Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół miliarda złotych od Unii

Magdalena Hirsztritt [email protected]
Od sierpnia 2009 roku aktywni ełczanie korzystają ze ścieżki rowerowej, która jest częścią promenady nad Jeziorem Ełckim. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców.
Od sierpnia 2009 roku aktywni ełczanie korzystają ze ścieżki rowerowej, która jest częścią promenady nad Jeziorem Ełckim. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców. M. Hirsztritt
Ełczanie najbardziej cenią inwestycje - promenadę nad jeziorem, nowe wysypisko i obwodnicę miasta.

Samorząd Ełku oraz inne zależne od miasta i współpracujące z nim instytucje publiczne zrealizowały na rzecz miasta 89 projektów o wartości 500 milionów złotych, z czego ponad 302 miliony udało się pozyskać w drodze konkursów z Unii Europejskiej, 50,2 miliony ze źródeł krajowych i zagranicznych oraz 74,5 miliona złotych z innych samorządów. Wkład miasta to ponad 72 miliony złotych. Większość została zrealizowana w latach 2007-2014, na ten okres przypada osiemdziesiąt z osiemdziesięciu dziewięciu projektów.

Czekaliśmy 40 lat

Największą i najdłużej oczekiwaną inwestycją była budowa obwodnicy Ełku.
- Została zrealizowana po 40 latach od pierwszych planów jej budowy. Jej najtrudniejszy do budowy i najdroższy odcinek kosztował prawie 150 milionów złotych i powstał w ostatnich latach. Ale był też projekt, może mniej zauważalny przez ełczan, ale równie ważny. To poprawa gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki niemu zostało wybudowanych lub odnowionych ponad 42 kilometry sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i deszczowej - mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Prezydent wymienia też budowę Parku Naukowo-Technologicznego, choć uważa, że na efekty tej inwestycji trzeba jeszcze poczekać. Dziś działa tam siedem firm, niebawem pojawi się ósma, a w technoparku pracuje ok. 50 osób.

Ełczanie bardzo cienią sobie budowę promenady nad jeziorem, która stała się ulubionym miejscem spacerów, deptak szczególnie tętni życiem w weekendy. Koszt budowy ścieżki pieszo-rowerowej od plaży miejskiej przy ul. Parkowej do ul. Św. Wojciecha na osiedlu Jeziorna, ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Pułaskiego i Nadjeziornej, plac zabaw przy ul. Pułaskiego oraz zagospodarowanie terenu przy Centrum Edukacji Ekologicznej kosztowały w sumie 9 milionów 214 tysięcy złotych, z czego 5 milionów 834 tysięcy złotych to dofinansowanie z UE.

- W ankietach jakie robiliśmy, ełczanie wymieniają cztery najważniejsze inwestycje - promenadę, obwodnicę, technopark i budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach, do której miasto dołożyło prawie 12,5 miliona złotych - wymienia T. Andrukiewicz.

Rachunki spadły o połowę

Miasto zainwestowało także w termomodernizację budynków i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w Centrum Edukacji Ekologicznej i Parku Wodnym. W Parku Wodnym, gdzie od niedawna woda podgrzewana jest energią słoneczną, rachunki za jej podgrzanie spadły o połowę. Dzięki termomodernizacji o 50 proc. mniej mniej za ogrzewanie płaci także Zespół Szkół Samorządowych.

Dynamikę rozwoju miasta w ciągu ostatniej dekady obrazuje budżet. W 2004 roku po stronie dochodów było 85 milionów złotych, a zadłużenie wynosiło 25 procent. Po 10 latach dochody wzrosły do 180 milionów złotych. Dług publiczny wynosi dziś 35 procent.
- Trzy lata temu, gdy inwestycje były najbardziej "rozbuchane", zadłużenie sięgało 49 procent. Teraz jest to 35 procent. Tak więc zeszliśmy do bezpiecznego poziomu - dodaje prezydent Ełku.

Szkołana europejskim poziomie

Bilans 10-lecia naszego członkostwa w Unii, jeśli chodzi o powiat, wygląda mniej imponująco. Wartość 71 projektów opiewa na 79 milionów złotych, z czego 72,3 miliony to fundusze europejskie. Większość projektów zrealizował urząd pracy na aktywizację osób bezrobotnych.

Największą inwestycją była rozbudowa i unowocześnienie bazy gastronomiczno-hotelarskiej w Zespole Szkół nr 6 w Ełku. Projekt opiewał na 13,5 miliona złotych, a dofinansowanie z Unii wyniosło 11,3 miliona złotych.

Miliony na biznesi trzeci sektor

Na wejściu naszego kraju do Unii skorzystali też przedsiębiorcy. Bilans dekady to 112 projektów o wartości 210 milionów złotych, z czego 77,6 milionów udało się pozyskać z funduszy europejskich.

Nie próżnowały też organizacje pozarządowe. Działacze trzeciego sektora realizowali projekty nieinwestycyjne. Było ich czternaście, ich wartość to 15,2 miliona złotych, a dofinansowanie z Unii wyniosło 15,1 miliona.

- Ełk przed dziesięciu lat był miastem nieco zakompleksionym, szarym i zdegradowanym. Teraz wygląda zupełnie inaczej. Uważam też, że zacieśniła się więź mieszkańców z miastem - mówi Tomasz Andrukiewicz.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna