We wtorek (5.10) rektor Politechniki Białostockiej wraz z dyrektorami Białowieskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego i Wigierskiego Parku Narodowego, podpisali list intencyjny rozpoczynający stałą współpracę poprzez zawiązanie partnerstwa.
– Ideą porozumienia ma być przede wszystkim efektywniejsza wymiana doświadczeń i rozwiązań, które byłyby przydatne w funkcjonowaniu, nie tylko wybranego jednego parku, ale również pozostałych. Parki narodowe to nasze szczególne dobro. Zatem każdemu z nas na sercu leży ich utrzymanie i rozwój. Jestem przekonana, że Politechnika Białostocka może się do tego istotnie przyczynić – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.
Obszarów, na jakich ma być realizowana współpraca, będzie wiele. Jednym z pomysłów jest opracowanie przez uczelnię innowacyjnych systemów koszenia terenów podmokłych. Będzie się tym zajmował autonomicznych pojazd.
– Dron lecący na uwięzi nad ratrakiem będzie analizował teren, wykrywał zagrożenia i informował operatora o ewentualnych legowiskach zwierząt, zagrożeniach wynikających z występowania terenów podmokłych, grzęzawisk czy bagien. Decyzje podejmowane przez operatora sprawią, że proces agrotechniczny związany z koszeniem tych terenów, będzie bezpieczny – przyznaje prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.
By było ekologiczne, maszyna zostanie wyposażona w systemy pozwalające na zasilanie paliwami alternatywnymi.
Współpraca przewiduje również pomoc w zakresie restytucji żubra w Polsce.
- W hodowli restytucyjnej niezwykle ważne jest wsparcie inżynieryjno-techniczne. Wszelkie nowinki pozwolą nam lepiej zarządzać największą wolnożyjącą populacją żubrów - mówi dr Michał Krzysiak, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.
Uczelnia będzie mogła również przyczynić się do promocji regionu poprzez opracowanie nowoczesnej infrastruktury turystycznej na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.
– Liczę też na to, że Narwiański Park Narodowy stanie się miejscem realizacji projektów naukowych badawczych, które będą analizowały i pokazywały procesy przyrodnicze zachodzące na terenie naszego parku. – zdradza mgr inż. Grzegorz Piekarski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego.
Z kolei Tomasz Huszcza, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego upatruje we współpracy szansę na stworzenie przez pracowników uczelni systemu monitorowania zanieczyszczenia wody. A że korzyści będą obopólne, to studenci kilku kierunków Politechniki Białostockiej będą mogli pogłębiać swoją wiedzę w praktyce, prowadząc prace monitoringu oraz prace badawcze.
Parki mają wspólnie przygotować listę problemów, które mogliby rozwiązać pracownicy Politechniki Białostockiej. To również zaowocuje proponowaniem tematów prac inżynierskich i dyplomowych, które znajdą rozwiązania zagadnień poruszanych przez parki, a jednocześnie pokażą studentom praktyczny wymiar zdobywanej przez nich wiedzy.
Zobacz też:
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?