Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policzyli to, co fruwa. Galeria zdjęć

Dorota Biziuk [email protected]
W ciągu dwóch godzin uczestnicy akcji natrafili na 14 gatunków ptaków.

Policzyli to, co fruwa

Jakie ptaki zimują w Polsce i czy sikorka jest większa od gila - tego m.in. dowiedzieli się uczestniczy ptakoliczenia, którzy w sobotę wędrowali po Puszczy Knyszyńskiej.

Grupa, wśród której byli uczniowie I LO w Białymstoku, spotkała się przed południem w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu.

- Zanim wyruszymy w teren, uczestnicy akcji otrzymają kilka praktycznych wskazówek dotyczących liczenia ptaków - powiedziała Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu.

Przewodnikiem grupy był Marcin Dojlida, przyrodnik i ornitolog z Puszczy Knyszyńskiej, a zarazem członek Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Komitetu Ochrony Orłów.

Widzieć i słyszeć
Grupa, zaopatrzona w lornetki, aparaty fotograficzne i notatniki, pokonała dystans liczący kilka kilometrów. Trasa prowadziła wzdłuż rzeki Supraśl, a następnie w pobliżu rezerwatu Krzemienne Góry.
- Obserwatorzy ptaków muszą mieć dobry wzrok i jeszcze lepszy słuch. Osoby wychowane z dala od przyrody są głuche i ślepe - stwierdził Marcin Dojlida.

W ciągu dwóch godzin uczestnicy akcji natrafili na 14 gatunków ptaków.

- Jest zima, zatem można było się spodziewać takiego wyniku. Na swojej drodze spotkaliśmy m.in. dzwońce, kaczki, gile, sikorki, trznadle, kruki, dzięcioła i kowalika. Widzieliśmy też samicę czernicy, która rzadko zimuje w tym miejscu. Najliczniejszą grupą zdecydowanie były kaczki - podsumował ornitolog z Puszczy Knyszyńskiej.

Powtórka na wiosnę
Sobotnia akcja w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej to efekt zgłoszenia tego terenu (jako obszaru podlegającemu ochronie Natura 2000) do ogólnopolskiego projektu "Bliżej natury". Jego koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które organizuje zimowe ptakoliczenie.
- W ramach wspomnianego projektu przeszkolono 150 wolontariuszy w całym kraju z obszarów Natura 2000. Miałam okazję znaleźć się w tej grupie. Teraz każdy z przeszkolonych wolontariuszy musi zmobilizować 10 uczniów, którzy zostaną animatorami przyrody. Stąd obecność licealistów na dzisiejszym ptakoliczeniu - powiedziała dyrektor Joanna Kurzawa.

Zimowa akcja liczenia ptaków jest organizowana w ostatni weekend stycznia. - Ze względów technicznych przygotowaliśmy ją tydzień wcześniej. Taki scenariusz też jest dopuszczalny. Raport z naszej wyprawy trafi do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - dodała Joanna Kurzawa.
Kolejne ptakoliczenie w PKPK odbędzie się w kwietniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna