Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół wieku społecznej pracy dla Łomży

Redakcja
Odznaczone Gloria Artis: Donata Godlewska, autorka monografii Łomży (z lewej) i Teresa Adamowska, malarka, autorka "Łomżyńskiego Betlejem”
Odznaczone Gloria Artis: Donata Godlewska, autorka monografii Łomży (z lewej) i Teresa Adamowska, malarka, autorka "Łomżyńskiego Betlejem”
Region Spotkali się z miłości do rodzinnych stron, z chęci powrotu do lat szkolnych, z zamiarem pracy dla ocalenia historii i tradycji - mówi Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej o gronie osób, które 11 listopada 1958 roku utworzyło TPZŁ.

Przez pół wieku zmieniały się zarządy, przychodzili i odchodzili członkowie. Niezmienna pozostała miłość do Łomży, która łączy członków i sympatyków towarzystwa.

Pół wieku pracy

Grono założycieli TPZŁ tworzyli: Halina Miroszowa, Jan Kisiel, Franciszek Kamiński (jedyni żyjący członkowie - założyciele) oraz Edward Ciborowski (wybrany przewodniczącym towarzystwa), Henryk Cieśluk i Wacław Saciłowski - wiceprzewodniczący, Regina Dębnicka - sekretarz i Danuta Wyrzykowska - skarbnik. Deklaracje członkowskie złożyło 110 osób.

Od zawsze towarzystwo zajmowało się sprawami dla Łomży najważniejszymi: na początku nawet wnioskowało o przyspieszenie budowy dróg i ulic czy budowę linii kolejowej Łomża-Kolno-Pisz. Przyczyniło się do założenia Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów czy Drużyny ZHP Weteranów Ziemi Łomżyńskiej im. Leona Kaliwody.

Współorganizowało ponad 20 sesji naukowych i popularnonaukowych z zakresu gospodarki, kultury i historii. Współuczestniczyło, m.in. w odtworzeniu sztandaru gimnazjum męskiego, budowie pomnika żołnierzy 33. pp, pomnika Harcerek i Harcerzy, popiersia prof. B. Winiarskiego, nagrobka prof. Cz. Lustycha, w odbudowie i odsłonięciu zdewastowanego pomnika Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim.

Odsłonięto kilkanaście tablic, np. w roku 1958 głaz poświęcony pamięci wychowanków i uczniów średnich szkół łomżyńskich, którzy zginęli w walce o wyzwolenie, o szkołę polską i język polski (pl. Kościuszki).

Towarzystwo wydaje książki i periodyki. W tym roku ukaże się 44. książka i 15. numer "Wiadomości Łomżyńskich".

Koncert na jubileusz

50-lecie istnienia towarzystwo świętowało dwa dni. Przyjechali przedstawiciele wszystkich 14 oddziałów funkcjonujących na terenie kraju. Wielu z nich jest z Łomżą związanych tylko przez urodzenie.

- Przede wszystkim rodzice mi o tej Łomży opowiadali, ojciec mnie tu przywoził regularnie, żyli wspomnieniami - opowiada Janusz Sokołowski, działacz TPZŁ z Gdańska. - Tu kupiłem pierwszą harcerską rogatywkę. I gdy wszyscy wokół chwalili się tymi swoimi Tczewami czy Wodzisławiami, to ja zacząłem szukać informacji o swojej Łomży.

- Przyjechała nawet do nas pani, która tylko przez Łomżę przejeżdżała i uznała miasto za piękne. Potem przyjechała na procesję Bożego Ciała, teraz na koncert Mazowsza - dodaje Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes TPZŁ. - Łomża jest miastem, które działa jak magnes. Najlepiej to powiedziała Halina Miroszowa: "Dzięki ci, miasto, że jesteś".

Odbył się koncert jubileuszowy Waldemara Malickiego, który zagrał z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Ok. stu najbardziej zasłużonych członków otrzymało Medale 50-lecia, a dwie osoby Gloria Artis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna