Pół wieku społecznej pracy dla Łomży

Redakcja
Odznaczone Gloria Artis: Donata Godlewska, autorka monografii Łomży (z lewej) i Teresa Adamowska, malarka, autorka "Łomżyńskiego Betlejem”
Odznaczone Gloria Artis: Donata Godlewska, autorka monografii Łomży (z lewej) i Teresa Adamowska, malarka, autorka "Łomżyńskiego Betlejem”
Udostępnij:
Region Spotkali się z miłości do rodzinnych stron, z chęci powrotu do lat szkolnych, z zamiarem pracy dla ocalenia historii i tradycji - mówi Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej o gronie osób, które 11 listopada 1958 roku utworzyło TPZŁ.

Przez pół wieku zmieniały się zarządy, przychodzili i odchodzili członkowie. Niezmienna pozostała miłość do Łomży, która łączy członków i sympatyków towarzystwa.

Pół wieku pracy

Grono założycieli TPZŁ tworzyli: Halina Miroszowa, Jan Kisiel, Franciszek Kamiński (jedyni żyjący członkowie - założyciele) oraz Edward Ciborowski (wybrany przewodniczącym towarzystwa), Henryk Cieśluk i Wacław Saciłowski - wiceprzewodniczący, Regina Dębnicka - sekretarz i Danuta Wyrzykowska - skarbnik. Deklaracje członkowskie złożyło 110 osób.

Od zawsze towarzystwo zajmowało się sprawami dla Łomży najważniejszymi: na początku nawet wnioskowało o przyspieszenie budowy dróg i ulic czy budowę linii kolejowej Łomża-Kolno-Pisz. Przyczyniło się do założenia Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów czy Drużyny ZHP Weteranów Ziemi Łomżyńskiej im. Leona Kaliwody.

Współorganizowało ponad 20 sesji naukowych i popularnonaukowych z zakresu gospodarki, kultury i historii. Współuczestniczyło, m.in. w odtworzeniu sztandaru gimnazjum męskiego, budowie pomnika żołnierzy 33. pp, pomnika Harcerek i Harcerzy, popiersia prof. B. Winiarskiego, nagrobka prof. Cz. Lustycha, w odbudowie i odsłonięciu zdewastowanego pomnika Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim.

Odsłonięto kilkanaście tablic, np. w roku 1958 głaz poświęcony pamięci wychowanków i uczniów średnich szkół łomżyńskich, którzy zginęli w walce o wyzwolenie, o szkołę polską i język polski (pl. Kościuszki).

Towarzystwo wydaje książki i periodyki. W tym roku ukaże się 44. książka i 15. numer "Wiadomości Łomżyńskich".

Koncert na jubileusz

50-lecie istnienia towarzystwo świętowało dwa dni. Przyjechali przedstawiciele wszystkich 14 oddziałów funkcjonujących na terenie kraju. Wielu z nich jest z Łomżą związanych tylko przez urodzenie.

- Przede wszystkim rodzice mi o tej Łomży opowiadali, ojciec mnie tu przywoził regularnie, żyli wspomnieniami - opowiada Janusz Sokołowski, działacz TPZŁ z Gdańska. - Tu kupiłem pierwszą harcerską rogatywkę. I gdy wszyscy wokół chwalili się tymi swoimi Tczewami czy Wodzisławiami, to ja zacząłem szukać informacji o swojej Łomży.

- Przyjechała nawet do nas pani, która tylko przez Łomżę przejeżdżała i uznała miasto za piękne. Potem przyjechała na procesję Bożego Ciała, teraz na koncert Mazowsza - dodaje Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes TPZŁ. - Łomża jest miastem, które działa jak magnes. Najlepiej to powiedziała Halina Miroszowa: "Dzięki ci, miasto, że jesteś".

Odbył się koncert jubileuszowy Waldemara Malickiego, który zagrał z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Ok. stu najbardziej zasłużonych członków otrzymało Medale 50-lecia, a dwie osoby Gloria Artis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie