Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie boją się technologicznych nowinek. Z roku na rok coraz bardziej się do nich przekonujemy

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy z chęcią sięgają po nowinki technologiczne – w 2021 r. było ich 66 proc., a obecnie to 78 proc.
Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy z chęcią sięgają po nowinki technologiczne – w 2021 r. było ich 66 proc., a obecnie to 78 proc. Karolina Misztal
80 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że nowe technologie i cyfryzacja mogą pomóc rozwiązać najważniejsze problemy przed jakimi stoi Polska - wynika z raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0”.

Najnowsza, czwarta już edycja raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0”, dotyczącego stosunku Polaków do nowych technologii, przygotowana została przez Fundację Digital Poland wraz z firmę GfK Polonia.

Rośnie liczna Polaków przekonanych do nowych technologii

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy z chęcią sięgają po nowinki technologiczne – w 2021 r. było ich 66 proc., a obecnie to 78 proc.

W ciągu ostatniego roku o 16 pkt. proc. zmniejszyła się również liczna osób, które uważają, że technologia tworzy sztuczny świat. Zmianę widać także w nastawieniu do robotyzacji. Nadal 41 proc. badanych ankietowanych uważa, że automatyzacja jest zagrożeniem dla miejsc pracy, ale ich liczba spadła o 12 pkt. proc. w stosunku do 1. edycji badania sprzed czterech lat.

Obecnie tylko 6 proc. Polaków uważa, że cyfryzacja i nowe technologie są niepotrzebne.

Umiejętności cyfrowe to lepsza praca

Aż 95 proc. ankietowanych jest zadania, że umiejętności cyfrowe pomagają znaleźć lepszą, lepiej płatną pracę. Z kolei według 67 proc. badanych pracodawcy za mało inwestują w szkolenia i pracowników.

Z jakimi problemami musi poradzić sobie Polska?

Polaków zapytano także o to, co ich zdaniem utrudnia życie w naszym kraju. W tegorocznej liście strategicznych wyzwań najwyższe miejsca zajęły problemy drożyzny (93 proc.), starzejącego się społeczeństwa (91 proc.), nadwagi (85 proc.), zbyt długich kolejek do lekarzy (84 proc.), uciążliwej pogody (83 proc.) czy zbyt dużej liczby wypadków na drogach (83 proc.).
Wśród czołowych wyzwań znajduje się również brak dostępu młodych osób do mieszkań (80proc., wzrost o 8 p.p. vs 2021r.).

Spośród wyzwań dotyczących przemysłu i innowacji, na czołowe miejsce wysuwa się problem niskiego wykorzystania produktów z recyklingu (77 proc.), a tuż za nim plasuje się brak wsparcia rozwoju technologii, badań i innowacyjności (72 proc.) oraz wspomniany wcześniej brak inwestycji pracodawców w umiejętności pracowników (67 proc.).

W ostatniej dziesiątce znajdują się wyzwania dotyczące braku dostępu do szybkiej infrastruktury telekomunikacyjnej (48 proc., spadek o 6 p.p. vs 2021r.) oraz zbyt małego wykorzystania cyfryzacji i nowych technologii (55 proc.)

Ratunkiem nowe technologie?

Obecnie 80 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że nowe technologie i cyfryzacja mogą pomóc rozwiązać najważniejsze problemy, przed jakimi stoi Polska.

Polacy uważają również, że cyfryzacja i nowe technologie mogą pomóc zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko (93 proc.). Najwięcej, bo aż 95 proc. badanych uważa, że państwo powinno wspierać rozwój cyfryzacji i nowych technologii, które pomagają rozwiązać problemy przed jakimi stoi nasz kraj.

Polskie społeczeństwo jest też zdania (88 proc.), że nowe technologie i cyfryzacja mogą wesprzeć transformację energetyczną Polski, czyli przejście z węgla na Odnawialne Źródła Energii (OZE) i energię jądrową.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy nie boją się technologicznych nowinek. Z roku na rok coraz bardziej się do nich przekonujemy - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna