Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski oddział Huawei dementuje informacje CNN o przechwytywaniu sygnałów wojskowych. Mamy komentarz

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Najczęściej zła prasa dotyka firmę w kontekście domniemanych podsłuchów. Były prezydent Stanów Zjednoczonych zakazał nawet Google produkowania systemu Android na sprzęt chińskiej firmy
Najczęściej zła prasa dotyka firmę w kontekście domniemanych podsłuchów. Były prezydent Stanów Zjednoczonych zakazał nawet Google produkowania systemu Android na sprzęt chińskiej firmy 123-RF/@prescott09
Huawei Polska zaprzecza doniesieniom CNN, które sugerowały, że sprzęt tej firmy jest w stanie zakłócać i przechwytywać łączność w paśmie przeznaczonym dla wojska. Do redakcji, które podały tę informację, chińska firma rozesłała dementi. Polskatimes.pl skontaktowała się z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem ds. inwestycji, strategii i komunikacji w Huawei z prośbą o komentarz w tej sprawie.

W tym tygodniu CNN opublikowało fragmenty śledztwa FBI, wedle którego zainstalowany na wieżach telekomunikacyjnych sprzęt niedaleko silosów z pociskami balistycznymi o zasięgu międzykontynentalnym m.in. w Nebrasce i Kolorado był technicznie zdolny do przechwytywania i zakłócania sygnałów w paśmie używanym przez wojsko. Portal telewizji podał również, że nie ma wiedzy, czy sprzętu kiedykolwiek użyto.

Źródła, na które powołuje się amerykańska telewizja twierdzą, że firma miała oferować swój sprzęt lokalnym firmom telekomunikacyjnym po atrakcyjnie niskich cenach - zbyt niskich, by się to Huawei w ogóle opłacało.

Wynikiem śledztwa miała być m. in. decyzja Federalnej Komisji Łączności (FCC) o wycofaniu z sieci telekomunikacyjnych ok. 24 tys. urządzeń chińskich firm Huawei i ZTE. Okazuje się jednak, że rozporządzenie nie zostało w praktyce wykonane, bo Kongres USA przeznaczył na ten cel zbyt mało pieniędzy.

Całe oświadczenie można zobaczyć pod naszym postem na Twitterze.

Huawei w centrum konfliktu między Chinami a USA

Redakcja polskatimes.pl skontaktowała się z dyrektorem ds. inwestycji, strategii i komunikacji w Huawei, Ryszardem Hordyńskim, prosząc go o komentarz do sprawy.

- Około 2019 roku zintensyfikowała się wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Huawei, jako najbardziej zaawansowana technologicznie firma wywodząca się z Chin, została w ten konflikt mimowolnie wplątana, gdyż w wielu sektorach rynku tworzy pionierskie rozwiązania, stanowiąc wymagającą konkurencję dla amerykańskich koncernów. Jest to powiązane głównie z siecią 5G - obszarem, w którym zdecydowanie dominujemy. Sieć piątej generacji to bardzo istotny element postępu technologicznego, a w tym sektorze Amerykanie prawie w ogóle nie mają swoich rodzimych producentów - stwierdził Ryszard Hordyński, odnosząc się do ostatnich, ale również wcześniejszych, doniesień dotyczących chińskiego potentata telekomunikacyjnego.

- Ostatnie pomówienia są absurdalne, bo przecież każdy z nas jest przekonany, że amerykańskie wojsko i tamtejszy system bezpieczeństwa byłyby w stanie błyskawicznie poradzić sobie z szeregiem takich domniemanych incydentów. Dodam, że żadna stacja bazowa - czy to Huawei czy innego producenta - nie jest w stanie sama w sobie zagrozić instalacjom nuklearnym - dodał odnosząc się bezpośrednio do artykułu CNN.

Zła prasa Huawei

Najczęściej zła prasa dotyka firmę w kontekście zarzutów o podsłuchiwanie użytkowników jej sprzętu. Pojawiające się coraz częściej zarzuty o szpiegostwo w wykonaniu chińskiego giganta, doprowadziło - jak mówiły wówczas media - że były prezydent Stanów Zjednoczonych zakazał Google produkowania systemu Android na sprzęt chińskiej firmy. Do dzisiaj Huawei korzysta z własnej nakładki, a nie pełnoprawnego systemu Android z dostępem do sklepu z aplikacjami amerykańskiego giganta. Niemniej należy wspomnieć, że ruch Trumpa mógł być - a według wielu ekspertów był - próbą podratowania amerykańskiego biznesu technologiczno-telekomunikacyjnego z mocnym wskazaniem na Apple i Google.

W 2019 roku ABW zatrzymało jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei oraz byłego oficera służb specjalnych pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Obaj w 2021 roku zostali o to oskarżeni. Podobne zarzuty, dotyczące wykorzystywania Huawei przez chiński wywiad, docierały m.in. z Niderlandów. Holendrzy w 2021 roku alarmowali, że według raportu z 2010 roku chiński potentat telekomunikacyjny mógł podsłuchiwać nawet 6,5 miliona osób w tym najważniejsze osoby w państwie.

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski oddział Huawei dementuje informacje CNN o przechwytywaniu sygnałów wojskowych. Mamy komentarz - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna