Lockdown wywołał dużą niepewność zatrudnienia wśród pracowników – pokazują dane Personnel Service. Czy ziści się czarny scenariusz pesymistów? I z czym wiąże się lęk przed utratą pracy?
Epidemia koronawirusa potęguje niepewność na rynku pracy. Statystyki pokazują, że mniej pracodawców rekrutuje na nowe stanowiska. Według prognoz ekspertów okres jesienno-zimowy może przynieść kolejną falę zwolnień, tak więc obawy pracowników związane zatrudnieniem są jak najbardziej uzasadnione.
Lęk przed utratą pracy stał się przedmiotem badań już w latach 70. XX wieku. Na polskim gruncie zajmowała się nim m.in. Chirkowska-Smolak (patrz Chirkowska-Smolak T., Grobelny J., „Przemiany współczesnego rynku pracy – w stronę niepewności"), według której na poczucie lęku przed utratą zatrudnienia wpływają takie czynniki, jak:
- rodzaj umowy
- czas trwania umowy
- typ zatrudnienia
- ogólna sytuacja na rynku pracy
- kwestie zdrowotne
- uwarunkowania osobowościowe
- uwarunkowania rodzinne
Przeważnie mniejsze obawy związane z utratą pracy mają osoby przekonane o tym, że posiadają kompetencje pożądane przez pracodawców. Jednak obawy związane z życiem zawodowym mogą być silniejsze wśród osób, które mają dodatkowe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny, rodzinę na utrzymaniu (np. gdy pracuje tylko jeden członek rodziny), studia do opłacenia czy problemy z utrzymaniem płynności finansowej (np. ze względu na niską pensję).
Jak wskazuje Karolina Sęczkowska, autorka artykułu „Lęk przed utratą pracy a problemy psychosomatyczne człowieka", lęk przed utratą pracy może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia i efektywności pracy. (Patrz "Problemy Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Teoria i Praktyka" 2019/2.) Osoby obawiające się utraty zatrudnienia żyją w permanentnym stresie. A to prowadzi do:
- zmniejszenia satysfakcji z pracy
- obniżenia poziomu zdrowia fizycznego i psychicznego
- spodku efektywność i produktywności w miejscu pracy
- większej rotacji pracowników
- malejącego poziomu zaufania do firmy
W efekcie pracownicy mogą mniej angażować się w swoje obowiązki, częściej brać dni wolne, popadać w stany depresyjne, a nawet częściej chorować. Dość powszechne są u nich takie symptomy, jak: ból głowy, brak apetytu, zaburzenia równowagi, problemy ze snem czy przyspieszone bicie serca. Im dłużej utrzymuje się lęk przed utratą pracy, tym bardziej nasilają się objawy psychosomatyczne.
Warto wiedzieć również:
Ponieważ pracodawcom coraz trudniej jest znaleźć pracowników o odpowiednich kompetencjach, niepewność zatrudnienia może rosnąć. Obecnie jednak głównym czynnikiem wpływającym na rynek pracy jest epidemia koronawirusa. Przez nią niepewność coraz więcej osób odczuwa lęk przed utratą pracy.
Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?