Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb śp. Mieczysława Bruszewskiego. Powstaniec warszawski i honorowy obywatel Łomży spoczął na cmentarzu przy Kopernika [zdjęcia]

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Na zabytkowym cmentarzu przy ul. M. Kopernika spoczęła urna z prochami Śp. Mieczysława Bruszewskiego. W ostatniej drodze Zmarłemu, obok rodziny i przyjaciół, towarzyszyli przedstawiciele władz miasta oraz wojska.

W pochówku z wojskową asystą honorową uczestniczyły także poczty sztandarowe miasta Łomża, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddział Łomża oraz Związku Żołnierzy NSZ o/Łomża koło w Kolnie.

W mowie pożegnalnej na pogrzebie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że żegnamy kogoś nam bliskiego, kto wniósł do naszego życia nie tylko wspomnienia, ale wartości, które zawsze będą w nas obecne.

- W imieniu mieszkańców naszego miasta bardzo dziękuję Panu Mieczysławowi Bruszewskiemu za jego życie i walkę o niepodległą ojczyznę. Żegnamy go dziś w wielkim smutku, ale także z wiarą w sercu, że jego dzieło nie przeminie, że staniemy się jego godnymi kontynuatorami i przyczynimy do upowszechniania wartości przez niego wyznawanych - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski zauważając, że odwaga, postawa i życie Zmarłego stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń naszych rodaków.

Kim był Mieczysław Bruszewski?

Mieczysław Bruszewski urodził się w 1923 roku w Łomży. W czasie wojny pod pseudonimem „Pudel”, w stopniu plutonowego podchorążego brał udział w konspiracji należąc do Narodowej Organizacji Wojskowej. Przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Drukarnia funkcjonowała jeszcze w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Walczył na Woli i Starym Mieście w Oddziale Specjalnym „Juliusz”, zwanym „Tygrysami Woli”, broniąc m.in. do końca ostatniego wejścia do kanałów. Na początku września 1944 roku został raniony odłamkami pocisku artyleryjskiego i przewieziony do szpitala w Brwinowie. 4 października 1944 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Był też odznaczony Orderem Polonia Restituta. Po wojnie został odnaleziony przez UB i oskarżony o posiadanie broni oraz współpracę z podziemiem, za co został aresztowany 19 listopada 1949 r. Przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Na wolność wyszedł 10 września 1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat. Tytuł Honorowego Obywatela Łomży odebrał w listopadzie 2015 roku. Zmarł 5 kwietnia 2021 r.

Para numer 2: Ewelina Przywała i Andrzej Szejna - uwodziciel...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna