Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci masowo biorą zwolnienia L4. Jest na nich już 700 funkcjonariuszy. W weekend część zamierza honorowo oddać krew

(ika)
Służbę nocną z wtorku na środę w KPP Wysokie Mazowieckie pełnił tylko dyżurny, a na jedyny patrol wyjechał komendant powiatowy z naczelnikiem wydziału prewencji (zdjęcie ilustracyjne).
Służbę nocną z wtorku na środę w KPP Wysokie Mazowieckie pełnił tylko dyżurny, a na jedyny patrol wyjechał komendant powiatowy z naczelnikiem wydziału prewencji (zdjęcie ilustracyjne). Grzegorz Olkowski
Przełożeni uzupełniają luki przesuwając policjantów z innych komórek. Nie wszystkich funkcjonariuszy da się jednak prosto zastąpić. Nie wystarczy mundur, notatnik i bloczek mandatowy.

– Ta sytuacja powoduje obciążenie pozostałych policjantów dodatkowymi obowiązkami. Wszyscy są też przygotowani do wykonywania czynności związanych ze służbą zewnętrzną – komentuje falę zwolnień lekarskich nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Ile zarabia policjant? Jakie są wynagrodzenia, premie i stawki w policji? Wszystko zależy od stanowiska. Sprawdź raport - lista płac w policji 2019 pokazuje, ile zarabiają mundurowi. W zestawieniu oficjalne z policja.pl i zarobki netto, tzw. "na rękę".

Ile zarabia policjant? Zarobki policjantów wg stanowisk - li...

Zapewnia, że ciągłość służby jest zapewniona. Nie jest tak, że na danym terenie nie pojawi się żadnej patrol.

Nie da się jednak ukryć, że jest ich mniej.

Ciąg dalszy na następnej stronie

Czy dostałbyś się do policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Jarosław Zieliński: Nie wiem, dlaczego nagle policjanci tak masowo chorują, może to jesienna pogoda

Policjanci na zwolnieniach L4. Największa epidemia jest w powiecie sokólskim i kolneńskim

Średnio w całym woj. podlaskim w środę 7 listopada na zwolnieniu było już około 700 policjantów, czyli ponad 26 proc. funkcjonariuszy. W poszczególnych komendach wygląda to inaczej. W niektórych została praktycznie tylko kadra kierownicza.

Policjanci masowo biorą zwolnienia. Epidemia wśród policjantów. W woj. podlaskim ponad 600 funkcjonariuszy wzięło L4

Policjanci masowo biorą zwolnienia. Epidemia wśród policjant...

Najgorzej sytuacja wciąż przedstawia się w KPP w Sokółce. Choruje tam ponad 50 proc. policjantów. Podobnie w Kolnie (49,3 proc.). Poważne braki kadrowe ma również KPP Sejny (42 proc.), KPP Mońki (ponad 38 proc.). Na L4 jest co czwarty suwalski i białostocki policjant. W KMP Łomży – prawie co trzeci. W KPP Wysokie Mazowieckie - 19,6 proc.

Sytuacja jest dynamiczna. W KPP w Bielsku Podlaskim masowych zwolnień lekarskich na razie nie ma. Nie wykluczony jest protest w innej formie.

– Z naszych informacji wynika, że sporo tamtejszych policjantów deklaruje udział w akcji „Poleje się krew” 9 i 10 listopada. To wiąże się z dniem wolnym od służby w dniu honorowego oddania krwi – tłumaczy podinsp. Wojciech Chociej, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów w woj. podlaskim.

Chęci to jedno. Na udział w akcji musi wyrazić przełożony. W obecnej sytuacji, gdy z powodu L4 w garnizonie brakuje 1/4 funkcjonariuszy jest to wątpliwe.

Szef podlaskiej policji nie planuje kontroli zwolnień lekarskich

Historia formacji czegoś takiego nie notowała. Oficjalnie nikt nie mówi wprost, że to element akcji protestacyjnej. Ale trudno nie wiązać faktów. Funkcjonariusze czują się przemęczeni, rozdrażnieni i zlekceważeni. Oficjalnie protestują od lipca, a rządzący wciąż nie spełnili ich postulatów (m.in. podwyżek, przywrócenie pełnopłatnych zwolnień i wcześniejszej emerytury).

„Dialog nie istnieje”, „chcą nas wziąć na przeczekanie” – mówią policjanci.

Protest służb mundurowych w województwie podlaskim. W budżetówce wciąż wrze. Szykują się wyjść na ulice (zdjęcia)

– Trzeba wyjść z założenia, że policjanci i lekarze są ludźmi uczciwymi. Nie przewiduję żadnych kontroli zwolnień lekarskich. W tej chwili mamy inne, dużo ważniejsze problemy do rozwiązania. I na nich się skupiamy – mówi komendant wojewódzki, nadinsp. Daniel Kołnierowicz.

Na bieżąco analizuje sytuacje i przesuwa policjantów z innych komórek (m. in. pionów kryminalnych, czy prewencji). Trzeba bowiem zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców.

Nie wszystkich funkcjonariuszy da się jednak prosto zastąpić. Na przykład tych z wydziałów ruchu drogowego, gdzie sytuacja kadrowa jest wręcz tragiczna. Nie wystarczy mundur, notatnik i bloczek mandatowy.

– Policjanci, którzy pracują w ruchu drogowym, muszą posiadać specjalistyczne przeszkolenie do obsługi np. wideorejestratorów, urządzeń do pomiaru prędkości, załatwiania bardziej skomplikowanych zdarzeń drogowych, jak wypadki – podkreśla podinsp. Wojciech Chociej.

Strajk włoski w Policji to już fakt. Protest policjantów trwa. Czy to odbije się na naszym bezpieczeństwie?

Jarosław Zieliński: Nie wiem, dlaczego nagle policjanci tak masowo chorują, może to jesienna pogoda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna