Politycy pod białostockim pomnikiem. Bóg, honor i orzeł w koronie [FOTO]

Urszula Bisz [email protected]
Byliśmy przed pomnikiem już w niedzielę wieczorem, gdy uczestnicy protestu, w tym autorzy nowego napisu, dopiero się organizowali. Oficjalnie media powiadomili w poniedziałek rano.
Byliśmy przed pomnikiem już w niedzielę wieczorem, gdy uczestnicy protestu, w tym autorzy nowego napisu, dopiero się organizowali. Oficjalnie media powiadomili w poniedziałek rano.
Udostępnij:
Zamiast nas uhonorować, podziękować, czeka nas straszenie, męczenie - oburza się Józef Nowak z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Był jednym z protestujących przed pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, przy pl. Uniwersyteckim w Białymstoku. Bronili zawieszonych tam przez siebie napisu "Bóg, Honor, Ojczyzna" i korony na głowie orła wieńczącego obelisk.

Chcieli, by pomnik był polski

Te miały być zdjęte w nocy z niedzieli na poniedziałek decyzją władz Białegostoku. Przedstawiciele Społecznego Komitetu ds. Dekomunizacji Pomnika w Białymstoku umieścili je tam, ponieważ obelisk powstał w 1975 r. i został poświęcony bohaterom w walce o Polskę Ludową.

- Pomnik polski prawdziwy to jest pomnik z orłem w koronie i dewizą Polaków "Bóg, Honor, Ojczyzna" - stwierdził Tadeusz Waśniewski, prezes Społecznego Komitetu ds. Dekomunizacji Pomnika w Białymstoku. - Przecież nie my sobie to robimy. Chcemy uhonorować w Białymstoku tych, którzy ginęli za wolną Polskę.

Jak dodają przedstawiciele komitetu, dwa lata walczyli o to, by na pomniku pojawiła się dewiza i korona. Odpowiedzi na wszystkie pisma skierowane do prezydenta Białegostoku, ministrów oraz Wojewódzkiej Rady Ochrony Walk i Męczeństwa w Białymstoku były odmowne. Dlatego zrobili zbiórkę i sami zamieścili na obelisku niezbędne, ich zdaniem, elementy. Obiecali, że będą czatować przed pomnikiem i jak miasto zechce zdjąć napis i koronę, będą ich bronić własnymi piersiami.

To samowolka

- Wolimy drogę prawną, nie siłową - mówi nam Urszula Sienkiewicz, rzecznik prasowy białostockiego magistratu. - Złożyliśmy do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w związku z bezprawną ingerencją w formę pomnika. Umieszczanie na nim jakichkolwiek napisów, nawet takich, z którymi się w pełni identyfikujemy, jest naruszeniem prawa.

Jak dodaje, w sprawie pojawienia się napisów od dawna trwały rozmowy i wiosną tego roku, wydawało się, że doszło do porozumienia. Napis "Bóg, Honor, Ojczyzna" pojawić się miał w bezpośrednim otoczeniu pomnika. Była właśnie opracowywana koncepcja. Prace planowano na przyszły rok, a pieniądze na ten cel miały być zabezpieczone w budżecie. Mimo to, grupa niezadowolonych osób postanowiła zmienić pomnik.

Dlaczego właśnie teraz, dwa tygodnie przed wyborami? Organizatorzy akcji twierdzą, że są apolityczni i kierowały nimi emocje i patriotyzm. Jednak inne światło na sytuację rzuca to, że w niedzielę wieczorem wśród nich był także Dariusz Piontkowski z PiS-u. Zapytany wprost twierdził, że jest tam prywatnie. Nakłaniał jednak do przyjścia przed pomnik za pomocą Facebooka i dzwoniąc po ludziach. Swoje zaniepokojenie sytuacją oficjalnie złożył też na piśmie Krzysztof Jurgiel, szef podlaskiego PiS-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
barabara
barabara
~barbra: Nikt w całej historii Polski nie złożył tak wielkiej ofiary jak żołnierze wyklęci. Podjęli rozpaczliwą walkę przeciw sowieckiemu rezimowi i jego reprezentantom w pełni świadomi, że jest to walka przegrana. Nie mieli również złudzeń, że ceną tej przegranej jest ich własne życie. W każdej innej walce znanej z naszej historii rysowała się nadzieja, a choćby złudzenie zwycięstwa. Tutaj złudzenia zastąpiła niezbita pewność śmierci. Świadectwo polskości w zalewającym wszystko morzu bolszewizmu wymagało ofiary życia. Trwałość tego świadectwa zależy tylko od nas.
Żołnierze wyklęci zasługują na pamięć w każdym polskim mieście, a zwłaszcza w Białymstoku, którego starsi mieszkańcy wciąż pamiętają rzeź wymordowanych w 1945 r. polskich patriotów. Wokół tego miasta toczyły się krwawe walki, których bohaterowie dotąd nie doczekali się zadośćuczynienia za złożoną Polsce ofiarę. Określenie "źołnierze wyklęci" pozostaje wciąż aktualne, gdyż mało się o nich mówi i niewiele wie. Czyż nie byłoby to wymowną lekcją sprawiedliwości historycznej, gdyby pomnik poświęcony tym, którzy utrwalali komunistyczną władzę, stał się w wolnej Polsce symbolem bohaterstwa ich ofiar? Przywrócenie pomordowanym polskim patriotom właściwego miejsca w naszej historii stanowiłoby bezcenny wkład Białegostoku w dzieje pamięci narodowej. zwiń
G
Gość
~bogdan: BUDHECKI

~bogdan:
Wielka szkoda że mieszkańcy Białostocczyzny ,musieli czekać przeszło 20lat na odkomunizowanie Pomnika hańby!,stało się to dzięki! członkom Klubu Internowanych, Represjonowanych oraz Związek Więźniów politycznych, którzy zawiązali komitet.. Na przewodniczącego wybrano Tadeusza Waśniwskiego, to on w poruzumieni z członkami obu organizacji zawiesił na pomniku BÓG HONOR OJCZYZNA,a głowę nakryto koroną, te słówa,wypowiadali rycerze składając przysięgę.Zstępca Prezydenta Aleksander Sosna odmowę umiesczenie tych napisów w uzasadnieniu napisał:pomnik powstał w latah istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dlatego też wyraża ducha tamtej epoki.i był poświęcony w HOŁDZIE BOHATEROM ZIEMI BIAŁOSTOCKIEJ POLEGŁYM W WALCE O POLSKĘ’ LUDOWĄ
MIESZKAŃCY ZIEMI BIAŁOSTOCKIEJ ROK. 1975 Mieszkańcy Białostocczyzny bardzo boleśnie odczuli ducha tamtej epoki, W Augustowianie szczególnie ta zbrodnia często nazywana jest małym Katyniem 2000 z poniewieranych obywateli, a 600 z nich jest wymordowanych w ludobójstwie zbiorowym To nie historia z II wojny, ale z czasów pokoju Lipiec 1945r.. Tylko w Polsce to możliwe, w III R.P.. Ta zbrodnia w świadomości społecznej nie istnieje ,wie o niej może 1% może 10% Polaków wie bardzo niewiele..Cała ziemia Białostocka wysłana jest bezimiennymi mogiłami. wybitnych Polaków którzy zgineli w majestacie prawa P.R.L.-U lub w Skrytobójczych mordach księży, tak jak .kś. Stanisław Suchowolec .Zbrodni tych pseudo bohaterów Nie sposób tu ich wszystkich wyliczyć, ale jedna jest warta uwagi znam ją osobiście JERZY RYBNIK nigdy nie zapali świecy na grobie swego ojca majora RYBNIKA.zamordowali go za to że był polakiem! i nie wsadził głowy w bolszewickie obroże, nie tak jak ci z tego pomnika..Najemcy sowieccy! Którzy zgineli w hańbie, z rąk bohaterskiego podziemia po roku 1945 zwani ŻONIERZE WYKLĘCI
. CHWAŁA IM ZA TO !!!
\Walczyli w nie równej walce z utrwalaczami władzy ludowej U.B W. K.B.W. M.O. pomagali im wojska N.K.W.D. I DLATEGO
TEN POMNIK NALERZY DO ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

WIECZNA PAMIĘĆ
ŻOŁNIRZOM WYKLĘTYM POLEGŁYM W WALCE
O SUWERENNĄ POLSKĘ
zwiń
A
Aleksander
Wladze Bialegostoku jak za PRL. I bronia pamiatki PRL metodami PRL. I dzialaja legalnie. Nawet zglosily doniesienie na sweoja glupote do Prokuratury. Policje miesza do afery wywolanej swoja glupota. Linki wioda tez do centrali. Teraz i Prokuratura i Policja nie wie, jak sie ma zachowac. Wiec szukanie winnego. Jako sprawca wkrotce bedzie aresztowany PiS. Wszystkim demokracja nie pasuje. To znaczy stoja na strazy, aby demokracja cyrkiem stala. Przedmiotem sporu dewiza Polakow i symbol. Wladze przyjely sobie za cel zbeszczescic je. I zabarykadowaly sie. Wkrotce zdelegalizuja pomnik. Wlasciwie juz zdelegalizowaly swoja postawa. Niegdys na Powazkach pomnik ofiar Katynia zniknal noca. Ciekawe jaka metoda wladze Bialegostoku ulatwia ten delikatny problem. Spolecznosci nawoluja do dekomunizacji Bialegostoku a wladza Konstytucja RP sie zaslania. Zapominajac o tym, ze prawa czlowieka sa naruszane. Czlowiek, ludzie demokracja stoja. Tworza male i duze spolecznosci. Zyja. I to jest ich zycie. To ich prawo. Prawo czlowieka. Pomnik Bialostocki zostal wzniesiony zanim demokracja nastala. I nie mogl wtedy miec symboli, ktore owczesnej wladzy nie pasowaly. Ale zeby nie pasowaly i wspolczesnej wladzy, to niewiarygodne. Albo wladza nie pasuje do wspolczesnosci. Albo, albo. Aleksander Radzaj
G
Gość
to wynik nauki ojca moheryka z Torunia, na taki katolicyzm nas stać
G
Gość
Dobrze że macie sąsiadów -ruskich, bo nie było by na kogo wieswzać psów, choć może z czasem PISowcy sami się pozażerają od podejrzeń i kłamst, ciekawe czym nas uraczycie po wyborach,wiele obietnic pamiętać bębę tych dla kiboli też.

ty jak te POmatoły wszystkich do jednego wora PiSowcy. A ja nie PiSowiec, ale takie durne ataki każą mi dać głos tylko na PiS, a nie na PSL czy PO.
G
Gość
Dewiza Prawdziwego Wolaka:

Buk Honór Ojczyzna i 3 stóóówy

I ty małolat nie masz pretensji do matki,że zdecydowała się urodzić głupszego niż ona? A może to aciec takoj durak?! Nie życzę sobie żeby taki dureń zabierał tu głos.
w
waldek
Dobrze że macie sąsiadów -ruskich, bo nie było by na kogo wieswzać psów, choć może z czasem PISowcy sami się pozażerają od podejrzeń i kłamst, ciekawe czym nas uraczycie po wyborach,wiele obietnic pamiętać bębę tych dla kiboli też.
N
Nieporadność językowa
"dzwoniąc po ludziach"

Gratulujemy autorce i readaktorowi odpowiedzialnemu wysokiego stopnia nieporadności językowej.

Sugeruję korepetycje z j. polskiego u solidnej nauczycielki ze szkoły podstawowej. Jest szansa, że to pomoże.
G
Gość
Dewiza Prawdziwego Wolaka:

Buk Honór Ojczyzna i 3 stóóówy
G
Gość
Studenci o min.Kudryckiej: to chora kobieta. Od dziś jestem na 5 roku, a ona zarzadziła: ta uczelnia bedzie będzie tylko z licencjatem i cofneli nas na 3 rok studiów. Takie jest dziś bezprawie gdy rządzą POmazańcy. Trzeba płacić podwójnie, bo ta baba cos wydumała. I jeszcze bezczelnie z tym sikorem, klimem i tyszkiewiczem wybrali się głosić swoją prawdę na ulicach Białegostoku. Mamy nadzieję,że durni i jeleni oni tu nie znajdą.
G
Gość
SIKORSKI W BIEŁASTOKIE: MY IM ZAŁATWIMY AFGANISTAN, WYŚLEM ICH TAM, NIE TYLKO KIBICÓW ALE I TEN MOTŁOCH....
G
Gość
Ty to lepiej do psychiatry idź leczyć paranoję bo cię jeszcze ruscy we śnie dopadną i jednoznacznie w tyłek wyłomoczą

ciebia toże nie ominą....i nie tylko d*** ale morda będzie wykręcona
G
Gość
Buk honur ojczyzna

i trzy stówy

CO SMIEĆ MOŻE WIEDZIEĆ O DEWIZIE POLAKÓW? TO WŁASNIE WIDZIMY
G
Gość
Buk honur ojczyzna

i trzy stówy
G
Gość
ja pójde pod ten pomnik a ty "sszopka" pod ruski... O tych dwuznacznych pewnie ci powiedziała ta twoja baba chachacha

Ty to lepiej do psychiatry idź leczyć paranoję bo cię jeszcze ruscy we śnie dopadną i jednoznacznie w tyłek wyłomoczą
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie