MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy się zadłużają. Najwyższą dynamiką wzrostu charakteryzowały się pożyczki do 500 zł

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wartość nowo udzielonych pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych odnotowała wzrost –  informuje BIK.
Wartość nowo udzielonych pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych odnotowała wzrost – informuje BIK. Karolina Misztal/ Polska Press
– W październiku 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 295,3 tys. nowych pożyczek na wartość 750 mln zł. Średnia wartość nowo udzielonej w październiku 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 278 zł – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Wartość nowo udzielonych pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych odnotowała wzrost, z czego najwyższą dynamiką wzrostu charakteryzowały się pożyczki z przedziału do 500 zł.

Spis treści

Najwyższa dynamika wzrostu pożyczek do 500 zł

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, w październiku 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 295,3 tys. nowych pożyczek na wartość 750 mln zł. Średnia wartość nowo udzielonej w październiku 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2278 zł i była o 1,8 proc. niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w październiku 2021 r.

Jak podano dalej, w październiku 2022 r., w porównaniu do października 2021 r., w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o (+9,9 proc.). Natomiast w ujęciu liczbowym udzieliły ich o (+9,2 proc.) więcej. 

– Wartość nowo udzielonych pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych odnotowała wzrost. Najwyższą dynamiką wzrostu charakteryzowały się pożyczki z przedziału do 500 zł (+14,7 proc.). W ujęciu liczbowym ujemną dynamikę odnotowały pożyczki z przedziału powyżej 5 tys. zł. (-1,1 proc.). Najwyższa dodatnia dynamika cechowała pożyczki do 500 zł (+13 proc.) – napisano.

W październiku 2022 r. 42,4 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły jednak tylko 10,4 proc. udzielonych pożyczek. W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 45 proc. liczby udzielonego finansowania. – W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty do 1 tys. zł miały jedynie 10,1 proc. udział w sprzedaży – dodano.

Polacy nie chcą się zadłużać?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Federacji Konsumentów i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wynika, że Polacy nie chcą się zadłużać. 57 proc. badanych nie przewiduje zaciągnięcia zobowiązania finansowego w najbliższych trzech miesiącach. Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja jednak oszczędzaniu. Z przeprowadzonego badania wynika, że czterech na pięciu badanych w ostatnim roku odnotowało zwiększenie się comiesięcznych kosztów życia w gospodarstwie domowym.

Ponad połowa Polaków zakłada, że ich poziom życia obniży się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Czterech na pięciu badanych odnotowało wzrost opłat i rachunków w gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy, natomiast problemy ze spłatą stałych miesięcznych zobowiązań dostrzega co szósty badany. Może to oznaczać, że w najbliższym czasie konsumenci będą poszukiwać możliwości dodatkowego finansowania – podkreśla Agnieszka Wachnicka, Prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Badanych zapytano także, czy rozważają zadłużenie w celu utrzymania dotychczasowego poziomu życia. Tylko 8 proc. osób deklaruje chęć wzięcia pożyczki z tego powodu. Kolejne 24 proc. nie wyklucza, że zdecyduje się na taki krok. – Seniorzy są grupą, którą najbardziej sceptycznie podchodzi do zadłużania. Nie tylko najbardziej zdecydowanie odrzucają możliwość zaciągnięcia zobowiązania w przyszłości, ale także najrzadziej wnioskowali o kredyt lub pożyczkę w ciągu ostatniego roku – zauważa Wachnicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy się zadłużają. Najwyższą dynamiką wzrostu charakteryzowały się pożyczki do 500 zł - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna