Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład w powiecie siemiatyckim. Gminy dostały dofinansowanie (zdjęcia)

Monika Kanabrodzka
Polski Ład w powiecie siemiatyckim. Gminy dostały dofinansowanie
Polski Ład w powiecie siemiatyckim. Gminy dostały dofinansowanie Monika Kanabrodzka
67 mln zł to kwota z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, która zostanie przeznaczona na inwestycje w powiecie siemiatyckim. 27 października podczas briefingu prasowego w Milejczycach zostały przedstawione projekty, które zostaną zrealizowane dzięki rządowemu wsparciu.

Burmistrzowie gmin należących do powiatu siemiatyckiego na czele z posłem na Sejm RP Jarosławem Zielińskim, starostą powiatu siemiatyckiego Markiem Boblem i wicestarostą powiatu siemiatyckiego Sylwestrem Zgierunem oraz mieszkańcy Milejczyc zgromadzili się przed budynkiem dawnej synagogi.

Miejsce briefingu prasowego nie zostało wybrane przypadkowo. Budynek dawnej synagogi w Milejczycach w latach 70-tych i 80-tych pełnił funkcję Centrum Kultury. – Chcielibyśmy tę funkcję przywrócić, żeby obiekt tętnił życiem i kojarzył się z Milejczycami – podkreślił wójt gminy Milejczyce Jerzy Iwanowiec. Na utworzenie Gminnego Centrum Kultury w Milejczycach wraz z zagospodarowaniem terenu na park, gmina Milejczyce otrzymała 5,4 mln zł.

Następnie głos zabrała Magda Koczuk-Charkiewicz, architekt krajobrazu, która przypomniała o koegzystencji wyznawców katolicyzmu, prawosławia i judaizmu na przestrzeni minionych lat w Milejczycach. – Zagospodarowanie obecnego terenu ma za zadanie pobudzić mieszkańców do wspólnego działania na rzecz pamięci i zapomnianej historii – zauważyła.

– Spotykamy się w różnych miejscach w Polsce, w województwie podlaskim, żeby rozmawiać o Polskim Ładzie, już nie w kategoriach planów, zamiarów, ale w kategoriach realizacji – powiedział poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński.

Zdaniem przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, 25 października 2021 r. przejdzie do historii Polski poszczególnych miast, gmin, powiatów i województw, bo w tym dniu Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił podział środków finansowych w ramach pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. 23 mld zł. zostało podzielone na poszczególne gminy, powiaty, miasta i województwa. Województwo podlaskie otrzymało ponad 1, 2 mld zł. Jak zauważył poseł RP, jest to kwota, której nigdy wcześniej jedną decyzją nikt nie przyznał w skali Polski, jak i województwa. Realizowane inwestycje dotyczą różnych dziedzin i przedsięwzięć. – Mimo, że drogi są dofinansowywane z istniejących programów, to okazało się, że wśród złożonych wniosków w ramach Polskiego Ładu, najwięcej dotyczyło dróg, mostów, modernizacji ciągów komunikacyjnych – powiedział Jarosław Zieliński. Na ten cel przeznaczono 11,3 mld zł. Na drugim miejscu znalazły się przedsięwzięcia z zakresu sieci wodno-kanalizacyjnych. Na trzecim zaś przedsięwzięcia z zakresu edukacji, turystyki i sportu.

Zdaniem Jarosława Zielińskiego, środki stanowią szansę na skok cywilizacyjny. Dodał, że podniesie się przez to poziom życia mieszkańców i na pewno będą to inwestycje rozwojowe dla przyszłych pokoleń. Poseł RP podziękował za współpracę ze starostą siemiatyckim i wszystkimi samorządowcami z powiatu siemiatyckiego, która, jak zauważył, przynosi dobre efekty. Zachęcał także do wykorzystania stworzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości szans w kolejnych edycjach, których będzie co najmniej cztery.
Starosta siemiatycki Marek Bobel powiedział, że samorząd powiatu siemiatyckiego otrzymał 14,2 mln zł. Z tych środków zostaną realizowane dwie ważne z punktu widzenia przemysłowego drogi. Zostanie przebudowana droga powiatowa nr 1783B przy ul. Tadeusza Kościuszki w Siemiatyczach. Wartość projektu wynosi 9,5 mln zł. Starosta siemiatycki wyraził nadzieję, że inwestycja zachęci nowych przedsiębiorców do działalności, chociażby dlatego że w niedługim czasie powstanie droga S19. Po drugie, wspomniana droga służy do obsługi strefy przemysłowej miasta Siemiatycze, w której znajdują się największe zakłady produkcyjno-usługowe oraz komunalne o znaczeniu strategicznym. Druga inwestycja to droga Dołubowo-Smolugi o wartości 4,731 mln zł. – Gdyby nie środki rządowe w takich wysokościach, byłoby trudno zrealizować przedsięwzięcia po stronie samorządu – dodał.

Następnie samorządowcy z powiatu siemiatyckiego zaprezentowali projekty, które uzyskały akceptację w ramach Polskiego Ładu:

  • Miasto Siemiatycze otrzymało 8,55 mln zł na rewitalizację terenów nadbrzeży nad zalewem nr 1 w Siemiatyczach.
  • Gmina Siemiatycze otrzymała 11 989 677,97 zł na przebudowę kołowego systemu komunikacyjnego poprzez przebudowę dróg gminnych na terenie gminy Siemiatycze.
  • Gmina Drohiczyn otrzymała 7,315 mln zł. Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym wskazał, że otrzymana kwota zostanie przeznaczona na przebudowę dróg gminnych Narojki-Sady - Sytki.
  • Gmina Dziadkowice otrzymała 4,275 mln zł na rozbudowę ujęcia wody w gminie Hornowo oraz rozbudowę i przebudowę oczyszczalni w miejscowości Kąty.
  • Gmina Grodzisk otrzymała 1 852 500 zł na remont i przebudowę drogi Sypnie Nowe-Kozłowo.
  • Gmina Mielnik otrzymała 4,5 mln na rewitalizację parku w centrum Mielnika i przywrócenie mu funkcji placu miejskiego i miejsca rekreacji dla mieszkańców i turystów.
  • Gmina Nurzec-Stacja otrzymała 5,4 mln zł. Dzięki otrzymanym środkom zostaną zmodernizowane budynki użyteczności publicznej tj. Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Apteka i Zespół Szkolno-Przedszkolny. Jak wskazuje wójt gminy Nurzec-Stacja Piotr Jaszczuk, pracę będą polegały na ociepleniu budynków, założeniu fotowoltaiki i wykonaniu podjazdów dla osób niepełnosprawnych.
  • Gmina Perlejewo otrzymana 3,276 mln zł. Kwota zostanie przeznaczona na remont Centrum Zdrowia w Perlejewie, w którym będzie znajdowała się siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Celem jest gruntowna termomodernizacja budynku, wymiana źródła ciepła na niskoemisyjne i zagospodarowanie terenu – wskazał wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski Ład w powiecie siemiatyckim. Gminy dostały dofinansowanie (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna