Policjanci z łomżyńskiej komendy testują nowatorskie urządzenia e-Notatnik

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W pilotażu w całej Polsce udział bierze łącznie około pół tysiąca policjantów oraz osób odpowiedzialnych za szeroko pojmowaną organizację służby
W pilotażu w całej Polsce udział bierze łącznie około pół tysiąca policjantów oraz osób odpowiedzialnych za szeroko pojmowaną organizację służby KGP
To narzędzie informatyczne ma zrewolucjonizować dotychczasowy sposób gromadzenia i przetwarzania informacji zebranych w czasie służby. Jest przeznaczone dla policjantów realizujących zadania „na ulicy” . E-Notatnik testują już mundurowi z Łomży.

W sumie w pilotażu biorą udział cztery wytypowane komendy z całej Polski. Komenda w Łomży jest jedyną z woj. podlaskiego - pozostałe to KPP w Myślenicach z woj. dolnośląskiego, Komenda Rejonowa Policji Warszawa V oraz Wydział Ruchu Drogowego komendy stołecznej. To w sumie około 500 policjantów oraz osób odpowiedzialnych za organizację służby.

- Komenda Miejska Policji w Łomży otrzymała 37 urządzeń. Trafiły one do policjantów służby ruchu drogowego, służb patrolowych i dzielnicowych - wymienia podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Czytaj też:

E-Notatnik to mobilne urządzenie. Za jego pośrednictwem funkcjonariusze mogą nie tylko sprawdzić policyjną bazę danych, ale też otrzymać zadania do służby i zdobyć inne ważne informacje do realizacji czynności służbowych.

W podlaskim garnizonie służy ponad 3,2 tys. funkcjonariuszy i ponad 900 pracowników cywilnych. W kraju to w sumie blisko 130 tys. osób. Ze względu na skalę i zakres projekt podzielono na trzy funkcjonalne moduły: zadaniowy, dokumentacyjny oraz moduł dokumentacji akcesoryjnej z przebiegu służby (np. notatki, raporty, zestawienia itp.). Na razie testowany jest pierwszy.

Pozwoli na rezygnację z ceduły patrolowej (dokument zawierający charakterystykę rejonu, przebieg tras patrolowych czy wykaz miejsc zagrożonych), a jednocześnie - takie są plany - ograniczy o blisko 1/3 zapisy w dotychczasowym konwencjonalnym notatniku służbowym, który tak silnie wrósł w obraz umundurowanego policjanta.

- Od zawsze najważniejsze zgromadzone informacje policjanci zapisywali i dokumentowali chociażby w notatnikach. Nie wszystkie pozyskane dane automatycznie znajdywały się w systemach. Teraz, pierwszy raz w historii policji, ma to się zmienić. E-Notatnik to nowość i narzędzie, które wraz z wdrożeniem nowego systemu, z pewnością ułatwi i przyspieszy procedury związane z dokumentowaniem, ale też dostępem do informacji - ocenia podinsp. Krupa.

Zobacz także:

Taki jest właśnie cel projektu: poprawa efektywności wykorzystania czasu służby i nadzoru nad nią, usprawnienie nadzoru nad przepływem informacji oraz poprawa efektywności czynności realizowanych w postępowaniach procesowych, operacyjnych i administracyjnych.

Z założenia chodzi bowiem o zapewnienie właściwego obiegu informacji na potrzeby policji, ale też podmiotów z którymi współpracuje, np. w ramach System Powiadamiania Ratunkowego.

- System ten musi zapewniać szybkość, łatwość dostępu, wiarygodność dostarczanych informacji, ich bezpieczeństwo, a przy tym optymalizować koszty przetwarzania danych pojmowane, zarówno przez pryzmat wyposażenia technicznego, jak też zasobów ludzkich - tłumaczy insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Czy e-Notatnik się sprawdzi w praktyce? Na wnioski na razie za wcześnie. Pilotaż ruszył 27 marca. O ostatecznym kształcie funkcjonalnym projektu decydować będą opinie użytkowników, a więc policjantów pełniących służbę bezpośrednio „na ulicy”.

- Rozwiązanie zdaje się być przełomowym, nie tylko w skali polskiej policji, ale również w skali europejskiej, albowiem w ramach współpracy międzynarodowej dokonano szerokiego rozpoznania dotyczącego funkcjonowania podobnych rozwiązań w policjach europejskich - podkreśla insp. Ciarka.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie