Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pojawił się przypadek wścieklizny

PCh
Powiatowy lekarz weterynarii wprowadza zakazy

Jałówka, która pod koniec sierpnia padła w jednym z gospodarstw w Zabielu (gm. Kolno) zarażona była wścieklizną. Potwierdziły to przeprowadzone badania.

Obszar zagrożony wścieklizną
Po tym, jak właściciel gospodarstwa zgłosił chorobę zwierzęcia i potwierdziły się przypuszczenia o wściekliźnie, Marek Karwowski, powiatowy lekarz weterynarii określił obszar zagrożony wścieklizną. Obejmuje on sołectwa Zabiele oraz Zabiele-Zakaleń w gm. Kolno. Pod ścisłą obserwacją, która potrwa trzy miesiące, znalazło się pięć gospodarstw.

- Od dziewięciu lat nie było u nas przypadku wścieklizny - mówi Karwowski.

Na całym obszarze obowiązuje rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny. Nie wolno pozostawiać zwierząt bez nadzoru, ani wypuszczać kotów i psów luzem. Pojawią się też tablice z napisem "Uwaga - wścieklizna zwierząt".

Rozporządzenie zostało opublikowane również na lokalnym portalu internetowym kolno24.pl. Wkrótce pojawiły się tam kolejne informacje o padniętym lisie. Obecnie jest on badany. Nie wolno wpadać w panikę, ale warto zachować ostrożność. O podejrzanych zdarzeniach z udziałem zwierząt należy poinformować Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kolnie. Wścieklizna jest niezwykle groźną, śmiertelną chorobą. Do zakażenia człowieka dochodzi głównie przez pokąsanie, ale zarazić może też sama ślina zwierzęcia. Zapobiec chorobie może jedynie seria szczepionek, która podana odpowiednio wcześnie, w okresie inkubacji wirusa, uodporni organizm. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy, leczenie staje się niemożliwe!

Rozrzucają szczepionki dla lisów
Warto przypomnieć, że dzisiaj w całym województwie rozpoczyna się akcja zrzucania z samolotu specjalnych szczepionek przeciwko wściekliźnie u lisów. Potrwa do końca tygodnia.

Na tereny leśne, łąki i pola zrzucone zostaną przynęty w kształcie krążków koloru brunatnego. Zawierają one wewnątrz pojemnik z płynną szczepionką. Ale uwaga! Jest ona szkodliwa dla zwierząt domowych, dlatego przez okres trzech tygodni od wyłożenia przynęt należy trzymać domowe pupile na uwięzi lub w zamknięciu.

Nie należy też dotykać brunatnych krążków. Po pierwsze zapach człowieka odstraszy od przynęty lisa. Po drugie szczepionka może być niebezpieczna, jeśli dostanie się na błony śluzowe lub na uszkodzony naskórek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna