Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska czołowym producentem pomidorów w UE, najpopularniejsze malinowe. Trwa sezon na szklarniowe warzywa, kiedy te z gruntu?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W maju możemy cieszyć się smakiem krajowych pomidorów szklarniowych. Zbiory gruntowych rozpoczną się w lipcu lub sierpniu, w zależności pod pogody.
W maju możemy cieszyć się smakiem krajowych pomidorów szklarniowych. Zbiory gruntowych rozpoczną się w lipcu lub sierpniu, w zależności pod pogody. GettyImages/TreeofLife99
Sezon na szklarniowe pomidory zaczął się pod koniec marca, jednak ze względu na ilość światła to w maju zaczyna się zbiór tych najlepszych. Niektóre odmiany dostępne będą przez cały rok, część tylko okresowo. Nasze warzywa zastąpią te importowane. Polska jest jednym z czołowych producentów pomidorów w Unii Europejskiej. Większość produkcji stanowią zbiory z upraw pod osłonami. Jakie odmiany są popularne? Ile za kilogram? Kiedy pojawią się warzywa z gruntu?

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw. Cenione na kanapce, jako dodatek do sałatek lub baza do przetworów. Można je uprawiać w gruncie, w szklarni lub w foliowych tunelach.

Pomidor dla zdrowia. Niskokaloryczny, obniża ciśnienie krwi

Pomidory w większości składają się z wody, są więc świetnym produktem dla osób na diecie. Zawierają błonnik, mało cukrów, a dodatkowo beta-karoteny, witaminy, potas, wapń, magnez i żelazo. Ze względu na bogactwo wielu składników, warzywa te są przeciwutleniaczami, przypisuje się im działania przeciwnowotworowe.

Pora na polskie pomidory. Teraz ze szklarni, na gruntowe trzeba poczekać do lata

Polskie zasoby pod kątem pomidorów są ogromne. Z warzyw, niezależnie czy szklarniowych, czy gruntowych, powstają koncentraty, ketchupy, soki i inne przetwory. Kampania „Moc Polskich Warzyw” przekonuje, że krajowe pomidory wyróżniają się ponadprzeciętną jakością oraz wyjątkowym smakiem. Dlaczego warto stawiać na lokalne zbiory?

- Przede wszystkim sadzimy dobre smakowo odmiany, które dodatkowo świetnie wyglądają. Polski pomidor jest świeży, zerwany prosto z krzaka, nie traci walorów smakowych przez schładzanie, przez długi transport. Polski pomidor jest blisko klienta. My dzisiaj go zrywamy, a jutro jest na półce w sklepie – mówi Robert Kociszewski ze Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami.

W tej chwili na bazarkach można spotkać krajowe odmiany szklarniowe, które smakują lepiej niż wiele importowanych. Od zeszłego roku obserwujemy wzrost cen w większości sektorów spożywczych. 2022 rok nie przyniesie zmian - ceny, także te warzyw, wciąż będą wysokie. Na początku maja za pomidory malinowe na Broniszach trzeba zapłacić do 8 zł/kg, za zwykłe do 7,50 zł/kg. Zbiory pomidorów gruntowych rozpoczną się za to w lipcu.

Polska na czele producentów pomidorów. Uwielbiamy je jeść

Jak podaje Stowarzyszenie „Krajowa Unia Producentów Soków”, Polska jest jednym z czołowych producentów pomidorów w Unii Europejskiej. Roczne zbiory wynoszą ok. jednego miliona ton, blisko ¾ produkcji pochodzi z upraw pod osłonami. Najchętniej sięgamy po pomidory malinowe.

Badania Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw wykazały, że obok ziemniaków, to właśnie pomidory są najczęściej jedzonym warzywem. W 2021 roku 91 proc. respondentów przyznało, że spożywa je co najmniej raz w tygodniu, ponad połowa kilka razy w tygodniu, a 24 proc. codziennie.

Źródło: Krajowa Unia Producentów Soków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna