MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokonały raka. Teraz pomagają walczyć innym

(jsz)
Ruch Amazonek powstał na początku lat 50-tych w Stanach Zjednoczonych.
Ruch Amazonek powstał na początku lat 50-tych w Stanach Zjednoczonych. Wojciech Wojtkielewicz
- To już 25 lat spotkań kobiet, które łączy przebyta choroba, a teraz życie i walka o to, żeby przetrwać jak najdłużej i żeby ten komfort życia był jak najlepszy - nie kryje wzruszenia Regina Zalech, od 12 lat prezes Klubu Amazonki w Białymstoku, który właśnie obchodzi jubileusz ćwierćwiecza istnienia. - My jako amazonki, które pokonały raka, staramy się teraz pomagać tym kobietom, które są na początku tej trudnej drogi. Kobieta, która usłyszy diagnozę: ma pani raka, jest strasznie załamana.

Amazonki wspierają takie osoby przy pomocy własnego przykładu. Mówią: zobacz, jestem już 15, 25, a czasem nawet 40 lat po operacji i cieszę się pełnią życia. I ty też tak możesz. Oprócz wsparcia psychologicznego, klub prowadzi także liczne akcje edukacyjne i profilaktyczne. Organizuje także rehabilitację fizyczną i społeczną po to, by kobiety po chorobie mogły normalnie funkcjonować, wrócić do aktywności zawodowej. Ważnym celem klubu jest przełamanie lęku społeczeństwa przed rakiem. - W dzisiejszych czasach medycyna tak poszła do przodu, jest tyle nowych metod, środków, że nowotwór piersi wcale nie musi oznaczać konieczności jej usunięcia. I mamy w klubie coraz mniej kobiet po mastektomii. W tej chwili większość operacji robi się tak, by nie okaleczać kobiety - zauważa Regina Zalech. - Ważne jest jednak wczesne wykrycie, dlatego panie powinny pamiętać o badaniach profilaktycznych.

Czytaj też Horror w podstawówce w Białymstoku. Uczennica pocięła się żyletką

Okazją do świętowania urodzin była konferencja „Jak żyć z przewlekłą chorobą nowotworową. Kompleksowa opieka nad kobietami leczonymi z powodu raka piersi”.

Podczas uroczystości Regina Zalech oraz Albina Wandałowicz, wieloletnia skarbnik klubu, zostały odznaczone Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego.

Ruch Amazonek powstał na początku lat 50-tych w Stanach Zjednoczonych. Do Polski dotarł pod koniec lat 80-tych, a do Białegostoku w 1992 roku. Klub Amazonki w Białymstoku na początku liczył kilkanaście osób. Dziś jest ich ponad 160.

Magazyn Informacyjny 19.10.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna