Polska Wschodnia liczy, że skorzysta na zrównoważeniu rozwoju kraju

Imago Public Relations
Wiodącą rolę we wspieraniu rozwoju Polski Wschodniej powinny odgrywać wspólne działania rządu i regionu – wynika z ankiety przeprowadzonej na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku. W zakończonej, rekordowej, trzeciej edycji największej konferencji poświęconej perspektywom gospodarczym Polski Wschodniej, udział wzięło ponad 1300 przedsiębiorców, przedstawicieli korporacji, firm i start-upów, reprezentantów władz samorządowych oraz ponad pół tysiąca uczniów białostockich szkół.

Pytanie zadane w ankiecie firmy PwC dotyczyło obszarów reindustrializacji, innowacyjnych firm, eksportu, inwestycji zagranicznych oraz zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku nie mieli wątpliwości, że we wszystkich pięciu obszarach najważniejsze są wspólne działania rządu i poszczególnych regionów. Na drugim miejscu wskazano rolę rządu w przypadku industrializacji, a rolę samorządu regionalnego w czterech pozostałych obszarach.
W ankiecie udział wzięło ponad 100 osób.

Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju zaznaczył, że Polska Wschodnia jest szczególnie akcentowana w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, która jest obecnie na etapie konsultacji. – Rozwój tego regionu będzie oparty
na przewagach konkurencyjnych i inteligentnych specjalizacjach, już wykreowanych w regionach, choć oczywiście ich lista nadal jest otwarta – zapowiedział wiceminister.

Podkreślił, że planowane jest odejście od modelu polegającego na wspieraniu największych ośrodków miejskich i wejście w rozwój zrównoważony, obejmujący także mniejsze miasta i miasteczka oraz obszary wiejskie. – Strategia to również włączenie przedsiębiorców, a także inwestorów zagranicznych i organizacji pozarządowych, w procesy rozwojowe i organizowanie projektów w partnerstwie, tak aby coraz mniej było inwestycji nietrafionych, które, jak wiemy, zdarzały się w ostatnich latach – mówił na III Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku Adam Hamryszczak.

Jerzy Leszczyński, marszałek Województwa Podlaskiego, zwrócił uwagę, że województwa Polski Wschodniej poszły do przodu, ale mimo dokonania ogromnego postępu, dystans do reszty Polski nadal pozostaje znaczący. – Wciąż „gonimy króliczka” – stwierdził. – Podstawą wciąż pozostaje infrastruktura, pod względem której region znajdował się na końcu listy priorytetów w ostatnich kilkunastu latach. To będzie impuls i siła napędowa do postępu, bo wzdłuż głównych korytarzy transportowych następuje naturalny rozwój.

Zdaniem marszałka Leszczyńskiego, dochody województw są dość ograniczone, więc region liczy na wsparcie budżetów samorządów, chociażby dlatego, że aby efektywnie wydać środki z regionalnych programów operacyjnych, trzeba mieć zabezpieczone środki na udział własny.

Polska Wschodnia liczy, że skorzysta na zrównoważeniu rozwoju kraju

Odnosząc się do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, Jerzy Leszczyński ocenił, że potrzebna jest otwarta debata strony rządowej z samorządami. – Mamy pewien niedosyt, bo decyzje podejmowane są tak szybko, że nie zawsze mamy nawet szanse przedstawić swoje propozycje – tłumaczył na III Wschodnim Kongresie Gospodarczym.

– Przestrzegałbym stronę rządową przed huraoptymizmem, bo nie da się zapewnić „wszystkiego dla wszystkich”. Strategia rozwoju musi wskazywać priorytety, które nie obejmują całości działań. Wcześniej czy później, od ogólnych deklaracji przejdziemy do konkretnych działań i trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie na czym nam naprawdę zależy – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Według niego pozytywnie brzmi zapowiedź odejścia od koncentracji na największych ośrodkach miejskich. Białystok w poprzednim podejściu nie był brany pod uwagę, bo jest 11 największym miastem w Polsce, podczas gdy wsparcie dotyczyło 5-8 największych aglomeracji. – Trzeba jasno określić priorytety i mieć odwagę powiedzieć, że ktoś się na razie wśród nich nie znajdzie, bo prędzej czy później mniejsze ośrodki powiedzą „sprawdzam” – dodał Tadeusz Truskolaski.
Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, podkreślił element partycypacyjny w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zakładający współpracę z samorządami i przedsiębiorcami. Przekonywał, że trzeba tworzyć partnerskie relacje z sektorem biznesu. – Przy tworzeniu ogólnych reguł trzeba uwzględniać specyfikę naszego regionu i wziąć pod uwagę konieczność dodatkowego wsparcia ze względu na słabszą pozycję wyjściową, wynikającą z zapóźnienia - apelował.

Również Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, dyrektor gabinetu politycznego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, podkreślała odejście w rządowej strategii od nacisku na rozwój największych aglomeracji, co wpisuje się w problem niedoinwestowania rolnictwa
i obszarów wiejskich. – Teraz podejście będzie horyzontalne i zrównoważone. Liczymy na rozwój doradztwa dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach wiejskich, a także na rozwój sieci usług na tych obszarach – mówiła. Według niej taka strategia pozwoli na wytworzenie wokół rolnictwa atmosfery współfinansowania projektów, dzięki czemu obszary wiejskie staną się pełnoprawnym beneficjentem programów operacyjnych.

Według Czesława Siekierskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, ważny jest ogólny klimat dla rozwoju, tworzony zarówno na szczeblu krajowym i samorządowym, ale również przez samych mieszkańców. – W tym kontekście niezwykle ważny jest rozwój infrastruktury, wystarczy spojrzeć na to jak autostrada A4 wpłynęła na rozwój Podkarpacia – mówił na III Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

– Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest wielką szansą dla polskiej gospodarki, a szczególnie dla Polski Wschodniej, właśnie dzięki zapowiedziom zrównoważonego rozwoju i tym elementom mającym ułatwiać życie przedsiębiorcom. Jeśli te zapowiedzi zostaną wprowadzone w życie, odczują to przedsiębiorstwa w całym kraju – nie miał wątpliwości Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Polska Wschodnia liczy, że skorzysta na zrównoważeniu rozwoju kraju

Podkreślił też konieczność budowania mostu pomiędzy nauką i biznesem, z czym problem ma nie tylko Polska Wschodnia czy Polska ogółem, ale wręcz cała Europa. – Jeśli tu nastąpi znaczący postęp, a wierzę, że tak będzie, to jest to w stanie całkowicie przekształcić gospodarkę – powiedział szef KIG. – Na Podlasiu mamy wspaniałe firmy o wysokim poziomie technologicznym, potrzeba im tylko jakiejś dodatkowej stymulacji – dodał.

W jego opinii ważna jest promocja eksportu, tak aby realizowały go nie tylko największe przedsiębiorstwa o zagranicznych korzeniach, ale także firmy mniejsze i z kapitałem polskim. – Musi wzrosnąć kultura internacjonalizacji, żeby firmy nie bały się wychodzić
ze swoimi produktami za granicę. Możliwości są wręcz nieograniczone, szczególnie na rynkach dalekowschodnich – przekonywał na III Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Andrzej Arendarski ujawnił podczas białostockiej debaty, że w Krajowej Izbie Gospodarczej trwa właśnie wielka dyskusja na temat rządowej strategii, która powinna się zakończyć do końca tego miesiąca. – Na razie pewien niepokój budzi jej aprioryczność, czyli z góry wyznaczane cele, natomiast pozytywnie przyjmowane jest promowanie współpracy z samorządami i biznesem – dodał.

Z entuzjazmem deklaracje rządu dotyczące współpracy z przedsiębiorcami przyjęła także Katarzyna Rutkowska, prezes firmy AC. – Nie mamy żadnych kompleksów, eksportujemy nasze produkty na cały świat. Cieszy nas, że przedsiębiorcy zostali zauważeni i są konkretne projekty w zakresie wsparcia eksportu i innowacyjności. Z zadowoleniem przyjmujemy nowy model funkcjonowania placówek dyplomatycznych, gdzie będzie się liczył efekt – powiedziała.

Jej zdaniem, działalność badawczo-rozwojowa niesie ze sobą duże ryzyko, dlatego ewentualne zwiększenie odpisów podatkowych, nawet pod warunkiem reinwestowania zaoszczędzonych środków w działalność B+R, byłoby świetnym impulsem do intensyfikacji tych działań.

Wojciech Tarasiuk, dyrektor regionu bankowości detalicznej banku PKO BP w Białymstoku, zapewnił, że polski sektor bankowy, który jest nowoczesny, stabilny i dobrze skapitalizowany, wpisuje się w implementację rządowych programów rozwojowych. – Można to zaobserwować na przykładzie e-państwa. W przypadku programu 500+ aż 20 proc. wszystkich wniosków złożono drogą elektroniczną, z czego 95 proc. za pośrednictwem systemów transakcyjnych banków. To niespotykana dotąd skala w naszym kraju – powiedział. – I dodał, że bank PKO BP od kilku tygodni umożliwia dostęp do ZUS poprzez system transakcyjny, co jest pierwszym krokiem do wyeliminowania systemu papierowych zaświadczeń w kontaktach przedsiębiorców z urzędem.

Polska Wschodnia liczy, że skorzysta na zrównoważeniu rozwoju kraju

W drugim dniu III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku dyskutowano także o klimacie inwestycyjnym w Polsce Wschodniej, demografii i rynku pracy, rozwoju przemysłu spożywczego, wschodzących gwiazdach polskiego sektora usług dla biznesu oraz możliwościach wykorzystania turystyki.

Na koniec dwudniowej konferencji odbyło się również spotkanie w ramach projektu EEC – Liderzy Przyszłości w Białymstoku. W wydarzeniu o niespotykanej formule łączącej praktyków biznesu z młodzieżą szkolną, wzięło udział ponad pół tysiąca osób. Do przekuwania pasji w biznes zachęcali autorzy podbijającego Stany Zjednoczone oprogramowania do rzeczywistości wirtualnej, projektantka mody, współtwórca robota, który ma pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania, grupa tancerzy, choreografów i kreatywnych twórców oraz prezes Białostockiego Klubu Futbolu Amerykańskiego.

III Wschodni Kongres Gospodarczy (Eastern Economic Congress – EEC) w Białymstoku odbył się w dniach 22-23 września 2016 r. W ponad 30 debatach i spotkaniach oraz imprezach towarzyszących udział wzięło ponad 1300 uczestników. Konferencji towarzyszyły konkursy: Top Start-up Polski Wschodniej, Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2016 oraz Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2016.


Wschodni Kongres Gospodarczy [Eastern Economic Congress – EEC] w Białymstoku to poświęcony najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około tysiąca gości z Polski i z Europy.

Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej, organizowanej od 2009 roku, uznanej za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.


Więcej informacji o Wschodnim Kongresie Gospodarczym – www.wschodnikongres.eu/pl/.

Reszty nie trzeba, to koniec drobniaków w UE?

Wideo

Materiał oryginalny: Polska Wschodnia liczy, że skorzysta na zrównoważeniu rozwoju kraju - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3