Policja bezradna wobec nienawiści

(mk, kpb)
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski (w środku) przyjechał wczoraj na kirkut w Wysokiem Mazowieckiem. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że antysemickie ataki są coraz częstsze.
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski (w środku) przyjechał wczoraj na kirkut w Wysokiem Mazowieckiem. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że antysemickie ataki są coraz częstsze.
Udostępnij:
Kiedy posłowie z sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych planowali wyjazdową sesję w Białymstoku, w Wysokiem Mazowieckiem nieznani sprawcy wymalowali swastyki i szubienice na macewach i pomniku żydowskiego cmentarza.

- Mam nadzieję, że nie była to żadna prowokacja związana z naszym przyjazdem - zastanawiał się wczoraj poseł Miron Sycz, wiceprzewodniczący tej sejmowej komisji.

O to akurat można być raczej spokojnym. Nikt tego aktu wandalizmu nie wiąże z wczorajszą wizytą posłów w Białymstoku. Jednak trudno było o lepsze wprowadzenie do problemu, z jakim w woj. podlaskim borykamy się już od ub. r. Od jesieni 2011 r. mamy do czynienia z masowym wręcz atakiem na miejsca kultu i pamięci mniejszości narodowych, jak i samych ich przedstawicieli. Ostatni raz z niedzieli na poniedziałek na żydowskim cmentarzu w Wysokiem Mazowieckiem.

Śledztwa bez efektów

Wczoraj w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się posłowie komisji mniejszości z przedstawicielami tychże mniejszości w woj. podlaskim. Do Wysokiego Mazowieckiego zaś, spotkać się z miejscową młodzieżą i władzami, przyjechał Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

- Niestety, zdarzają się takie złe rzeczy, a w ostatnim roku w tym regionie one się nasiliły - tłumaczy. - Nie wiem co to za ludzie mogli to zrobić, ale może być to ta sama grupa ludzi. Nie chcę więcej o tym mówić, bo to nie są moje kompetencje. Niech tu głos zabierze policja.

A ta wciąż milczy i nie komentuje postępów w dochodzeniu, zasłaniając się dobrem śledztwa. Inspektor Sławomir Mierzwa, komendant wojewódzki policji w Białymstoku, na temat postępów pracy policji w przypadku aktów nienawiści wobec mniejszości - nie miał nic do powiedzenia, poza zdawkowymi stwierdzeniami, że "toczy się postępowanie, robimy wszystko, żeby sprawcy zostali ujęci", albo, że "gospodarzem postępowania jest tutaj prokuratura i to ją trzeba o postępy pytać".

- Nie unikniemy aktów ksenofobii, rasizmu, ale ważne jest, żeby szybko na nie reagować, żeby ten głos był słyszalny - mówiła tymczasem wczoraj Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. - Niepokojące jednak jest to, że takie sprawy są najczęściej albo umarzane, albo przez sąd uznawane za czyny o niskiej społecznej szkodliwości. Myślę, że to należałoby zmienić.

Farba zmyta, ale nie wstyd

- Miejskie służby już zmyły farbę - podkreśla Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego. - Wczoraj pracownicy pomalowali też pamiątkowy pomnik. Po obelżywych napisach nie ma śladu.
Ślad jednak pozostanie w pamięci młodych ludzi, którzy wczoraj porządkowali kirkut.

Ramię w ramię pracowali uczniowie z Wysokiego Mazowieckiego i Wielokulturowego Liceum Humanistycznego w Warszawie. - To co się stało jest haniebne i karygodne - podkreśla Julia Zagórka, licealistka z Warszawy. - Przyjechaliśmy tu, bo wspólne sprzątanie to jedyny sposób, by pokazać, że nie zgadzamy się na nietolerancję.

Ale jak wskazują informacje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczba ataków rasistowskich z każdym rokiem rośnie.

- W 2010 roku takich ataków odnotowaliśmy 78, w tym 45 na mniejszości. Rok temu było już 90 takich spraw, w tym 50 na mniejszości, z czego 10 dotyczyło woj. podlaskiego - przypomniała wczoraj w Białymstoku Danuta Głowacka-Mazur departamentu kontroli MSW.

Sprawca żadnego z tych czynów nie został jak dotąd pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie