Ekologiczne podejście do rolnictwa to wyzwanie współczesności. Jak uprawiać zboże, owoce lub warzywa i zachować przy tym poszanowanie natury? O tym rozmawiano na Międzynarodowym Sympozjum Owoców i Warzyw Ekologicznych OrgHort 2024 w Warszawie. Naukowcy z całego świata poszerzali wiedzę na temat aktualnych zagadnień i problemów dotyczących sadownictwa i warzywnictwa.
Chcemy, aby w Polsce do 2030 r. co najmniej 7 proc. gruntów rolniczych stanowiły ekologiczne użytki rolne, co przełoży się na 1 mln ha roślin uprawianych w tym systemie produkcji, mówił Krajewski w czasie spotkania.
Wiceminister przypomniał, że rozwój produkcji ekologicznej w Polsce jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dlatego też jest chętnie wspierany m.in. poprzez dofinansowanie badań w rolnictwie ekologicznym.
Od 20 lat staramy się, aby co roku istotna pula środków z budżetu przeznaczonego na badania w rolnictwie ekologicznym była przekazywana na prowadzenie badań w zakresie warzywnictwa i sadownictwa metodami ekologicznymi, wskazał.
W Polsce rośnie popyt na warzywa i owoce, a to sprawia, że zwiększają się powierzchnie upraw. W kontekście produkcji ekologicznej ten sektor ma największy udział - 14,3 proc. stanowią owoce, 12,8 proc. warzywa. Łącznie jest to ponad 1/3 wartości rynku krajowej żywności eko o wartości ok. 2 mld zł.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Źródło: