Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda nie sprzyja rolnikom

Redakcja
Polska Press
Duże przymrozki, które miały miejsce w minionym tygodniu uszkodziły śliwy, grusze, wiśnie, a nawet kwiaty truskawek. Ale przymrozki to nie jest jedyny problem rolników. Na polach jest bardzo mokro. Wielu gospodarzy nie może zasiać zbóż jarych i kukurydzy. - Terminy siewu zbóż jarych są mocno opóźnione, zwłaszcza mieszanek zbożowych - zauważa Andrzej Markowski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. - Wielu rolników bowiem nie może wjechać na pola traktorami, jest zbyt mokro.

Jak zauważa, jęczmień posiany w połowie maja da dużo słabszy plon. Nawet w kłosie mogą nie zawiązać się ziarniaki. Bo zboża reagują na długość dnia, a nie na ciepło. I nawet jeśli będzie gorący wrzesień, nic to już nie pomoże.

Część rolników nie zasiała jeszcze także kukurydzy.

- Choć w tym przypadku, można wykonać jeszcze zasiewy, jeśli wybierze się odmiany o mniejszym FAO. Ale trzeba liczyć się z tym, że wówczas będzie niższy plon - mówi Andrzej Markowski.

Podkreśla on, że w tym roku wygrali ci, którzy postawili na oziminy lub wysieli zboża jare wcześniej. Warto siać oziminy, nawet jeśli jest ryzyko, że  przemarzną. Tymczasem w woj. podlaskim wzrasta powierzchnia zasiewów zbóż jarych (zwłaszcza mieszanek zbożowych) oraz kukurydzy.

Specjalista z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zauważa, że wielu rolników ma teraz dylemat co zasiać. O tej porze jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się mieszanka zbożowa przeznaczona na zielonkę lub kukurydza o niskim FAO.

Problemy z wykonaniem zasiewów były jednym z głównych powodów opóźnienia w składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy nie mając pewności co do tego, czym obsieją pola, czekali z wypełnianiem formularzy do ostatniej chwili. W efekcie termin składania wniosków o płatności został przełożony do końca maja.

Spore straty w uprawach wyrządziły też dwie fale dużych przymrozków - jedna w kwietniu, kolejna w maju (w minionym tygodniu). Bardziej niebezpieczna była ta, którą mieliśmy w minionym tygodniu.

- Akurat w tym czasie kwitły śliwy grusze, wiśnie - podkreśla Alina Maciąg z PODR w Szepietowie. - Mogły też przemarznąć pierwsze kwiaty truskawek, jeśli nie były osłonięte - zauważa.

Co jeśli wystąpiły straty w uprawach? Na wniosek wójta lub burmistrza wojewoda powołuje komisje, których zadaniem jest określenie rozmiarów szkód.  Sporządzony protokół będzie stanowił podstawę do ubiegania się o pomoc w ARiMR.

Autor: Barbara Kociakowska, [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna