emeryturę wdowią (renta rodzinna) stanowiąca 85 proc. emerytury małżonka.

O potrzebie wyższych emerytur mówi Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

– Sytuacja materialna wielu seniorów jest trudna, mimo „zastrzyków” gotówki w postaci 13 i 14 emerytury. Wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych, a także prądu, gazu i innych nośników energii odbija się na budżetach domowych osób starszych. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, gdyż ich emerytury są znacząco niższe – o 30 proc., a nawet 40 proc. - niż świadczenia mężczyzn – tłumaczy Elżbieta Ostrowska.

Dodaje, że jest to rezultatem niższych zarobków kobiet i przerw w pracy zawodowej, związanych z wychowywaniem dzieci.

– Sytuacja kobiet-emerytek pogarsza się znacząco z chwilą odejścia/śmierci współmałżonka. Kobiety przeciętnie żyją dłużej i kiedy zostają same, struktura ich budżetów domowych ulega drastycznej zmianie. Ze swojej „bieda-emerytury” muszą pokryć m.in. wszystkie wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, opłacić media itp. Jeśli wybiorą świadczenie rodzinne, wynoszące 85 proc. emerytury zmarłego, tracą prawo do własnej, wypracowanej przez lata pracy, emerytury. Problem dotyczy licznej grupy seniorek, szacowanej na ponad 1300 tysięcy osób – tłumaczy Elżbieta Ostrowska.

Projekt ustawy dotyczący zmian w emeryturach jest już złożony w sejmie. Jak emerytura miałaby wyglądać po zmianach?

Lewica swój projekt złożyła w sejmie już w maju. Pakiet osłonowy został nazwany "Bezpieczny Senior" oraz zakładał nie tylko wdowią emeryturę, ale także:

  • drugą waloryzację rent i emerytur,
  • leki za 5 zł.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uzasadniała wówczas, w czasie konferencji prasowej sejmie, że przeciętny emeryt musi dziś wybierać pomiędzy kupnem leków i zapłatą za czynsz.

Wprowadzenie ustawy pozwoliłoby wdowom na pobieranie dwóch świadczeń:

  • własnej emerytury,
  • emerytury zmarłego męża.
Należy do sprawy podchodzić racjonalnie i nie ulegać panice. W większości przypadków takie zachowania odbijają się negatywnie na samych konsumentach. Oni tracą czas i często muszą zapłacić więcej, gdyż sprzedawcy nierzadko korzystają z okazji i podnoszą ceny.

W sklepach znów zabraknie cukru? Co drugi Polak gotowy kupow...

Jedno ze świadczeń miałoby być wypłacane w pełnej dotychczasowej wysokości, a drugie – w 25 proc. O tym, które świadczenie miałoby być wypłacane w całości - decydowałaby sama wdowa.

- Postulat „wdowiej emerytury”, tzn. możliwość łączenia dwóch świadczeń - emerytury własnej i zmarłego współmałżonka - jest zgłaszany przez środowisko senioralne od dawna. Projekt ustawy wychodzi naprzeciw tym postulatom. Jest to rozwiązanie, które w sposób systemowy poprawi sytuację tysięcy samotnych emerytek i emerytów, zapewniając im godną starość - mówi Elżbieta Ostrowska z Zarządu Głównego PZERiI.

Emerytura po śmierci współmałżonka - czy otrzymamy podwójną emeryturę?

Obecnie ustawa znajduje się w „zamrażarce marszałkowskiej” i czeka na rozpatrzenie przez sejm. Czy projekt zostanie uchwalony? W rozmowie z „Faktem” Arkadiusz Iwaniak, poseł Lewicy przekonywał, że PiS jest zainteresowane taką zmianą.

– Oczywiście, teraz mamy 13. a nawet 14. emerytury, jednak sprawę trzeba uregulować systemowo – mówił "Faktowi" Arkadiusz Iwaniak, poseł wnioskodawca z Lewicy.

Dodał również, że to nie jedyny projekt ustawy, którym rządząca większość jest zainteresowana. Zaznaczył również, że liczy także na wsparcie pozostałych partii opozycyjnych.

Łączenie świadczeń możliwe jest m. in.:

  • na Litwie,
  • w Niemczech,
  • we Włoszech (z limitem),
  • w Czechach (z limitem).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwójna emerytura dla wdów? Niewykluczone, że to zmieni się w świadczeniach po śmierci "drugiej połówki" - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna